پانزدهمین جشنواره بین المللی فیلم مقاومت آغاز به كار كرد

تهران - ایرنا - پانزدهمین جشنواره بین المللی فیلم مقاومت با حضور فرمانده كل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و جمعی از مسئولان و سینماگران آغاز به كار كرد.

به گزارش خبرنگار سینمایی ایرنا، آیین افتتاحیه پانزدهمین جشنواره بین المللی فیلم مقاومت شامگاه روز دوشنبه 5 آذر در تالار وحدت آغاز شد كه در ابتدای آن «محمد صادق آهنگران» در حاشیه اجراي نمایشي بر روي صحنه براي حاضران در تالار وحدت شعري حماسی خواند.
رسالت بوذري مجری برنامه پس از اجرای نمایش، از محمد خزاعي دبیر پانزدهمین جشنواره مقاومت برای ایراد سخن دعوت كرد كه خزاعی هم در سخنانی كوتاه اظهار داشت: به پشتوانه شما حاضران این آیین را باشكوه برگزار می كنیم و خوشحالیم از سراسر دنیا، فیلم به دست ما رسیده است.

** فرمانده كل سپاه: ما هر چه داریم از مقاومت است
سردار محمدعلی جعفری، فرمانده كل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی،دیگر سخنران این مراسم بود. وی طی سخنانی گفت: ما هرچه داریم از همین مقاومت ملت است. از هنر مقاومت ملت بزرگ ایران در تاریخ هزاران ساله ایران و تاریخ چهل ساله انقلاب كه سرشار از این هنر آفرینی و مقاومت و ایستادگي است در دنیا بسیار گفته مي شود.
وی تاكید كرد: مقاومت اسلامی ایستادگی مومنانه در برابر همه پلیدی هاست این راه همان راهی بود كه امام حسین هزار و چهارصد سال پیش رفتند و به همه آزادگان جهان یاد دادند و این راه در حال طی شدن است و خدا را شاكریم ملت ایران در این راه موفق بوده است
فرمانده كل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، با تاكید بر اینكه جوهر مقاومت اراده انسان ها است، گفت: جنگ ها حاصل جنگ اراده است و اساس مبارزه و پیروزي را اراده انسان ها شكل مي دهند، این اراده بزرگ ملت ایران كه زبانزد خاص و عام در مقاومت و ایستادگي به همراه سایر ملت ها است دنباله همان اراده الهي است.
سردار جعفری تاكید كرد: اراده الهي باعث پیروزي ایرانیان در مقابل تهدیدات و مشكلات شده است.

** هنرمند مقاومت باید كارش را با روحیه جهادی پیش ببرد
وی با بیان اینكه بسیج ملت ها در آینده بسیار نزدیك پیروزي های چشمگیرتری را نصیب جبهه های اسلامی و مقاومت خواهد كرد، افزود: هنرمند جبهه مقاومت باید تلاش را با روحیه جهادي و كاربردي نشان دهد.

** تقدیر از خانواده های كاسه ساز، دری ، صمدی و آخوندی
در ادامه این مراسم جمشید هاشم‌پور، محمد خزاعی، سردار غیب پرور، فرزند سردار همدانی، سردار محمدعلی جعفری، مریلا زارعی، منوچهر شاهسواری و علیرضا رضاداد روی صحنه برای بخش نكوداشت ها روی صحنه آمدند و از خانواده زنده یاد حبیب الله كاسه ساز، ضیا الدین دری، یدالله صمدي و حمید آخوندي تقدیر و تجلیل شد.
در ادامه جوایزه بخش ۴۰ سال سینمای مقاومت اهدا شد.

