استمرار سريال تساوي لژيونرهاي شطرنج ايران در ليگ چين

تهران – ايرنا – در ادامه ليگ شطرنج چين دو شطرنج باز لژيونر ايراني در دور نوزدهم و بيستم اين رقابت ها برابر حريفان خود به تساوي رسيدند.

به گزارش روز چهارشنبه ايرنا، در دور بيستم رقابت هاي ليگ شطرنج چين «سارا سادات خادم‌الشريعه» با تساوي در برابر «جينر ژو» چيني ميز مسابقه را ترك كرد. «پرهام مقصودلو» قهرمان جوانان جهان كه به عضويت تيم هبي (Hebei) درآمده است برابر «شانگلي لو» نتيجه اي بهتر از تساوي بدست نياورد.
تيم هبي با حضور خادم الشريعه و مقصودلو در پايان دور بيستم مقابل تيم (Zhejiang) به سه تساوي، يك باخت و يك پيروزي رسيد. اين دو شطرنج باز روز گذشته و در دور نوزدهم رقابت هاي شطرنج ليگ چين نيز مقابل حريفان خود به تساوي رسيده بودند.
خادم الشريعه سابقه حضور در ليگ شطرنج آلمان و تيم باشگاهي هامبورگ را در كارنامه دارد. پيش از خادم الشريعه «آتوسا پوركاشيان» سابقه حضور در ليگ شطرنج آلمان را در كارنامه داشت. همچنين «عليرضا فيروزجاه» و «محمد امين طباطبايي» به عضويت تيم شطرنج باشگاه مونيخ 1860 آلمان در آمده اند.
حضور شطرنج بازان صاحب نام ايراني در ليگ هاي مختلف خارجي، موجب شده تا برخي با انتقاد از فدراسيون شطرنج سطح مسابقات ليگ ايران را پايين ارزيابي كنند. «مهرداد پهلوان زاده» رييس فدراسيون شطرنج در پاسخ به اين انتقادات به خبرنگار ايرنا گفت: برخي از باشگاه ها به خاطر مشكلات اقتصادي، مبلغ قرارداد بازيكنان را با تاخير پرداخت مي كنند و قراردادهاي شطرنج مانند ديگر رشته هاي ورزشي آن چنان بالا نيست. اين امر سبب شده برخي از شطرنج بازان ترجيح دهند در مسابقات معتبر بين المللي شركت كنند تا از مزاياي اقتصادي و افزايش ريتينگ آن مسابقات بهره مند شوند.
پهلوان زاده با بيان اينكه نبايد به نبود شطرنج بازان بزرگ در مسابقات ليگ ايران، بدبين باشيم، گفت: از يك سو حضور در تورنمنت و رقابت هاي بين المللي تجربه خوبي براي شطرنج بازان ايراني است و از سوي ديگر فرصتي به وجود خواهد آمد تا ديگر استعدادهاي اين رشته در سطح ليگ در جريان مسابقات قرار گيرند. آنان در نبود استاد بزرگ و بين المللي ها در ليگ، رقابت هاي جذابي خواهند داشت و اين امر موجب كشف استعداد نخبگان اين رشته ورزشي خواهد شد.
ورزشي ** 2052**1584

سرخط اخبار ورزش