روابط چین و ایران گرمتر از دو همسایه است

پكن- ایرنا- معاون مركز گفت و گوهای ادیان و فرهنگ های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با اشاره به پیوندهای تاریخی چین و ایران در زمینه های مختلف تاكید كرد چین و ایران اگرچه همسایه نیستند و هزاران فرسخ با هم فاصله دارند اما روابط دو كشور گرمتر از دو همسایه است.

به گزارش ایرنا 'مرتضی صبوری' روز چهارشنبه در دومین دور گفت و گوهای اسلام و دائویسم در پكن اظهار داشت دو كشور همواره در بسیاری از زمینه ها دارای ارتباط تنگاتنگ و روابط نزدیك و صمیمی هستند به همین دلیل مركز گفت و گوهای ادیان و فرهنگ های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی نیز كوشیده است با ادیان كهن چین رابطه نزدیكی برقرار كند.
وی با اشاره به اشتراكات ادیان اسلام و دائویسم گفت: مفاهیم آموزه های اسلام و دائویسم نشان می دهد این دو آیین خیلی به هم شبیه هستند هر دو معتقدند، انسان ها نیازمند به وجود خداوند هستند و باید برای رسیدن به خدا تلاش چشمگیری داشته باشند.
به گفته وی رنج و خشونتی كه در جهان وجود دارد برخواسته از امیال و هواهای نفسانی است كه آیین دائویسم هم مانند اسلام، خواهان نابودی امیال برای رهایی از درد و رنج است.
وی مهمترین رسالت مركز گفت و گوهای ادیان و فرهنگ های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی را شناسایی ادیان و فرهنگ های مختلف عنوان كرد و افزود: این مركز بیش از سه دهه است وارد گفت و گو با سایر ادیان شده است و تا كنون با ادیان و مراكز مختلفی مانند واتیكان، كلیسای ارتدوكس، هندویسم، بودائیسم و شینتوئیسم، پروتستان و دائویسم گفت و گو كرده ایم.
صبوری با بیان اینكه خداوند امر كرده است مسلمانان تلاش كنند با هدف گشایش باب همكاری، ادیان دیگر را بشناسند تصریح كرد هدف اصلی ما از گفت و گو، دراز كردن دست دوستی با سایر ملت ها است.
معاون مركز گفت و گوهای ادیان و فرهنگ های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی اهمیت گفت و گوها در عصر حاضر را بسیار مهم و كلیدی عنوان كرد و افزود: بخش عمده ای از مشكلات اصلی جهان به دلیل فقدان گفت و گو میان انسان ها است.
صبوری با بیان اینكه وقتی ملت ها فرصت گفت و گو داشته باشند بسیاری از سوء تفاهم ها از بین می رود اظهار كرد اختلافات، جنگ و درگیری به علت كمبود گفت و گوها و شناخت از یكدیگر است.
وی از دین راستین به عنوان دینی نام برد كه دعوت به رفاقت و راستی كند و افزود: گروه هایی كه با نام اسلام اقدام به قتل و غارت می كنند مسلمان نیستند و منحرف هستند.
معاون مركز گفت و گوهای ادیان و فرهنگ های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی تصریح كرد
در سال های اخیر گروه های افراطی به اسم اسلام، افراط گرایی می كنند و اسم اسلام را تخریب می كنند اما اینها مسلمان نیستند بلكه منحرف هستند و چنین موردی می تواند در سایر ادیان هم وجود داشته باشد.
در این نشست طرفین ضمن تاكید بر توسعه مناسبات و ارتباطات فرهنگی و مذهبی میان دو كشور، در مورد گسترش ارتباطات و تبادل هیات ها در آینده نیز توافق كردند.
همچنین در این نشست قرار شد تعدادی از مسئولان انجمن دائویسم چین جهت شركت در سومین دور گفت و گوهای ادیان به تهران سفر كنند.
نخستین دور گفت و گوهای اسلام و دائویسم سال 2017 میلادی با حضور 'خوانگ شین یانگ' معاون این انجمن و شمار دیگری از مسئولان آن در تهران برگزار شد.
**آساق**1904**