۶ آذر ۱۳۹۷،‏ ۱۰:۲۵
کد خبر: 83113957
۰ نفر
اعتياد به استيضاح

تهران- ايرنا- بررسي خبرها و بازخواني احتمال استيضاح شماري از وزيران، بسياري از ناظران را به اين تحليل مي رساند كه دور جديدي از استيضاح وزراي دولت در مجلس آغاز شده بنابراين حالا رييس جمهوري و دولت بايد خود را براي چالشي ديگر در هفته هاي پيش رو آماده كنند.

گروه اطلاع رساني ايرنا در راستاي ايفاي رسالت آگاهي بخشي به انعكاس برجسته ترين گزارش هاي روزنامه هاي مختلف با عناويني چون «اعتياد به استيضاح، زندگي لابه‌لاي گل ولاي، شيب تند تصويب استاني شدن انتخابات، درمان اورژانسي تورم، 15دليل ادامه كاهش بهاي دلار، خروج صرافي‌ها از موقعيت خريد؟، نبرد پوشاك با قيمت ارز، شهرياران سياسي پايتخت، سواد اجتماعي آبي بر آتش طلاق، چادرها دوباره برپا شدند و مقاومت در مقابل شفافيت» پرداخته است، در ادامه به بازتاب گزيده اي از اين مطالب مي پردازيم:

**اعتياد به استيضاح
روزنامه اعتماد در گزارشي با عنوان «اعتياد به استيضاح» نوشت: حسينعلي حاجي دليگاني و حدود 10 نفر از ديگر نمايندگان نزديك به جبهه پايداري در پي هشدار محمد جواد ظريف در مورد مفسده پولشويي مي خواهند وزير امور خارجه را استيضاح كنند.

اما سوال اساسي در اين بحث آن است كه اين چند فقره استيضاح به واقع تا چه ميزان جدي هستند. اينكه آيا طي روزهاي آينده واقعا هر 4 استيضاح انجام شده و هر 4 وزير بايد براي دفاع از خود مقابل نمايندگان مجلس بايستند.

محمد جواد ظريف در بيش از 5 سالي كه سكان دار دستگاه ديپلماسي كشور است، بارها به مجلس آمده و بيراه نيست اگر بگوييم از پرچالش ترين دولتمردان در اين سال ها بوده است. در چنين شرايطي اما به نظر مي رسد، حال كه اين اقليت دلواپس بهانه اي تازه پيدا كرده اند، حاضر نيستند شانس شان را براي استيضاح ظريف از دست بدهند.

در حالي كه طي نزديك به 30 ماه گذشته، بررسي و تصويب لوايح چهارگانه مربوط به FATF كه به منظور خروج از فهرست سياه اين گروه ويژه اقدام مالي و به عنوان يكي از دستاوردهاي برجام در دستور كار مجلس قرار گرفته است، اظهارات ظريف در خصوص بحث انگيزترين لايحه يعني الحاقيه دولت به كنوانسيون CFT و بحث مبارزه با پولشويي، دلواپسان را برآن داشته تا با استفاده از اين فرصت، چالشي تازه براي وزارت خارجه ايجاد كنند.

**زندگي لابه‌لاي گل ولاي
روزنامه آرمان در گزارشي با عنوان «زندگي لابه‌لاي گل ولاي» نوشت: خيابان‌ و كوچه‌هاي شهر پر از گل‌ولاي باران است و آب، ميان چادرهاي زلزله زدگان نفوذ كرده و هنوز تعداد زيادي از مردم خانه كه هيچ، كانكس هم ندارند و با گذشت يكسال از آن زلزله مهيب و آن شب هولناك در چادر زندگي مي‌كنند. بارندگي‌ در روزهاي اخير موجب آب گرفتگي تعدادي از چادرها شده و ساكنان با استفاده از نايلون و اقداماتي همچون حفر كانال براي هدايت آب باران، در تلاش براي ساماندهي شرايط هستند. كرمانشاه؛ شهري كه انگار روي گسل زلزله‌هاست.

