۷ آذر ۱۳۹۷ - ۱۴:۲۸
کد خبر 83115808
۰ نفر
گره‌ای كه هر روز كورتر می‌شود

تهران- ایرنا- بحث ادامه فعالیت یا جدایی روسای بازنشسته برخی فدراسیون ها امروز به مشكل جدی ورزش كشور تبدیل شده و این گره هر روز به نوعی كورتر از گذشته می شود.

به گزارش ایرنا، منع به كارگیری بازنشستگان دقیقا همان قانونی است كه نه تنها ورزش بلكه بسیاری از ارگان های ما را با چالش جدی روبه رو كرد اما داستان ورزش كاملا متفاوت بود و حواشی آن همچنان ادامه دار است.
شاید پس از جدایی شهردار و تمكین او و شورای شهر تهران از قانون این انتظار می رفت مسئولان ورزشی نیز صندلی های خود را رها و به قانون احترام بگذارند اما شرایط در برخی رشته های ورزشی كاملا متفاوت بود.
مرداد ماه سال جاری بود كه فهرست اولیه روسای بازنشسته فدراسیون های ورزشی از سوی منابع آگاه در وزارت ورزش و جوانان اعلام شد و اسامی چون مرحوم بهرام شفیع رییس فدراسیون هاكی، غلامرضا امینی رییس فدراسیون قایقرانی، علیرضا رحیمی رییس فدراسیون هندبال، علی مجدآرا رییس فدراسیون همگانی (مشروط در چارچوب قوانین مسلح)، مصطفی كریمی رییس فدراسیون ناشنوایان، احمد ضیایی رییس فدراسیون والیبال، محمدعلی صبور رییس فدراسیون سه گانه، محمود رشیدی رییس فدراسیون ورزش‌های رزمی، محمدصادق فرجی رییس فدراسیون كاراته، مجید شایسته رییس فدراسیون تنیس، محمد درخشان رییس فدراسیون جودو، حجت‌الله دهخدایی رییس فدراسیون چوگان و مهدی تاج رییس فدراسیون فوتبال در این میان دیده شدند.
مسئولان ورزشی 26 آبان ماه را پایان كار بازنشسته های ورزش اعلام كردند كه این تاریخ تا 15 آذر ماه تمدید شد و به نظر می رسد این آخرین فرصت بازنشسته های ورزشی است و اگر آقایان حاضر به كنارگیری نشوند خطرات جدی را برای رشته های خود ایجاد می كنند.
از میان اسامی بالا برخی روسا توانستند مشكل خود را برای حضور در راس فدراسیون ها برطرف كنند و برخی نیز با دستور وزارت ورزش به راحتی از مسئولیت خود استعفا دادند و بدون سر و صدا و حاشیه سازی از قانون تمكین كردند اما در این بین رفتار دو رییس به دور از قانون مداری بود.
در سكانس اول جدایی بازنشسته های ورزشی باید به سراغ احمد ضایی رفت. او كه پس از موفقیت های محمدرضا داورزنی در این رشته با كمك دوست قدیمی خود به ریاست این فدراسیون رسید از جمله كسانی بود كه حاضر به تمكین قانون نشد تا والیبال ایران روزهای پر استرسی را پشت سر بگذارد.
شاید تا پیش از انتخابات فدراسیون والیبال تصور می شد در صورت تصویب چنین قانونی ضیایی نخستین فردی باشد كه از مسئولیت خود كنار می رود اما از این كار سرباز زد.
سكانس دوم قانون منع به كارگیری بازنشستگان در ورزش مختص به مهدی تاج، مرد قانون مداری است كه در گذشته ثابت كرده بود به قوانین داخلی پایبندی زیادی دارد اما این بار كمی متفاوت ظاهر شد. با این حال همچنان امید به تعامل با مهدی تاج وجود دارد و برخی منابع از احتمال استعفا و جدایی او از فوتبال خبر می دهند.
بررسی دقیق رفتارهای صورت گرفته در اجرای قانون بازنشستگی در ورزش نشان می دهد عوامل زیادی دست به دست هم داده اند تا امروز 2 رشته پرهوادار ما با خطر تعلیق روبه رو شوند كه بد نیست در زیر برخی عوامل مورد بررسی قرار گیرد.

