ایران به لیست كشورهای پیشرو در زمینه درمان سرطان مغز پیوست

تهران– ایرنا– مدیر عامل یك شركت دانش بنیان حوزه زیست فناوری گفت: به همت محققان و متخصصان فعال ایرانی، كشورمان به فناوری تولید واكسن درمان سرطان سینه و مغز دست یافت.

دكتر نوروز دلیرژ كه دو سال است مجموعه اش در زمینه تولید واكسن درمان سرطان مغز و سینه فعالیت می كند، روز چهارشنبه به خبرنگار گروه علمی ایرنا گفت:پس از 15 سال كار تحقیقاتی و اقدامات توسعه ای، توانستیم به فناوری تولید واكسن درمان سرطان سینه و مغز دست یابیم.
وی افزود: در این مدل درمانی، ابتدا پزشك پس از جراحی بیمار مبتلا به سرطان، نمونه تومور را در اختیار شركت می گذارد و متخصصان داخلی پس از خونگیری از بیمار، واكسنی تهیه كرده و به بیمار تزریق می كنند.
این متخصص فعال در حوزه زیست فناوری با بیان اینكه، این واكسن دارای نمونه خارجی است و در برخی كشورها این كار را انجام می دهند، افزود: البته در داخل، برای نخستین بار است كه این واكسن توسط شركت و متخصصان كشورمان تولید شده است.
دلیرژ با بیان اینكه در این نوع درمان، برای هر بیمار یك دوز واكسن تولید می شود، افزود: به این ترتیب كه پس از جراحی بیمار توسط پزشك، نمونه تومور از پزشك تحویل گرفته می شود و از نمونه تومورد نمونه آنتی ژن بیمار استخراج می شود.
وی ادامه داد:در این روش پس از خون گیری از بیمار، سلول های مناسب بیمار به سلول های تحریك كننده سیستم ایمنی به نام سلول های دمدریتیك تبدیل می شود و در نهایت واكسن تهیه شده به بدن تزریق تا سیستم ایمنی بیمار علیه سرطان تحریك شود.
به گفته این دكترای ایمونولوژی، مقدمات این كار درمانی 15 سال پیش آغاز شد و كار آزمایشگاهی آن نیز به اتمام رسیده و در حال حاضر نیز به مرحله تزریق واكسن رسیده است.
مدیر عامل شركت دانش بنیان پشتیبان زیست فناوری آروین پادتن بیان كرد: این واكسن دو سال است كه برای درمان سرطان مغز در كشور مورد استفاده قرار می گیرد و بودجه این طرح از طرف وزارت بهداشت تامین و با همكاری دانشگاه علوم پزشكی ارومیه اجرا می شود.
دلیرژ در خصوص درمان سرطان سینه با این روش، نیز اظهارداشت: برای درمان این سرطان نیز مقدمات درمان در كشور فراهم شده و منتظر تامین اعتبار آن برای ورود به فاز اجرایی درمان هستیم.
این فعال حوزه دانش بنیان در كشور در خصوص تفاوت مدل توسعه این درمان در كشور و دنیا، تصریح می كند: ، چندان تفاوت خاصی بین مدل درمانی بومی و ایرانی شده و مدل مورد استفاده در دیگر كشورها وجود ندارد و تفاوت ها بسیار جزیی و اندك است.
وی ادامه داد: البته این مدل درمانی در دنیا در مراكز محدودی توسط كشورهای آمریكا، آلمان و استرالیا ارائه می شود و می توان ادعا كرد كه ایران نیز جزء كشورهای پیشرو در این نوع درمان محسوب می شود.
این ففعال حوزه زیستت فناوری همچنین با اشاره به هزینه این نوع جراحی در ایران و سایر كشورها، بیان كرد: هزینه این جراحی در آمریكا حدود 94 هزار دلار برای هر بیمار است؛ اما در ایران با احتساب افزایش قیمت دلار حدود 80 تا 100 میلیون تومان است، بعبارتی هزینه درمان در آمریكا حدود 900 میلیون تومان و در ایران كمتر از 100 میلیون تومان برای هر بیمار محاسبه می شود.
وی همچنین در ادامه با اشاره به برگزاری جشنواره سلول های بنیادی و پزشكی ساختاری در كشور كه از 3 تا 10 آذرماه جاری در حال برگزاری است، این رویداد و گردهمایی متخصصان این حوزه را به منظور شناسایی قابلیت های و فعالان این عرصه، تبادل نظر با یكدیگر و همچنین ارتقاء حوزه پزشكی بسیار مفید و اثرگذار ارزیابی كرد.
سومین جشنواره ملی و كنگره بین‌المللی علوم و فناوری سلول‌های بنیادی و پزشكی بازساختی، 3 لغایت 10 آذرماه 1397، توسط ستاد توسعه علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در حال برگزاری است.
علمی ** 1836 **2017