يكسال پس از زلزله مرگبار 7.3 ريشتري 21 آبان96، يكشنبه شب هم يك زلزله 6.4 ريشتري اين استان را لرزاند. حالا دقيقا 380 روز از زلزله سال گذشته مي‌گذرد؛ زلزله‌اي كه در يك شب سرد پاييزي بر سر مردم كرمانشاه آوار شد. تصاوير و ويدئوها حاكي از اين است كه شهرهاي زلزله‌زده هنوز از مصيبت پيش آمده كمر راست نكرده و در غبار درد و اندوه، به فراموشي سپرده شده‌اند و با بارش باران و برف در روزهاي اخير وضعيت زندگي در بيشتر شهرها و روستاهاي كرمانشاه، از جمله شهر سرپل ذهاب كه باز هم بيشترين آسيب را از اين اتفاق ديد، مختل شده و مشكلات زلزله‌زدگان دو چندان شده است.

مردم شهرهاي زلزله‌زده كرمانشاه در گفت‌وگو با «آرمان» به بخشي از اين مشكلات اشاره كردند. هيوا 40ساله، يكي از ساكنان شهر سرپل ذهاب است كه هنوز در چادر زندگي‌ مي‌كند. او درباره اين وضعيت مي‌گويد: روي اين زلزله و اين آبگرفتگي چطور‌ مي‌توان زندگي كرد. چادرهاي ما هر وقت باران‌ مي‌بارد، پر از آب و گل‌‌ولاي مي‌شود. انگار كه‌ چادر را روي چشمه‌اي پر از آب و گل بنا كرده‌اند. شب‌ها آن‌قدر سرد‌ مي‌شود كه هر چقدر هم پتو دور خودمان بپيچيم، باز هم گرم نمي‌شويم.

** شيب تند تصويب استاني شدن انتخابات
روزنامه ابتكار در گزارشي با عنوان «شيب تند تصويب استاني شدن انتخابات»» آورد: استاني شدن انتخابات مجلس يكي از طرحهايي است كه طي سالهاي متوالي و ادوار مختلف مجلس، از دوره ششم تاكنون يا مجلس در به نتيجه رساندن آن ناكام بوده يا توسط شوراي نگهبان به سرانجام نرسيده است. در مجلس دهم هم بنا به روال ادوار گذشته اين طرح مورد بررسي قرار گرفت ولي در كمال ناباوري يك فوريت آن با آراي نسبتا بالايي در صحن راي آورد و براي بررسي و پخته شدن و گرفتن پيشنهاد نمايندگان به كميسيون شوراها و امور داخلي كشور ارجاع شد.

گفتني است طرح مذكور در اين كميسيون به عنوان كميسيون تخصصي و مادر با استقبال خوبي مواجه شد و كليات و بخش اعظمي از جزييات آن به تصويب رسيد. بنابراين در آينده نزديك براي گرفتن نظر نهايي نمايندگان به صحن علني مي آيد. طرحي كه مثل هر طرح و لايحه ديگري موافقان و مخالفاني دارد و داراي نقاط ضعف و قوت زيادي است، ولي اينطور كه به نظر مي رسد قرار است تكليف اين طرح در مجلس دهم روشن شده و به سرانجام برسد.

به نحوي كه شهاب الدين بي مقدار و عبدالرضا هاشم زايي، اعضاي اين كميسيون به «ابتكار» مي گويند كه كليات و جزييات طرح فوق در اين كميسيون به تصويب رسيده و منتظرند به زودي طرح مذكور براي رايگيري نهايي در دستور كار صحن علني قرار بگيرد. بنابراين به منظور روشن شدن نقاط ضعف و قوت اين طرح، توضيحات نمايندگان به «ابتكار» بيان مي شود. به گفته برخي اعضاي كميسيون شوراها و امور داخلي كشور مزيت مهم استاني شدن انتخابات مجلس تغيير سطح مجلس از امور روزمره و مشكلات منطقه اي به سطوح بالاتر و تغيير دغدغه هاي منطقه اي و محلي به نوع ملي خواهد بود.

