۶ آذر ۱۳۹۷،‏ ۲۱:۵۶
کد خبر: 83114902
۰ نفر
4 شكارچي در مياندوآب دستگير شدند

مهاباد - ايرنا - رييس اداره حفاظت محيط زيست مياندوآب گفت: چهار نفر شكارچي غيرمجاز از سوي محيط بانان اين اداره شناسايي و دستگير شدند.

عليرضا بقالي روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا اظهار داشت: ماموران يگان حفاظت محيط زيست اين افراد را با چهار قبضه اسلحه شكاري غيرمجاز در پي گشت و كنترل گسترده در سطح زيستگاه هاي اين شهرستان طي 2 روز گذشته شناسايي و دستگير كردند.
وي اضافه كرد: 2 نفر از اين شكارچيان با 2 قبضه اسلحه شكاري در مناطق كوهستاني و زيستگاه هاي پرندگان خشك زي و 2 نفر شكارچي ديگر نيز در داخل منطقه حفاظت شده تالاب سد نوروزلو به همراه 2 قبضه اسلحه شكاري و 10 عدد فشنگ دستگير شدند.
وي بيان كرد: اين متخلفان قبل از هرگونه اقدام به شكار با هوشياري ماموران اين يگان شناسايي و دستگير شدند و وسايل و ادوات شكار آنان نيز ضبط شد.
رييس اداره حفاظت محيط زيست مياندوآب با بيان اينكه متخلفان با تشكيل پرونده به مراجع قضايي معرفي شدند، اضافه كرد: گشت زني مناطق مذكور با هدف پايش و جلوگيري از وقوع هرگونه تخلف زيست محيطي و همچنين با هدف بررسي وضعيت محيط زيست طبيعي زيستگاه ها و ِالمان هاي زيستي شامل آب، خاك، پوشش گياهي، جانوري و پرندگان انجام مي گيرد‌.
بقالي افزود: پرندگان مختلف آبزي و كنار آبزي و همچنين ورود گونه هاي مهاجر به زيستگاه هاي مختلف آبي از جمله غاز و مرغابي در منطقه حفاظت شده و سواحل پارك ملي درياچه اروميه توسط محيط بانان اين اداره به طور مرتب پايش مي شود.
وي گفت: همچنين نظارت بر فعاليت صيادان ماهيگير و كنترل اقدامات اين افراد برابر ضوابط واگذاري مسير رودخانه هاي اين شهرستان در قالب پروانه هاي انتفاعي از جمله رعايت ضوابط زماني، مكاني و نوع تورهاي بكار گرفته شده توسط محيط بانان اين اداره كنترل مي شود.
وي تلاش در جهت شناسايي زيستگاه هاي با حساسيت بالا و تمركز برنامه هاي گشت و كنترل هدف دار در اين مناطق، استفاده از ظرفيت مشاركت جوامع محلي و توسعه آن در اجراي برنامه هاي حفاظتي را از ديگر فعاليت هاي اين اداره عنوان كرد.
به گزارش ايرنا، وسعت بالاي مناطق و همپوشاني مناطق و زيستگاه‌هاي جانوري با مراكز جمعيتي شهرستان مياندوآب از مهمترين عوامل در افزايش تخلف هاي شكار و صيد در اين مناطق به شمار مي‌رود.
مياندوآب با بيش از 277 هزار نفر جمعيت در جنوب آذربايجان غربي واقع است.  
9871/6185/3072

سرخط اخبار استان‌ها