وزيرخارجه آلمان: جنگ تجاري آمريكا و چين به ضرر اروپا است

تهران- ايرنا- «هايكو ماس» وزير امور خارجه آلمان گفت: اروپا بيشترين آسيب را به دليل اختلافات تجاري بين آمريكا و چين و وخامت روابط راهبردي آمريكا با پكن متحمل شده است.

به گزارش روز چهارشنبه ايرنا از خبرگزاري اسپوتنيك، ماس طي سخناني در گردهمايي سياست خارجي برلين همچنين گفت كه وخامت روابط آمريكا با روسيه نيز به زيان اروپا بوده است.
وي افزود: اروپا بايد جايگاهي در عرصه ژئوپلتيكي جهان داشته باشد كه به صحنه رقابت هاي فزاينده بين قدرت ها تبديل شده است.
وي خاطرنشان كرد رقابت براي كسب برتري در حوزه علوم و فناوري به رقابت در زمينه تسليحاتي دامن زده است.
ماس بر ضرورت حفظ روابط ترانس آتلانتيك (اروپا- آمريكا) تاكيد كرد و گفت منافع آمريكا در اروپا حتي قبل از روي كار آمدن «دونالد ترامپ» رئيس جمهوري آمريكا كمرنگ شده بود.
اين مقام آلماني گفت، ما در آلمان و كشورهاي اروپايي بايد سرمايه گذاري بيشتري در اين مشاركت داشته باشيم.
اظهارات ماس به دنبال وخامت روابط آمريكا و آلمان در ماه هاي اخير مطرح شده است.
واشنگتن چندي پيش واردات اتحاديه اروپا را محدود كرد و دستور تحقيق درباره تهديد خودروهاي ساخت اتحاديه اروپا در بازار خودرو در آمريكا را داد. خودروهاي آلماني سهم قابل توجهي در واردات خودروي آمريكا از اروپا دارد.
برلين همچنين نگران تلاش هاي آمريكا براي توقف واردات گاز طبيعي آلمان از روسيه و انتقال آن به اروپاي مركزي از طريق خط لوله نورد استريم 2 است.
ماس همچنين در اظهارات جداگانه اي در توئيتر نوشت: اروپا به همكاري نزديك تر براي جلوگيري از نابود شدن بين مراكز جديد قدرت نياز دارد.
گردهماي سياست خارجي برلين يك رويداد سالانه با حضور مقامات عالي رتبه سياست خارجي است كه بررسي موضوعات مهم در حوزه سياست خارجي را در آلمان و ديگر كشورها هدف قرار مي دهد و سياستمداران و كارشناسان مشهوري از كشورهاي جهان در آن حضور مي يابند. اين گردهمايي از سال 2011 تاكنون هر ساله برگزار مي شود.
به گزارش ايرنا، هايكو ماس روز دوشنبه در توئيتي از تنش ميان روسيه و اوكراين در درياي آزوف ابراز نگراني كرده بود.
وي در اين توئيت نوشت: محاصره درياي آزوف به دست روسيه قابل قبول نيست.
اروپام**9158**1485

سرخط اخبار جهان