غربی ها با روسیه در نشست اضطراری شورای امنیت همراه نشدند

نیویورك- ایرنا- نشست اضطراری شورای امنیت سازمان ملل كه به درخواست روسیه علیه اوكراین تشكیل شد نتوانست حد نصاب لازم را برای دستور كار مد نظر مسكو به دست آورد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، در پی درگیری نیروهای دریایی روسیه و اوكراین كه روز یكشنبه روی داد، روسیه درخواست كرد تا برای بررسی این وضعیت كه آن را نقض مقررات بین المللی از سوی كی یف و تهاجم علیه مرزهای خود نامیده بود، نشست اضطراری شورای امنیت برگزار شود.
این نشست بر اساس آئین نامه شورا تشكیل شد چرا كه هر یك از 15 عضو می تواند درخواست تشكیل جلسه دهد اما دستور كار آن باید 9 رای موافق را كسب كند.
در ابتدا، نیكی هیلی نماینده مستعفی آمریكا در سازمان ملل متحد به نمایندگی از كشورش، هلند، لهستان، سوئد و انگلیس بیانیه ای قرائت كرد كه در آن آمده بود اتفاق روز گذشته را نقض مقررات مربوط به مرزها از سوی فدراسیون روسیه می دانیم.
سفیر آمریكا تاكید كرد: ما از حاكمیت ملی و تمامیت ارضی اوكراین بر اساس مرزهای شناخته شده بین المللی حمایت و نگرانی عمیق خود را نسبت به این حادثه كه نقض گسترده مقررات بین المللی را نشان می دهد، ابراز می كنیم.
هیلی از همه اعضا خواست با طرح روسیه برای دستور كار امروز شورای امنیت مخالفت كنند.
پس از آن دیمیتری پولیانسكی معاون نماینده دائم روسیه در سازمان ملل متحد به تشریح شرایط منطقه پرداخت و خواستار موافقت با این دستور كار شد اما در رای گیری به عمل آمده تنها 5 عضو از جمله روسیه و چین با این درخواست موافقت كردند.
6 عضو هم از جمله آمریكا، هلند، لهستان و انگلیس با این دستور كار مخالفت كردند و 4 عضو هم به آن رای ممتنع دادند.
به این ترتیب، درخواست روسیه نتوانست حد نصاب لازم را به دست آورد و این نشست تنها با قرائت بیانیه نماینده روسیه پس از رای گیری پایان یافت.
قرار است پس از این نشست، شورای امنیت به درخواست اوكراین تشكیل جسله دهد.
اروپام*1429

سرخط اخبار جهان