فناوری تولید بذر صیفی جات كشور در بیله سوار بومی سازی می شود

اردبیل - ایرنا - فرماندار بیله سوار مغان با اشاره به واردات 95 درصدی بذر سبزی و صیفی جات كشور از اجرای طرح بومی سازی فناوری تولید این بذور و خودكفایی در تامین آن در این شهرستان خبر داد.

به گزارش ایرنا ، حسن قبادی روز چهارشنبه در بازدید از طرح چند منظوره تولید بذر هیبرید نشاء سبزی و صیفی جات در این شهرستان افزود: سه هكتار از اراضی ملی منطقه در اختیار دانش آموختگان حوزه كشاورزی برای تحقیق و پژوهش در زمینه تولید لاین هیبرید سبزی و صیفی جات اختصاص می یابد.
وی بیان كرد: امضا تفاهم نامه تولید بذر هیبرید سبزی و صیفی جات توسط بخش خصوصی ایرانی با موسسه های تحقیقاتی هلند صورت گرفته و ظرف یك سال آینده طرح گلخانه ای نیز در این محل ایجاد خواهد شد.
وی بیان كرد: قصد بر این است این فناوری در كشور بومی ‌سازی شده و با وجود دانش‌ آموختگان و متخصصان حوزه كشاورزی در آینده شاهد افق‌های بسیار خوبی در این زمینه خواهیم بود.
او اضافه كرد: اراضی ملی شهرستان بیله سوار ظرفیت مهمی است كه دانش آموختگان حوزه های كشاورزی می توانند در قالب شركت های دانش بنیان و ایجاد كارگاه و گلخانه یافته های خود را توسعه داده و گامی در جهت اشتغال و توسعه بردارند.
مهندس رحیم دیدار ، استاد دانشگاه و مجری این طرح نیز افزود: گام های بسیار خوبی در تولید بذر هیبریدی در كشور برداشته شده و با توجه به نیازهای روزافزون به مواد ‌غذایی، تقاضا جهت بذرهای هیبریدی هر سال بیشتر می ‌شود.
وی عنوان كرد: در این طرح بذر هیبرید محصولات گوجه فرنگی، خیار ، هندوانه و بذر انواع سبزیجات تولید خواهد شد.
دیدار اضافه كرد: موفقیت در این طرح موجب خواهد شد كه افزون بر خودكفایی و تولید نیازهای داخلی، توان رقابت و صادرات نیز وجود داشته باشد.
او با اشاره به اهمیت بالای راهبردی تولید بذر با بهره گیری از فناوری، جلوگیری خروج ارز از كشور را از مزیت‌های تولید بذر هیبرید عنوان كرد و گفت: دانش‌ تولید این بذور تا پیش از این در انحصار برخی كشورها بود كه می‌توانستند از ورود آن به كشور جلوگیری كنند و اجرای این طرح به این مشكل پایان خواهد داد.
به گفته وی ، دشت مغان و منطقه بیله سوار با توجه به خاك مناسب و اقلیم ویژه، این امكان را فراهم كرده تا از این فرصت بسیار مناسب و رایگان برای تولید انواع ارقام بذر هیبریدی بهره ببریم.
وی با اشاره به اینكه بذر تهیه شده با برند شهرستان بیله سوار عرضه خواهد شد، بیان كرد: این طرح موجب اشتغالزایی بیش از 100 نفر از مرحله كاشت تا برداشت و عرضه به صورت بسته بندی به بازارهای هدف خواهد شد.
به گزارش ایرنا ، فرماندار بیله سوار همچنین در بازدید از كارگاه ذرت خشك كنی بلال در ناحیه صنعتی روح كندی بیله سوار گفت: فعالیت های دانش بنیان در حوزه كشاورزی در این شهرستان توسعه می یابد و امروز شاهد حضور فرزندان علمی مغان در عرصه تولیدی و اقتصادی هستیم.
وی گفت: كارگاه ذرت خشك كنی بلال با سرمایه 20 میلیارد ریالی توسط سرمایه گذار بومی شهرستان راه اندازی شده و سالانه 500 تن بذر هیبرید ذرت خالص در آن با اشتغالزایی 10 نفر به صورت مستقیم و حدود 70 نفر به صورت غیر مستقیم تولید می شود.
قبادی با اشاره به اینكه با همراهی ادارات شهرستان در كنار سرمایه گذاران هستیم ، اظهار داشت: مشكلات واحدهای تولیدی و صنعتی شهرستان با حضور مسئولان به صورت حضوری مورد بررسی قرار می گیرد و راهكارهای لازم در جهت تسهیل این واحدها اتخاذ می شود.
بیله سوار در شمال اردبیل واقع است.
6016/3006

سرخط اخبار استان‌ها