وزیران خارجه كره جنوبی و ژاپن درگیر مناقشه شدند

پكن- ایرنا- مناقشه 'كانگ كیونگ وا' وزیر خارجه كره جنوبی و 'تارو كونو' همتای ژاپنی وی نشان می دهد دو كشور همچنان درگیر تنش هایی هستند كه تیرگی فزاینده مناسبات را به دنبال داشته است.

به گزارش ایرنا از یونهاپ، وزیر خارجه ژاپن روز چهارشنبه در نشستی با نمایندگان پارلمان این كشور گفت لازم نیست كه وزیر خارجه كره جنوبی در حالی كه پاسخ مناسبی به اختلافات پیش آمده ندارد به توكیو سفر كند.
ماه گذشته میلادی دادگاه عالی كره جنوبی حكمی صادر كرد مبنی بر اینكه یك شركت فولاد ساز ژاپنی باید به چهار نفر از اتباع این كشور كه به اجبار به خدمت گرفته شده اند غرامت بپردازد و این موضوع بار دیگر آتش اختلافات دوران استعمار ژاپن بر شبه جزیره كره را شعله ور كرد.
وزیر خارجه كره جنوبی كه از این اظهار نظر بسیار برآشفته شده است در تازه ترین مصاحبه خود گفت كه چنین اظهار نظرهایی از سوی دیپلمات ارشد ژاپن باعث تیرگی روابط می شود.
وی از اینكه وزیر خارجه ژاپن چنین موضوعاتی را بر زبان رانده است ابراز تاسف كرد و افزود كه چنین اقداماتی نمی تواند به روابط كمك كند و افزود كه برای ترمیم مناسبات همچنان درصدد سفر به ژاپن است.
كره از سال 1910 تا 1945 میلادی تحت استعمار ژاپن بوده است و آنطور كه یونهاپ می نویسد این كشور همچنان بر این باور است كه مقام های دولت فعلی ژاپن تمایلی به حل اختلافات تاریخی ندارند و از كرده هایشان پشیمان نیستند و نمی خواهند غرامت بپردازند.
ژاپن از كره جنوبی خواسته است كه به موضوع غرامت درخواستی از شركت فولادسازی این كشور رسیدگی كرده و به هر طریقی كه مناسب است این حكم را تغییر دهد.
همزمان گزارش ها حاكی است شماری از مقام های كره جنوبی از اینكه كانگ تصمیم به سفر به ژاپن گرفته ابراز ناخرسندی كرده و این اقدام را در شرایط فعلی غیردیپلماتیك و غیرحرفه ای دانسته اند و افزوده اند در شرایطی كه توكیو بشدت به اختلافات تاریخی دامن می زند و ادعاهای ارضی دارد نباید این سفر صورت گیرد و به این موضوع رسیدگی خواهد شد.
همچنین این هفته شماری از مقام های كره جنوبی از جزایر مورد منازعه دوكدو در دریای شرقی بازدید كردند كه مخالفت و اعتراض توكیو را كه مدعی مالكیت بر این جزایر است به دنبال داشت.
آساق**231**1904**