انتخابات مرحله دوم هیات نظارت بر مطبوعات 11آذر برگزار می‎شود

تهران - ایرنا - دبیر هیات نظارت بر مطبوعات از برگزاری مرحله دوم انتخابات هفدهمین دوره نماینده مدیران مسئول در هیات نظارت بر مطبوعات با حضور تمامی نامزدها در 11 آذر ماه 97 خبر داد.

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا از دبیرخانه هیات نظارت بر مطبوعات، سیدعلاءالدین علاءالدین ظهوریان روز سه شنبه افزود: با توجه ماده 33 آیین نامه اجرایی قانون مطبوعات و با عنایت به اینكه در مرحله اول، نصاب اكثریت مطلق برای هیچ یك از نامزدها به دست نیامد، انتخابات در مرحله دوم برگزار و نامزد منتخب با كسب اكثریت آرا انتخاب خواهد شد.
وی با بیان اینكه تمامی سه هزار 415نفر از مدیران مسئول واجد شرایط رای‌دهی در مرحله نخست، در این مرحله نیز واجد شرایط شركت هستند، افزود: مطابق تبصره 4 ماده 33 آیین نامه اجرایی قانون مطبوعات، مدیران مسئولی كه پروانه انتشار رسانه آنها به دلیل حكم قطعی دادگاه و یا ماده (16) قانون مطبوعات توسط هیئت نظارت بر مطبوعات لغو نشده باشد، و همچنین رسانه آنها مطابق ترتیب انتشار مندرج در پروانه صادره از سوی هیئت نظارت بر مطبوعات به طور منظم منتشر شده باشد، می‌­توانند در انتخابات شركت كنند.
دبیر هیات نظارت بر مطبوعات با اشاره به اینكه مدیران مسئول واجد شرایط برای شركت در انتخابات از ساعت 10 صبح تا ساعت 18 روز 11آذر فرصت دارند با مراجعه به سامانه جامع رسانه‌های كشور نامزد مورد نظر خود را از میان نامزدهای نهایی برای حضور در هیات نظارت بر مطبوعات انتخاب كنند، خاطرنشان كرد: نتایج انتخابات بلافاصله پس از اتمام زمان رای‌دهی و تایید هیات سه نفره ناظر بر انتخابات اعلام می شود.
وی در همین زمینه افزود: مطابق دستورالعمل اجرایی انتخابات، نامزدهای محترم در صورت تمایل به انصراف صرفا می‌توانند از طریق «سامانه جامع رسانه‌های كشور» اقدام نمایند و تا یك ساعت قبل از شروع انتخابات (ساعت 9 صبح یكشنبه 11آذر) فرصت دارند با استفاده از حساب كاربری خود و به صورت الكترونیك، انصراف خود را از نامزدی اعلام نمایند.
وی در تشریح تمهیدات امنیتی این دوره از انتخابات از حضور نمایندگان مركز «ماهر» وزارت ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات، همچنین پلیس «فتا» در ستاد انتخابات برای افزایش ضریب امنیت انتخابات خبر داد و افزود: با هدف نظارت بر حسن انجام انتخابات هیات ویژه‌ای از سوی سازمان بازرسی كل كشور با حضور در ستاد انتخابات هیات نظارت بر مطبوعات بر روند برگزاری انتخابات نظارت می‌كند.
فهرست اسامی نامزدهای انتخابات نماینده مدیران مسئول در هیات نظارت بر مطبوعات در سامانه جامع رسانه‌های كشور به نشانیhttp://www.e-rasaneh.ir/ منتشر و قابل مشاهده است.
**هفدهمین دوره انتخابات نماینده مدیران مسئول
به گزارش ایرنا، بررسی صلاحیت نامزدهای انتخابات هفدهمین دوره انتخابات نماینده مدیران مسئول در هیات نظارت بر مطبوعات با مشاركت فعال مدیران رسانه‌ها پرشور برگزار شد.
هیات ناظر برانتخابات هفدهمین دوره انتخابات نماینده مدیران مسئول، با حضور نمایندگان سه قوه تشكیل و صلاحیت 167 نامزد این دوره را تایید كرد.
این گزارش می افزاید: نامزدهای هفدهمین دوره انتخابات نماینده مدیران مسئول در هیات نظارت بر مطبوعات می‌توانند با مراجعه به حساب كاربری خود در سامانه جامع رسانه‌ها از آخرین وضعیت خود مطلع شوند.
هیات نظارت بر مطبوعات در كشور براساس ماده ۱۰ و ۱۱ قانون مطبوعات شكل گرفته و این هیات یك نهاد فرا قوه ای است كه در تركیب آن، نمایندگانی از سه قوه نیز حضور دارند.
این هیات نقش مهمی در نظارت بر رسانه دارد چرا كه در همان ابتدای حیات رسانه با مجوز و تائید صلاحیت هیات نظارت به وجود می آید و در طول حیات نیز بر بقای شرایط تبصره ماده 11 و عدم تحقق یكی از موارد مندرج در مواد 6 و 7 نظارت دارد و در صورت لزوم می تواند رسانه ها را از ادامه كار خود منع كند.
دبیرخانه هیأت نظارت با امكانات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تشكیل می‌شود و زیر نظر آن هیأت انجام وظیفه می‌كند و وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز ریاست هیأت نظارت بر مطبوعات را بر عهده دارد و پاسخگوی عملكرد هیأت مذكور در مجلس و ‌دیگر مراجع ذی صلاح است.
بر اساس ماده 11 این قانون مطبوعات، رسیدگی به درخواست صدور پروانه و تشخیص صلاحیت متقاضی و مدیر مسئول به عهده هیأت نظارت بر مطبوعات است.
طبق ماده 10قانون مطبوعات، اعضای هیأت نظارت بر مطبوعات شامل یك قاضی به انتخاب رئیس قوه قضائیه، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی یا نماینده تام‌الاختیار وی، یك نماینده مجلس شورای اسلامی به انتخاب مجلس، یك استاد دانشگاه به انتخاب وزیر فرهنگ و آموزش عالی، یك مدیر مسئول مطبوعات به انتخاب آنان، یك استاد حوزه علمیه به انتخاب شورای عالی حوزه علمیه قم و یك عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی به انتخاب آن شورا هستند.
فراهنگ ** 1355 **1418