۷ آذر ۱۳۹۷،‏ ۱۶:۰۶
کد خبر: 83115967
۰ نفر
تاكسی دوچرخه در خیابانهای تهران

تهران- ایرنا- رئیس فدراسیون ورزش های همگانی با اشاره به اینكه شبكه ملی تاكسی دوچرخه به زودی توسط بخش خصوصی راه اندازی می شود، از اجرای كامل این طرح در سراسر كشور تا سال 1404 خبر داد.

«علی مجدآرا» روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا، افزود: طرح تاكسی دوچرخه كه برگرفته از تجربیات موفق كشور هلند است، مراحل پایانی خود را طی می كند.
وی ادامه داد: طرح مزبور مدتی پیش توسط «آلن پطروسیان» مسئول دوچرخه سواری همگانی كشور در دومین جلسه كارگروه تولید و اشتغال فدراسیون ورزشهای همگانی مطرح شد كه مورد موافقت و حمایت این فدراسیون قرار گرفت.
وی ادامه داد: این طرح بزودی توسط بخش خصوصی و با همكاری شهرداری ها، سایر سازمان ها و نهادهای دولتی و خصوصی به بهره برداری خواهد رسید و نخستین قدم برای تحقق این هدف تعیین محل امن برای دوچرخه است كه ابتدا باید جاده مناسب این طرح را مهیا كنیم.
رئیس فدراسیون ورزش های همگانی با تاكید بر اینكه تاكسی دوچرخه نوعی تاكسی دوستدار سلامت و طبیعت است، اظهار داشت: راه اندازی خطوط مسافربری داخل شهری و بخصوص در پیاده روهای فرهنگی، ورزشی و مراكز خرید، موجبات حمل و نقل پاك و پویا از طریق این نوع سه چرخه فراهم می شود.
مجدآرا درباره ویژگی های این وسیله نقلیه، اظهار داشت: تاكسی دوچرخه از ویژگی های پراهمیتی همچون ارتقای تحرك ذهنی و جسمی در جامعه از طریق راكبین برخوردار بوده و دارای منافع ملی در صرفه جویی سوخت های فسیلی، تقلیل یافتن استفاده وسایل نقلیه آلاینده و همچنین اشتغال زایی در قشر جوان بخصوص دانشجویان از طریق جابجایی 2 یا چند مسافر است كه جایگاه پراهمیتی در صنعت ارزآور گردشگری كشور دارد.
وی به طرح های دیگر در دست اقدام این فدراسیون اشاره كرد و گفت: در طرحی دیگر قصد داریم در مینی بوس هایی كه به عنوان سرویس مدارس از آنها استفاده می شود دوچرخه های ثابتی نصب كنیم تا دانش آموزان در رفت و برگشت به محل تحصیل خود در داخل این وسیله نقلیه بتوانند ركاب بزنند.
رئیس فدراسیون ورزش های همگانی همچنین یادآور شد كه در سه سال گذشته، بیش از 21 درصد مردم در ورزش های همگانی شركت داشتند كه اكنون برای تخمین میزان مشاركت مردم در آن، شركتی در حال پایش به صورت دقیق این آمار در تمامی استان ها است.
ورزشی**9128**1597