1.100 ميليارد تن ذخاير معدني در سيستان و بلوچستان شناسايي شد

زاهدان - ايرنا - رئيس سازمان صنعت، معدن و تجارت (صمت) سيستان و بلوچستان گفت: ذخيره شناسايي شده مواد معدني اين استان تاكنون بيش از يك ميليارد و 100 ميليون تن برآورد شده است.

نادر ميرشكار روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا اظهار داشت: از ذخاير معدني شناسايي شده سيستان و بلوچستان بيش از 720 ميليون تن آن داراي پروانه بهره برداري و 380 ميليون تن آن آماده واگذاري به سرمايه گذاران است.
وي مهمترين مواد معدني سيستان و بلوچستان را شن و ماسه، خاك رس، آهك و مارن، لوماشل، شيل و ماسه سنگ، گرانيت، مرمر، آنتيموان، كروميت، منگنز، مس، آهن و تيتانيوم عنوان كرد.
رئيس سازمان صنعت، معدن و تجارت سيستان و بلوچستان بر سرمايه گذاري بخش خصوصي در حوزه مواد معدني استان تاكيد كرد.
ميرشكار با اشاره به سرمايه گذاري دولت در حوزه معادن سيستان و بلوچستان گفت: دولت سرمايه گذاري هاي مناسبي در زمينه معدن و صنايع معدني در اين استان انجام داده به طوري كه طرح آنتيموان، فولاد مكران چابهار، مس چهل كوره، اكتشافات 85 هزار كيلومتري در سطح استان و انجام عمليات ژئو فيزيك هوايي و تهيه نقشه هاي زمين شناسي در مقياس يك صد هزارم و يك پنجاه هزارم از مهمترين اين اقدامات محسوب مي شوند.
به گزارش ايرنا قرار گرفتن سيستان و بلوچستان در كمربند فلزايي و معدني جهان كه از يوگسلاوي تا پاكستان ادامه دارد و در اين راستا وجود معادن نسبتا غني گشوده و ناگشوده فلزي و سهم بالاي استان در برخورداري از اين معادن با ذخايرمعدني نظير كروميت، مس، منگنز، سرب و روي ، قلع، تنگستن، آنتي موان، طلا و كانسارهاي غيرفلزي نظير تالك، منيزيت، گل سفيد، سيليس، فلدسپات، كائولن و سنگهاي ساختماني بويژه گرانيت و همچنين پتانسيلهاي معدني حوزه تفتان و امكان استقرار كارخانجات چيني و كاشي و سراميك در محدوده تفتان بخشي از قابليت ها و توانمنديهاي اين استان است.
7316 **6081