** درمان اورژانسي تورم
روزنامه ايران در گزارشي به چگونگي عبور كشور از شرايط تورمي پرداخت و عنوان «درمان اورژانسي تورم» را برجسته كرد و نوشت: رئيس جمهور دو روز پيش در ديدار عيدانه خود با مديران اجرايي كشور از كاهش تورم ماهانه به عنوان خبري خوش ياد كرد. خبري كه نشان مي‌داد نرخ تورم ماهانه از 7.1درصد در مهر ماه به 2.6 درصد در آبان ماه رسيده است. يك سوم شدن تورم ماهانه به نوعي نشان از روند كاهشي اين شاخص مهم در اقتصاد ايران دارد. بانك مركزي نيز در گزارشي كه روز گذشته درباره كارنامه تورم آبان ماه منتشر كرد، نشان داد كه به رغم افزايش تورم سالانه و نقطه به نقطه، تورم ماهانه داراي كاهش بوده است. به اين معني كه اگر فردي اول مهر ماه كالايي را 100 تومان مي‌خريده، در انتهاي مهر بايد همان كالا را 107 تومان خريداري مي‌كرده است.

به نظر مي‌رسد اورژانس درمان تورم در تيم اقتصادي كشور تأسيس شده تا هر چه سريع‌تر جلوي ريشه دواندن اين بيماري در جسم اقتصاد ايران گرفته شود. نتايج تورم آبان نيز نشان مي‌دهد كه ظاهراً درمان‌ها تا حدودي مؤثر واقع شده است. در اين ميان نظر كارشناسان را جويا شده‌ايم كه اصولاً معني كاهش تورم ماهانه چيست؟ چرا تورم در ماه‌هاي اخير بالا رفت و چه راهكارهايي پيش روي سياستگذار قرار دارد تا اين شاخص را مهار كند. اين نظرات را مي‌توانيد در يادداشت‌ صفحه اول و باكس‌هاي همين صفحه جداگانه بخوانيد. اما اگر مي‌خواهيد بدانيد تورم تا چه اندازه به يك بيماري كهنه بر جسم اقتصاد ايران تبديل شده، روايتي تاريخي از آن را در زير آورده‌ايم.

با آغاز به كار دولت يازدهم و تغييرسياست‌هاي اقتصادي، انتظارات تورمي درجامعه بشدت فروكش كرد به‌طوري كه نرخ تورم 34.7 درصدي سال 1392 به يك باره به 15.6 درصد در سال 1393 و 11.9 درصد در سال 1394 رسيد. تداوم اين روند باعث شد تا در سال 1395 پس از 25 سال اقتصاد ايران تورم تك رقمي را با 9 درصد تجربه كند. تجربه‌اي كه در سال گذشته هم با وجود نوسانات ماهانه تكرار شد.

**15 دليل ادامه كاهش بهاي دلار
روزنامه جوان در گزارشي با عنوان «15 دليل ادامه كاهش بهاي دلار» آورد: اين روز‌ها در‌حالي‌كه اخبار سياسي و پروپاگاندا‌هاي رسانه‌هاي خارجي در حوزه سياسي تلاش مي‌كنند تا فضاي رواني بازار ارز را بر هم بزنند، اما تب بازار ارز فروكش كرده و روند كاهشي نسبت به هفته قبل بيش از 1300 تومان است.

منتقدان دولت روحاني براي خود دلايل 10 گانه‌اي مي‌آورند كه در آن به هيچ وجه به نقش بانك مركزي اشاره نمي‌شود، اما دلايل منطقي ديگري از جمله اقدامات بانك مركزي نيز در آن دخيل است كه از جمله مي‌توان به محدود‌سازي پوز‌هاي مستقر در خارج از كشور اشاره كرد، اما نكته قابل تأمل اين است كه هم منتقدان و هم حاميان دولت بر اين باورند كه نرخ ارز همچنان قيمت واقعي نيست.

برخي فعالان بازار تأكيد دارند كه شوك سياسي پيش از وقوع آن‌ها تأثير خود را بر بازار ارز گذاشته است و با تخليه آن، عوامل واقعي اقتصاد در حال تأثيرگذاري بر تعيين نرخ ارز هستند. به‌عنوان مثال حاجي بابا، از فعالان اقتصادي نيز پيش‌بيني كرده بود كه افزايش نرخ ارز هيچ توجيه منطقي نداشت و در يك قيمت منطقي در حدود 10 هزار تومان مي‌رسد.