**اعطای جوایز به برگزیدگان جشنواره
نرگس آبیار، ابراهیم حاتمی‌كیا و محمدحسین مهدویان در بخش فیلمنامه برگزیده شدند.
در بخش بازیگری پرویز پرستویی، هادی حجازی‌فر و مریلا زارعی برگزیده شدند.
ابراهیم حاتمی‌كیا، مسعود ده‌نمكی و مرحوم رسول ملاقلی در بخش كارگردانی جوایز برگزیده ها را دریافت كردند.
حاتمی‌كیا ضمن دریافت جایزه خود، گفت: كسانی كه چشمشان در آن ۸ سال دفاع مقدس دید و در این عرصه اثر تولید كردند شایسته تقدیر هستند و من امروز به نمایندگی از همه آنها این هدیه را دریافت می‌كنم.
مسعود ده نمكی نیز ضمن دریافت جایزه خود، گفت: من این جایزه را به ابراهیم حاتمی‌كیا و خانم منیر قیدی تقدیم می‌كنم.
در بخش بهترین فیلم، فیلم های سینمایی آژانس شیشه‌ای، اخراجی‌ها و شیار ۱۴۳ به عنوان آثار برگزیده معرفی شدند.
در این بخش دیپلم افتخار نیز برای مستند «بانو قدس ایران» به مصطفی رزاق كریمی رسید.
در ادامه مراسم حسین انتظامی سرپرست سازمان سینمایی نیز در سخنانی گفت: به همه فیلمسازان دغدغه مند خیر مقدم عرض می كنم به ویژه مهمانی كه از خارج كشور آمدند.
وی افزود: جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت كه تصویر ایثار و حمیت غیرتمندان است در چهل سالگی پیروزی انقلاب اسلامی كه پیروزی عزت و آزادگی است، روایتگر عشق و دلدادگی كسانی است كه شجاعت و ایستادگی بر آرمانها را توشه راه خود كردند.
سرپرست سازمان سینمایی با بیان اینكه این جشنواره روایت هنرمندان مومن و انقلابی از لحظه‌های درخشانی است كه مایه ارزش و اعتبار سینمای ایران شده است، گفت: جشنواره فیلم مقاومت ستایشگر تلاش این فیلمسازان در ایران و جهان است كه پانزدهمین دوره آن همزمان با هفته بسیج برگزار می‌شود.
انتظامی گفت: حضور تعداد زیادی فیلم سینمایی، مستند و كوتاه در دوره‌های گوناگون این جشنواره و نیز آثار سینمایی و غیرسینمایی این دوره از جشنواره كه عموماً جزو آثار پرمخاطب سال گذشته و امسال سینمای ایران نیز بوده اند نشان از عزم و تلاش سینماگر ایرانی در این عرصه است.
وی با اشاره به اینكه سینماگران ما به رغم همه مشكلات در این راه با پایمردی و ایستادگی توانسته‌اند برگ‌هایی از این صفحات درخشان را به تصویر كشند و آوازه برخی از آنها از مرزهای ایران فراتر رفته تا آنجا كه فیلمسازی با این مضامین به گونه ای معتبر و ستایش برانگیز در جهان تبدیل شده است، تاكید كرد: جشنواره فیلم مقاومت بیش از همه مدیون تلاش این سینماگران است.
وی افزود: آنچه در این میان شایسته توجه است انتظار مشاركت بیشتر نهادهای مسئول و همه كسانی است كه دلبسته این راهند تا این آثار با حمایت و كمك موثر آنها ابتدا به گونه ای شایسته تولید شوند و سپس به گونه ای شایسته به دست مخاطبان تشنه و علاقمند در داخل و خارج از كشور برسد و از این رهگذر به سهم و نقش شایسته خود در تولید و نمایش دست یابد كه این انتظار سینماگران انتظاری معقول و به جاست.
انتظامی خاطرنشان كرد: برگزاری این دوره را كه به همت همه همكارانمان در بنیاد روایت فتح و انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس و سازمان سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی صورت پذیرفته به جملگی سینماگران، مشاركت كنندگان و برگزار كنندگان به ویژه عزیزانمان در سازمان بسیج مستضعفین شاد باش می گویم.
در بخش دیگری از این مراسم برگزیدگان بخش فیلم های كوتاه داستانی جوایز خود را دریافت كردند.
راضیه سراجی برای فیلم باز هم سكوت، سید پوریا پیشوایی برای فیلم تاسوكی، ماریا ماوتی برای فیلم مادر نفرات برگزیده انتخاب شدند. در این بخش احمد زایری برای فیلم درخت زیتون سعد تندیس و دیپلم افتخار دریافت كرد.
پانزدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم «مقاومت» به همت بنیاد فرهنگی روایت فتح، انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس با همكاری مراكز و سازمان‌های مختلف كشور از امروز 5 آذر آغاز و تا 9 آذر در تهران برگزار می‌شود.
فراهنگ**9246** 1418