۵ آذر ۱۳۹۷،‏ ۱۷:۳۸
کد خبر: 83113405
۰ نفر
دانشمند چینی مدعی اصلاح ژنتیك نوزادان شد

پكن- ایرنا- یك دانشمند چینی ادعا كرد كه برای نخستین بار در جهان ژنتیك و DNA یك دوقلو را اصلاح كرده است.

به گزارش ایرنا از رسانه های چین، این دانشمند چینی امروز دوشنبه ادعا كرد كه اولین فرزندان ژنتیكی دنیا را خلق كرده است حركتی كه ابتدا یك دستاورد بزرگ پزشكی به نظر می رسید اما بعدا موجب انتقاد شدید شد.
'پروفسور 'خه جیانكو' با انتشار یك ویدیو در یوتیوب مدعی شد ژن دو دختر دوقلو را كه هفته پیش به دنیا آمده اند اصلاح كرده است طوری كه این دوقلوها دیگر به ویروس ایدز (HIV) مبتلا نخواهند شد.
این پروفسور كه در 'استنفورد' ایالات متحده تحصیل كرده و در یك آزمایشگاه در شهر شنژن در جنوب چینی كار می كند، گفت كه DNA این نوزادان دوقلو را با استفاده از CRISPR اصلاح كرد است این روش دانشمندان را قادر می سازد تا یك رشته ژنتیكی را با دقت بیشتری حذف یا جایگزین كنند.
این دانشمند چینی گفته است خیلی به دنبال درمان بیماران به این شكل نیست اما یك پیشرفت پزشكی است كه می تواند به بیماران در درمان بیماری ها كمك كند.
این نوع اصلاح ژنتیكی در آمریكا ممنوع است چون می تواند به ژن های دیگر بدن انسان لطمه وارد كند به همین دلیل برخی از دانشمندان این كار را یك كار «غیر ایمن» می دانند و حتی آن را ممنوع كرده اند.
با این حال دانشگاه علم و صنعت شهر شنژن كمیته ای را برای بررسی ادعای این دانشمند تشكیل داده و اعلام كرده است این كار 'نقض جدی اخلاقیات و استانداردهای علمی' است.
**آساق**1904**