استقبال ضعیف فارغ التحصیلان چهارمحال وبختیاری از طرح كارورزی

شهركرد- ایرنا- مدیركل تعاون، كار و رفاه اجتماعی چهارمحال و بختیاری با اشاره به استقبال ضعیف فارغ التحصیلان دانشگاهی استان از طرح كارورزی، گفت: تاكنون 2 هزار نفر واجد شرایط به كارگیری در كارگاه های تولیدی استان ثبت نام خود را تكمیل كرده اند.

حفیظ الله فاضلی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به وجود 63 هزار نیروی بیكار در استان، افزود : حدود 80 درصد از این تعداد را فارغ التحصیلان دانشگاهی تشكیل می دهند.
وی با بیان اینكه رشته تحصیلی 46 درصد از دانش آموختگان دانشگاهی تناسبی با نیاز و ظرفیت های شغلی استان ندارد، تصریح كرد: غیركاربردی بودن رشته های دانشگاهی از عوامل موثر در نرخ بالای بیكاری فارغ التحصیلان است.
فاضلی، اجرای طرح كارورزی را تدبیر دولت برای رفع معضل بیكاری فارغ التحصیلان دانست و گفت:این طرح در استان چهارمحال و بختیاری با استقبال روبرو نشده است.
مدیركل تعاون، كار و رفاه اجتماعی چهارمحال و بختیاری با اشاره به ثبت نام 5 هزار فارغ التحصیل دانشگاهی استان در سامانه كارورزی ، افزود: از این تعداد 2 هزار نفر واجد شرایط به كارگیری در كارگاه ها و واحدهای تولیدی استان هستند.
فاضلی ادامه داد: برخی از ثبت نام كنندگان نیز هنور مدارك خود را تكمیل نكرده اند كه در صورت تكمیل آن ، تعداد متقاضیان بیشتری برای اجرای طرح كارورزی ساماندهی می شوند.
به گفته وی ، جوانان جویای كار با ثبت نام در این طرح، مشمول بیمه مسئولیت مدنی شده و یك سوم حداقل دستمزد به آنها پرداخت می شود و پس از پایان طرح، اگر توسط كارفرما جذب و مشغول به كار رسمی شوند ، دولت برای مدت 2 سال سهم كارفرما را در بحث بیمه تامین اجتماعی پرداخت می كند.
به گزارش ایرنا، در آخرین گزارش مركز آمار ایران، نرخ بیكاری چهارمحال و بختیاری13.9 درصد اعلام شده است.
وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی به منظور افزایش مهارت فارغ التحصیلان دانشگاهی و اشتغال جوانان در بنگاه های اقتصادی، طرح كارورزی دانش آموختگان دانشگاهی را به عنوان بخشی از برنامه های دولت در سیاستگذاری ایجاد شغل تدوین و اجرا می كند.
7363/2097

سرخط اخبار استان‌ها