** خروج صرافي‌ها از موقعيت خريد؟
روزنامه دنياي اقتصاد در گزارشي با درج عنوان «خروج صرافي‌ها از موقعيت خريد؟» آورد: در دومين روز كاري هفته، دلار 150 تومان ديگر افت كرد تا به محدوده 12 هزار و 300 توماني برسد. روز دوشنبه، براساس گفته‌هاي حاضران در بازار برخي از صرافي‌ها خريد ارز نداشتند و بيشتر ترجيح مي‌دادند موقعيت فروش بگيرند. شماري از فعالان باور داشتند، صرافي‌ها ممكن است به‌دليل دسترسي به اخباري كه بازيگران عادي از آن اطلاعي ندارند، از موقعيت خريد خارج شده باشند. در مقابل گروه ديگري معتقدند صرافي‌ها در شرايطي كه احتمال جهش آني وجود ندارد و روند بازار نيز نزولي بوده است، در خريد ارز احتياط مي‌كنند.

بازار ارز و سكه همچنان گرفتار فشار فروش و كمبود تقاضا بود؛ امري كه موجب شد هر دو دارايي به سوي كانال‌هاي پايين‌تر سرازير شوند. البته ميزان كاهش در روز دوشنبه محدودتر از روز ابتدايي هفته بود. روز دوشنبه، دلار 150 تومان از ارزش خود را از دست داد و به قيمت 12 هزار و 300 تومان رسيد. دلار در اولين روز هفته نيز 200 تومان افت قيمت را تجربه كرده بود. در بازار موازي، روز دوشنبه سكه با افت جزئي 20 هزار توماني به قيمت 3 ميليون و 950 هزار تومان رسيد.

فعالان دو تحليل متفاوت از توقف خريد برخي از صرافي‌ها داشتند. گروهي باور داشتند، صرافي‌ها معمولا اخباري از بازار دارند كه بازيگران عادي از آن اطلاعي ندارند. از نظر آنها، احتمالا اخباري كه صرافي‌ها از آن آگاهي دارند، حكايت از افت بيشتر قيمت‌ها دارد، در نتيجه در شرايط فعلي از خريد دلار استقبال نمي‌كنند. در مقابل اين دسته، گروه ديگري باور دارند، صرافي‌ها در شرايط فعلي ارز مورد نياز خود را در اختيار دارند و بازار نيز شرايطي ندارد كه به يكباره با جهش قيمتي مواجه شود. در نتيجه صرافي‌ها نيازي به تهيه دلار ندارند و در نتيجه منابع ريالي خود را به‌راحتي صرف دلار نمي‌كنند.

** نبرد پوشاك با قيمت ارز
روزنامه ايران در گزارشي تحت عنوان «نبرد پوشاك با قيمت ارز» آورد: خريد خارجي راحت‌تر از خريد داخلي شده است. اين گفته برخي از فعالان صنعت نساجي است. گروهي كه اين روزها از مشكلات و چالش‌هاي خود صحبت مي‌كنند و از اينكه اين صنعت درآمدزا هم مانند ساير صنايع با بوروكراسي‌هاي مختلف روبه‌رو شده است گلايه مي‌كنند. آنها مي‌گويند خريد مواد اوليه چون پنبه و مواد پتروشيمي با دشواري‌هاي جديدي روبه‌رو شده است. به گونه‌اي كه امكان خريد نقدي براي توليدكنندگان وجود ندارد و در بورس شرايط فروش تغيير كرده است.

پنبه نيز به جهت آنكه فصل برداشت آن است و تعرفه واردات آن تغيير كرده، كار را براي توليدكنندگان نساجي سخت‌تر كرده است. لذا اين صنعت هم مانند صنعت خودرو هشدار داد كه توليد پارچه و پوشاك با بحران مواجه شده است و اگر به حال اين گروه فكري نشود، مردم براي خريد لباس خود هم دچار مشكل مي‌شوند. با افزايش قيمت ارز، واردكنندگان سراغ واردات پارچه و پوشاك نمي‌روند چرا كه براي آنها توجيه اقتصادي ندارد. قيمت ارز 3 برابر شده است و اگر واردكننده‌اي كالايي را وارد كند براي فروش آن بايد حسابي دوندگي كند و البته باز هم معلوم نيست كه پولش مي‌رسد يا خير.

