فعاليت بيش از700 مركز قانوني مشاوره و خدمات پرستاري در منزل

تهران- ايرنا- معاون پرستاري وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي گفت: 704 مركز قانوني مشاوره و خدمت پرستاري در منزل در 30 استان كشور فعاليت دارند كه بيشترين تعداد اين مراكز به ترتيب مربوط به استانهاي تهران، خراسان رضوي و كرمان است.

به گزارش روز پنجشنبه ايرنا از وزارت بهداشت، مريم حضرتي از خدمات پرستاري در منزل به عنوان يكي از برنامه هاي پرستاري جامعه نگر ياد كرد و افزود: سال 96، هيات وزيران بنا بر پيشنهاد مشترك وزارت بهداشت، وزارت رفاه و سازمان برنامه و بودجه و تاييد شوراي عالي بيمه سلامت، تعرفه ‌هاي مشخصي را براي خدمات پرستاري در منزل در نظر گرفت.
به گفته معاون پرستاري وزارت بهداشت مردم مي توانند با مراجعه به سايت معاونت پرستاري وزارت بهداشت و بخش مراكز مشاوره و خدمات پرستاري در منزل، فهرست و اطلاعات اين مراكز را دريافت كنند.
وي تحت پوشش بيمه قرار گرفتن خدمات پرستاري در منزل را اقدامي مهم و موثر دانست و افزود: بسياري از بيماران نيازي به بستري شدن طولاني مدت در بيمارستان ندارند و فقط نيازمند دريافت برخي خدمات مراقبتي در منزل هستند، اين بيماران به علت بستري طولاني مدت باعث اشغال تخت‌ هاي بيمارستاني مي شوند و احتمال ابتلا به عفونت‌ هاي بيمارستاني نيز در اين بيماران افزايش پيدا مي‌ كند.
معاون پرستاري وزارت بهداشت يادآور شد: با مجوز وزارت بهداشت، بيش از 700 مركز پرستاري در منزل در كشور فعال هستند و 300 مركز ديگر نيز موافقت اصولي دريافت كرده اند، خدمات اين واحدها تاكنون تحت پوشش بيمه نبود اما اكنون و با مصوبه اخير شوراي عالي بيمه سلامت، تعرفه اين خدمات تحت پوشش بيمه قرار گرفت. البته شايد در آغاز راه فشاري به بيمه‌ ها وارد شود، اما مي‌ توان اطمينان داشت كه با اجراي اين طرح، مراجعان به بيمارستان‌ ها، آزمايش‌ هاي القايي و مشاوره‌ هاي اضافي كاهش يابد.
حضرتي اضافه كرد: اين طرح آزمايشي به مدت 6 ماه با همكاري بيمه هاي سلامت و تامين اجتماعي و دانشگاه هاي علوم پزشكي كشور اجرا مي شود البته تعرفه‌ هاي اعمال شده در اين طرح آزمايشي بر اساس مصوبه تير 96 هيات وزيران خواهد بود اما اين تعرفه ‌ها بازنگري شده و كمي تغيير هم در آنها ايجاد شده است.
وي در خصوص تعداد خدماتي كه در طرح «مراقبت در منزل» ارائه مي شود، گفت: خدمات در اين طرح به صورت بسته خدمتي خواهد بود، به طور مثال بيماري كه به سكته مغزي مبتلاست، بسته خدمتي مخصوص به خود را دريافت خواهد كرد، در اين طرح چهار بسته خدمتي براي بيماري‌ هاي سكته ‌هاي مغزي، نارسايي ‌هاي قلبي، سرطان ‌ها و بيماران ICU تنفسي در نظر گرفته شده است.
اجتمام / 1095** 1055

سرخط اخبار جامعه