۸ آذر ۱۳۹۷،‏ ۱۴:۰۰
کد خبر: 83116944
T T
۰ نفر
56 میلیون نفر از جمعیت ایران در نقاط سیل خیز سكونت دارند

اراك - ایرنا - مدیركل دفتر كنترل سیلاب وآبخوان داری سازمان جنگل ها مراتع و آبخیزداری كشور گفت: 56 میلیون نفر از جمعیت ایران ساكن نقاط سیل خیز كشور هستند و به نوعی در معرض تهدید سیلاب قرار دارند.

به گزارش ایرنا، «ابوالقاسم حسین پور» روز پنجشنبه در حاشیه بازدید از طرح های آبخیزداری دره گردو اراك، افزود: بر اساس نقشه سیل خیزی مخاطرات آبی كشور، محل زندگی 69 درصد از جمعیت ایران در 450 شهر و هشت هزار و 650 آبادی مناطق مستعد سیل خیزی است.
وی ادامه داد: 15 میلیون نفر معادل 18 درصد جمعیت كشور نیز بر اساس این نقشه در مناطق پرخطر سیل با شدت بالا زندگی می كنند.
مدیركل دفتر كنترل سیلاب وآبخوان داری سازمان جنگل ها مراتع و آبخیزداری كشور گفت: سازمان منابع طبیعی و آخیزداری كشور برای جلوگیری از خسارت سیلاب در این مناطق اقدام ها و برنامه های پیشگیرانه مناسبی را در سطح حوزه های آبخیز كشور در دستور كار خود قرار داده است.
حسین پور افزود: ارزیابی سیلاب های اخیر كشور مشخص می كند كه در مناطقی كه فعالیت های آبخیزداری و آبخوانداری انجام شده سیلاب با خسارت كمتری همراه بوده است كه می طلبد كه اعتبارات مناسب در مدیریت بحران استان ها برای پیشگیری از سیلاب و اقدامات علمی آبخیزداری تخصیص شود.
وی گفت: یك میلیون و 500 هزار هكتار از اراضی كشور با هدف پیشگیری از سیل تاكنون تحت پوشش فعالیت های آبخیزداری و آبخوانداری قرار گرفته است كه 320 هزار هكتار آن برای جلوگیری از خسارت به شهرها در حوزه های آبخیز بالادست كانون های جمعیتی بزرگ بوده است.
مدیركل دفتر كنترل سیلاب و آبخوانداری سازمان جنگل ها مراتع و آبخیزداری كشور خاطرنشان كرد: اجرای فعالیت های آبخیزداری و آبخوانداری علاوه بر جلوگیری از وقوع سیلاب در افزایش ذخیره و جبران افت آب سفره های زیر زمینی نیز نقش مهمی برعهده دارد.
حسین پور، از اختصاص 200 میلیون دلار اعتبار از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی در سال جاری به اجرای طرح های آبخیزداری و آبخوانداری در سطح كشور خبر داد و گفت: با اختصاص این منابع مالی فعالیت های آبخیزداری و آبخوانداری در 6 هزار نقطه، 350 شهرستان و 649 حوزه آبخیز در حال انجام است كه برخی این طرح ها به مرحله بهره برداری رسیده است.
وی ادامه داد: 900 میلیون متر مكعب از حجم سیلاب ها در بارش های پاییز امسال توسط طرح های آبخیزداری و آبخوانداری در سطح كشور كنترل شد كه این مهم نقش كلیدی در حفظ خاك، كاهش پدیده گرد و غبار، افزایش پوشش گیاهی و احیای قنوات برعهده دارد.
مدیركل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مركزی نیز در جریان این بازدید گفت: 190 میلیارد ریال تاكنون از محل صندوق توسعه ملی به اجرای طرح های آبخیزداری در این استان تخصیص یافته است.
«عبدالحسین محمدی» افزود: 12 میلیون و 500 سازه آبخیزداری با ظرفیت ذخیره سازی 82 میلیون متر مكعب رواناب در سطح استان مركزی اجرا شده است.
وی ادامه داد: اجرای طرح ها آبخیزداری افزایش 35 تا 40 درصدی تغذیه منابع زیر زمینی را در شرایط خشكسالی و برداشت های بی رویه از منابع زیر زمینی به همراه دارد.
مدیركل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مركزی گفت: 42 میلیون متر مكعب رواناب در بارندگی های اخیر در پشت این سازه ها ذخیره سازی شده است.
محمدی خاطرنشان كرد: 16 بند سنگ و سیمان، 107 مورد بند گابیونی و 30 بند خشكه چین در حوزه آبخیز دره گردو اراك اجرا شده است كه در بارش های اخیر 140 هزار متر مكعب رواناب در پشت این بندها ذخیره سازی شد.
استان مركزی با 29 هزار و 530 كیلومتر مربع وسعت، یك و 82 صدم درصد از مساحت كشور را به خود اختصاص داده كه 70 درصد آن را عرصه های منابع طبیعی تشكیل می دهند.
1955/6013/