فعالان بازار نساجي هم از كمبود پارچه و رشد قيمت‌ها صحبت مي‌كنند. آنها به «ايران» اظهار داشتند كه قيمت پارچه با كيفيت معمولي به متري 40 هزار تومان رسيده، اين در حالي است كه ماه‌هاي پيش قيمت آن متري 20 هزار تومان بود. يكي ديگر از فروشندگان پارچه خاطرنشان كرد: كمبود پارچه به دليل عدم توانايي مغازه‌داران در خريد است. در گذشته حداقل روزانه بين 15 تا 20 مشتري داشتيم ولي اكنون اين تعداد به 5 نفر رسيده است. با اين شرايط خريد پارچه براي اين صنف بسيار سخت شده است. از طرفي توزيع پارچه هم از سوي وارد كنندگان روند نزولي دارد.

** شهرياران سياسي پايتخت
روزنامه شرق در صفحه نخست خود تيتر «شهرياران سياسي پايتخت» را برجسته كرد و آورد: مي گوينده او نخستين شهردار تهران با كمترين وجهه سياسي و بيشترين وجهه تخصص است. پيروز حناچي كه حكمش در انتظار صدور از سوي وزارت كشور است. تا پيش از اين تصور بر اين بود كه تهران به شهرداران سياسي اش بيشتر وفا كرده تا آنها كه كمتر آلوده سياست بوده اند.

دوران كوتاه رياست احمدي نژاد بر شهرداري تهران مملو از درگيري هاي سياسي با دولت وقت بود؛ از كنايه هاي ترافيكي و دعوا بر سر انتقال نمايشگاه بين المللي تهران تا مونوريل از چمران به خارج از شهر.

احمدي نژاد كه رييس جمهور شد، صندلي اش به رقيب ناكامش در انتخابات 84 رسيد. رقيبي كه 12 سال بر صندلي پاستور تكيه زد. تهران 12 سال در دست اصولگرايان باقي ماند و قاليباف فرصت كرد تا بدنه شهرداري را از اصولگرايان پر كند؛ تا جايي كه وقتي بالاخره اصلاح طلبان به شهرداري راه يافتند، چندان امكاني براي مانور پيدا نكردند.

**سواد اجتماعي آبي بر آتش طلاق
روزنامه رسالت، عنوان «سواد اجتماعي آبي بر آتش طلاق» را به عنوان تيتر نخست خود برگزيد و در اين گزارش به اين چالش اجتماعي پرداخت و آورد: طلاق در نظرگاه جامعه شناسان، پديده اي پيچيده و گاه غيرقابل تحليل است، شايد زيستن در جغرافيايي كه آدمها تب و تاب پيوستن به زندگي مدرن را دارند، بر پيچيدگي علل جدايي ها بيفزايد اما به هر روي تشكيل خانواده به عنوان تصميمي بزرگ و سرنوشت ساز اين واقعيت را گوشزد مي كند كه زندگي مشترك قرار نيست مثل فيلم ها پاياني اغراق آميز و خوش داشته باشد. همان طور كه قرار نيست لزوما با پاياني تراژيك و دردناك ختم به جدايي شود. طبق آخرين آمار منتشر شده، «هر ساعت20 نفر» با ثبت جدايي، به باهم بودن خود خاتمه مي دهند.

صاحب نظران معتقدند اين آمار نسبت به ساير جوامع نگران كننده نيست اما مي تواند زنگ خطر باشد. آمارهاي سازمان ثبت احوال در سال گذشته حكايت از آن دارد كه 176 هزار و 922 طلاق به ثبت رسيده و در اين ميان استان تهران با 36 هزار و 901 مورد، خراسان ‌رضوي با 16 هزار و 190 مورد و استان اصفهان با 10 هزار و 802 مورد به‌ترتيب داراي بالاترين طلاق‌هاي ثبت‌شده هستند و در اين گستره حلقه اي مفقوده در تشديد اين روند سهمي فزاينده داشته است.

