جهاد دانشگاهی در راستای نقشه جامع علمی كشور حركت می كند

یاسوج- ایرنا- معاون هماهنگی امور مجلس جهاد دانشگاهی گفت: این نهاد در راستای نقشه جامع علمی كشور در حوزه ‌های علوم نوین، تكنولوژی، اشتغال، فرهنگ و آموزش با هدف بهره‌وری از امكانات موجود حركت می كند و در این زمینه پیشتاز است.

به گزارش ایرنا احمد شریفی زاده روز چهارشنبه در مراسم تودیع و معارفه رئیس جهاد دانشگاهی كهگیلویه و بویراحمد در یاسوج اظهار داشت: ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی كشور ماموریت هایی برای این نهاد ترسیم كرده است و برنامه های این موسسه علمی در همین راستا تعریف می شود.
وی بیان كرد: این نهاد با رویكرد استفاده از ظرفیت‌های علمی و دانشگاهی و با هدف قطع وابستگی‌ها و رفع نیازهای كشور تشكیل شده است.
شریفی زاده عنوان كرد: جهاد دانشگاهی در بحث رویان، سلول‌های بنیادی و درمان ناباروری كارهای بزرگی انجام داده و هم اكنون حدود هفت هزار نفر در این مجموعه در حال فعالیت هستند.
وی گفت: از سال 77 جهاد دانشگاهی سازمان همیاری اشتغال را با هدف رفع بیكاری در كشور تشكیل داده و هم اكنون در هشت استان اجرایی شده است.
شریفی زاده افزود: طرح همیاری اشتغال تاكنون در كهگیلویه و بویراحمد اجرا نشده و در راستای كارآمد سازی و توانمند سازی جوانان این استان توسعه مشاغل خانگی باید عملیاتی شود.
وی بیان كرد: جهاد دانشگاهی هم اكنون سه پژوهشگاه، 24 پژوهشكده، 2 دانشگاه، 6 مجموعه آموزش عالی و 43 مركز علمی كاربردی در كل كشور دارد.
شریفی زاده با بیان اینكه حدود 50 هزار دانشجو در مراكز علمی كاربردی جهاد دانشگاهی مشغول تحصیل هستند عنوان كرد: در حوزه آموزش و با نگاه توانمند سازی و ایجاد شغل سالانه 600 هزار نفر از خدمات این نهاد بهره مند می‌شوند.
وی تصریح كرد: جهاد دانشگاهی 9 مركز ملی فرهنگی در كشور تأسیس كرده و پایه گذار اكثر جشنواره‌های دانشجویی نیز این نهاد بوده است.
شریفی زاده با اشاره به اینكه برنامه ششم توسعه برای هر استانی تهیه و تدوین شده است تاكید كرد: علاوه بر برنامه‌های ملی و كشوری سند آمایش استان نیز باید مورد توجه قرار گیرد.
وی گفت: یكی از فرصت‌ها در آمایش استان بحث طبیعت، گردشگری و گیاهان دارویی است كه جهاد دانشگاهی به‌طور استوار در این حوزه در كهگیلویه و بویراحمد فعالیت خواهد كرد.
شریفی زاده افزود: كهگیلویه و بویراحمد هم به لحاظ منابع طبیعی و هم انسانی قوی است و باید از این ظرفیت‌ها استفاده حداكثری به عمل آید.
معاون امور اقتصادی و توسعه منابع انسانی استانداری كهگیلویه و بویراحمد نیز در این آیین با اشاره به فعالیت‌های مؤثر جهاد دانشگاهی از زمان تأسیس گفت: فلسفه وجودی این نهاد ایجاد حلقه اتصال بین صنعت و مجموعه‌های علمی و دانشگاهی بوده است.
جعفر گوهرگانی افزود: كهگیلویه و بویراحمد در زمینه آب، كشاورزی، آبزی پروری، نفت، گاز، پتروشیمی، معادن و گیاهان دارویی ظرفیت‌های بالقوه دارد كه باید از آنها استفاده شود.
وی بیان كرد: ظرفیت های استان در زمینه گیاهان دارویی زمانی ارزشمند است كه برای ایجاد ارزش افزوده بیشتر از خام فروشی جلوگیری شود.
در این نشست طی حكمی از سوی رئیس جهاد دانشگاهی كشور سید محمد قائم كاظمی بیدك به عنوان رئیس جهاد دانشگاهی استان منصوب و از خدمات محمد سبحانی رئیس پیشین این نهاد قدردانی شد.
9928/6110