* مجامعی كه به درستی مورد استفاده قرار نمی گیرند
مجامع فدراسیون های ورزشی عالی ترین مقام برای اجرای هر تصمیمی از سوی فدراسیون های جهانی به حساب می آیند.
فدراسیون های بین المللی تعیین تكلیف شرایط هر فدراسیونی را وظیفه مجامع آنها دانسته اند اما سئوال اینجاست كه آیا مسئولان ورزش ما توانایی استفاده صحیح از قدرت مجمع را دارند یا خیر؟
در گذشته اصطلاحی به نام مهندسی كردن انتخابات فدراسیون های ورزشی در ایران مرسوم بود كه شاید در ظاهر اتفاق بدی باشد اما از بروز برخی مشكلات دردسرساز جلوگیری می كرد.
شاید بهتر بود مسئولان ورزش به جای صدور دستورات امری برای كنارگیری این روسا، به دنبال تعامل با مجامع آنها بودند تا با بكارگیری از توانمندی آنها هم قانون كشور را اجرا و هم از خطر تعلیق این رشته ها جلوگیری كنند.
مسئولان وزارت ورزش خیلی راحت می توانستند با گردهم آوردن اعضای مجمع فدراسیون های فوتبال و والیبال و توضیح شرایط این دو رشته و به قول معروف مهندسی كردن جلسه مجمع فوق العاده به خواسته خود برسند كه متاسفانه این اتفاق رخ نداد و به نظر می رسد برای اجرای آن هم كمی دیر شده است.

* اظهارنظر های غیرمسئولانه
شاید بزرگترین درد امروز ورزش ما اظهارنظرهای غیر مسئولانه ای است كه اغلب آنها برای گرفتن امتیاز صورت می گیرد. ورزش و به خصوص فوتبال بزرگترین ویترین برای دیده شدن و مشهور شدن است و به همین دلیل خیلی از افراد از جمله نمایندگان مردم از اظهارنظر در خصوص این رشته ورزشی غافل نمی شوند.
یكی از اصلی ترین دلایل گسترش حاشیه های اخیر در رابطه با منع بكارگیری از بازنشستگان در ورزش، مصاحبه های غیر مسئولانه ای بود كه هر روز آتش زیر این خاكستر را گسترش داد.
برخی افراد كه با هدف آسیب رساندن به دولت هر روز و برخلاف مسئولیت خود اظهارنظر می كنند باید بدانند فدراسیون های جهانی صحبت های آنها را به صورت دقیق بررسی و علیه ورزش ایران از آن استفاده می كنند.

* عدم آشنایی با قوانین
عدم آشنایی مسئولان ورزش و فدراسیون ها و همچنین رسانه ها به قوانین داخلی و بین المللی باعث شده آگاهی سازی درستی در این باره صورت نگیرد و هر كسی به سود خود از قانون بهره برداری كند.
این موضوع باعث شده مردم هم نتوانند اطلاعات درستی از قوانین بدست بیاورند و با هر اظهارنظری نسبت به آینده ورزش نگران تر شوند.
امروز تمام رسانه های ما در اخبار خود از تعلیق فدراسیون ها در صورت بركناری روسای آنها سخن به میان می آورند در حالی كه شاید شرایط تا این اندازه بحرانی نباشد.
اگر به مصاحبه اینفانتینو رییس فدراسیون جهانی فوتبال (فیفا) هم توجه شود، می توان راه حل تمام این مشكلات را به آسانی كشف و اقدامات لازم را صورت داد. رییس فیفا در گفت وگوی خود به روشنی از وظایف و نقش مهم مجمع فدراسیون ایران صحبت و مسیر درست را برای مسئولان ورزش ترسیم كرد.

* صندلی هایی شیرین تر از تمكین قانون
اعضای مجمع و اعضای هیات رییسه وظیفه نظارت بر اجرای قوانین در فدراسیون های ورزشی را عهده دار هستند اما شرایط در ورزش ایران متفاوت است.
معمولا روسای فدراسیون های ورزشی در انتخاب اعضای مجمع و هیات رییسه خود نقش اصلی را اجرا می كنند و این باعث می شود در شرایطی كه آنها از اجرای قانون هم سرباز بزنند مورد حمایت مجامع خود باشند.
سئوال اصلی از آقایان در هیات رییسه و مجمع فدراسیون فوتبال این است آیا حفظ منافع افراد برای شما در اولویت است یا جلوگیری از تعلیق فوتبال و اجرای قوانین كشور.

* لابی با بیگانگان با چاشنی تهدید فوتبال ایران
یكی از اتفاقات جالب و باور نكردنی كه این روزها از سوی مسئولان بازنشسته برخی فدراسیون های ورزشی رقم خورد، لابی با فدراسیون های جهانی بود.
این افراد با اعزام نماینده به مقر فدراسیون های آسیایی و جهانی رشته های خود و دادن اطلاعات غلط و تهدیدكننده كار را تا جایی پیش بردند كه فدراسیون های بین المللی به صورت رسمی ورزش كشور را تهدید كنند.
سئوال اینجاست؛ افرادی كه بارها منت عدم دریافت حقوق خود را بر سر ورزش و ورزشكاران این مملكت گذاشتند چرا امروز با برخی رفتارهای اشتباه خود ورزش ایران را تهدید می كنند؟
باید دید آیا روسای برخی فدراسیون ها، دبیران كل و اعضای هیات رییسه بازنشسته در نهایت از قانون تمكین خواهند كرد یا فدراسیون های خود را با خطر تعلیق رو به رو می كنند.
ورزشی**9118**1597