طبعا بعد از اينكه تابوي طلاق شكسته شد، عبارت «يك پايان تلخ بهتر از تلخي بي پايان است.» رواج عجيبي پيدا كرد، در حالي كه دستكم اين عبارت نمي تواند در امر طلاق مصداق عيني داشته باشد زيرا بسياري از جدايي ها حاصل گسيختگي اجتماعي و عدم آموزش مهارت هاي زندگي است. اگرچه مي گويند اين اتفاق مانند هر پيشامد ديگري مي تواند از آنچه تصورش را مي كنيم به ما نزديكتر باشد اما سواد اجتماعي حكم همان حلقه مفقوده را دارد كه اگر مدنظر قرار گيرد، ديگر بحران طلاق همانند هيولايي ترسناك بر سر زندگي مان نازل نمي شود. در همه جوامع با هرسطحي از پيشرفت اين واقعه نامبارك امكان وقوع دارد

** چادرها دوباره برپا شدند
روزنامه مردم سالاري در گزارشي با عنوان «چادرها دوباره برپا شدند» نوشت: يك‌شنبه شب زمين‌لرزه‌اي به بزرگي 6.4 ريشتر جنوب استان كرمانشاه و شهرستان‌هاي سرپل‌ذهاب، قصر شيرين، دالاهو و روستاهاي اطراف را لرزاند. پس از اين زمين‌لرزه 152 پس‌لرزه به وقوع پيوسته كه اكثر آنها بزرگي بين 4 تا 5.2 ريشتر داشتند. اين زلزله تلفات جاني نداشت، اما 729 مصدوم برجاي گذاشت كه 37 نفر از آنها بستري هستند و مابقي به صورت سرپايي درمان شدند.

فتاحي كه در پارك شاهد در شهر سرپل‌ذهاب زندگي مي‌كند، درباره وضعيت اين شهر پس از زلزله يك شنبه شب‌ در اين منطقه گفت: وضعيت سرپل‌ذهاب دوباره بهم ريخته و مردم به شدت نگران و مضطرب هستند. وي با بيان اينكه در حال حاضر آب قابل شرب در شهرستان وجود ندارد، ادامه داد: بر اثر زلزله آب شهر دچار مشكل شده و كدر است. همچنين منازل‌ افرادي كه در زلزله سال گذشته تخريب شد و مورد تعمير قرار گرفت، متاسفانه دوباره بر اثر زلزله دچار خسارت شد و برخي نيز تخريب شدند.

اين شهروند سرپل ذهاب با بيان اينكه بر اثر زلزله چند مغازه دچار تخريب و حريق شدند، تصريح كرد: آنطور كه از مردم شنيدم، برخي خانه‌هايي كه دوباره ساخته شده بودند نيز با مشكل مواجه شده و تا حدودي خسارت ديده‌اند.

** مقاومت در مقابل شفافيت
روزنامه همشهري در صفحه نخست خود را به عنوان «مقاومت در مقابل شفافيت» اختصاص داد و نوشت: با وجود گذشت نزديك به 15 ماه از راه اندازي سامانه دسترسي آزاد به اطلاعات، دستگاه هايي مثل آستان قدس رضوي، بنياد مستضعفان، ستاد اجرايي فرمان امام(ره) و نهادهاي نظامي هنوز به اين سامانه نپيوسته اند.

وزارت خانه هاي خارجه و كشور و شهرداري تهران در صدر دستگاه هايي هستند كه مردم از پاسخگويي آنها رضايتمندي دارند. در ميان قواي سه گانه مجلس و 8 بخش زيرمجموعه آن قانون را محترم شمرده و به سامانه دسترسي آزاد به اطلاعات پيوسته اندو تنها بخشي از زيرمجموعه قوه قانون گذاري كه به سامانه دسترسي آزاد به اطلاعات نپيوسته است شوراي نگهبان است.

پژوهشم**2059**9131