حمایت ازكسب‌ وكارهای فرهنگی و هنری با شیوه نامه ای جدید

تهران – ایرنا - مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در امور برنامه ریزی گفت: وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی براساس شیوه نامه ای، حمایت از راه‌اندازی كسب و كارهای فرهنگی و هنری در شهر‌های مختلف را در دستوركار خود قرارداده است.

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا از اعلام روز دوشنبه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، علی اصغرسید آبادی، افزود: براساس شیوه نامه موجود كه به امضای وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی رسیده است، این وزارتخانه در قالب طرح گذرهای فرهنگ و هنر و طرح تبدیل فضاهای میراثی، اوقافی و دیگر فضاهای قابل تبدیل به فضاهای فرهنگی و هنری از كسانی كه می خواهند كسب و كارهای فرهنگی و هنری راه‌اندازی كنند، حمایت می‌كند.
وی ادامه داد: تقویت ظرفیت‌های مردمی در حوزه فرهنگ و هنر و هم چنین افزایش دسترسی مردم به آثار و خدمات فرهنگی و هنری جزو برنامه‌های صالحی است و ذیل این دو برنامه كلان، راه‌اندازی گذرهای فرهنگ و هنر در شهرها، تبدیل فضاهای میراثی، اوقافی و دیگر فضاها به فضاهای فرهنگی هنری، راه‌اندازی روز بازارهای فرهنگ و هنر، خرید و فروش اینترنتی آثار فرهنگی و هنری و دسترسی آنلاین به رویدادها و آثار فرهنگی و هنری در قالب طرح‌های حمایتی امسال و سال آینده اجرا خواهد شد.
** راه‌اندازی كسب و كار در گذرهای فرهنگ و هنر
وی گفت: گذرهای فرهنگ و هنر كار مشترك بین شهرداری‌ها و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است. شهرداری‌ها با اختصاص خیابان، میدان یا گذرهای مناسب به این كار و آماده‌سازی آن در این اقدام مشاركت می‌كند و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از طریق صندوق اعتباری هنر با اعطای تسهیلات ارزان قیمت از بخش خصوصی برای راه‌اندازی كسب و كارهای فرهنگی و هنری حمایت می‌كند.
سیدآبادی با تاكید بر این‌كه شیوه‌نامه و همچنین فرم‌ها درخواست تسهیلات منتشر شده است، افزود: شهرداری‌ها و ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرهای متقاضی می‌توانند با شناسایی، مطالعه و انتخاب فضاهای مناسب درخواست‌های خود را به معاونت توسعه مدیریت و منابع وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ارایه دهند تا پس از بازدید از فضاهای انتخاب شده و تایید آن، امكان پرداخت تسهیلات به كسانی كه بخواهند در آن‌جا كسب و كار فرهنگی و هنری راه‌اندازی كنند، فراهم ‌شود.

** اعلام آمادگی ١٢ شهر برای راه اندازی گذر فرهنگ و هنر
وی افزود: تاكنون بیش از12شهر برای راه‌اندازی گذر فرهنگ و هنر اعلام آمادگی كرده‌اند و تا پایان آذرماه گذر فرهنگی و هنری در شهر كاشان راه‌اندازی خواهد شد. هم اكنون كسانی كه بخواهند در گذرهای فرهنگ و هنر یزد و كاشان كسب و كار فرهنگی و هنری راه‌اندازی كنند، می‌توانند تقاضای خود را با امضای شهرداری و ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی آن شهرها ارایه كنند.
سیدآبادی تصریح كرد: كتاب‌فروشی، گالری، سالن‌های كوچك نمایش فیلم، تماشاخانه‌های خصوصی، پلاتوهای تئاتر، كارگاه، فروشگاه‌های لوازم هنری، آموزشگاه‌های هنری، كارگاه و فروشگاه طراحی مدو لباس ایرانی، موزه‌های خصوصی مربوط به فرهنگ و هنر، كافه موزه‌های فرهنگی و هنری، فعالیت‌های نوپای فرهنگی و هنری و .... از جمله كسب و كارهای مورد حمایت است.

** تبدیل فضاهای میراثی، اوقافی و دیگر فضاها به فضاهای فرهنگی و هنری
سیدآبادی گفت: برای افزایش فضاهای فرهنگی و هنری و همچنین افزایش دسترسی مردم به آثار و رویدادهای فرهنگی و هنری ، طرح تبدیل فضاهای موجود شهری به فضاهای فرهنگی و هنری اجرا می‌شود.
وی افزود: بر اساس این طرح از كسانی كه بخواهند با تبدیل فضاهای موجود شهری چه فضاهای میراثی، چه فضاهای اوقافی و چه فضاهای دیگری كه این قابلیت را دارند، به فضاهای فرهنگی و هنری، كسب و كار فرهنگی و هنری راه‌اندازی كنند، با ارایه تسهیلات از طریق صندوق اعتباری هنر حمایت می‌شود.
وی افزود: این افراد می توانند بر اساس فرم‌های طراحی شده، طرح توجیهی خود را به ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی در شهرستان‌ها ارایه كنند.
فرمهای مربوط به این شیوه نامه به همراه تمامی جزئیات آن هم اكنون در سایت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به نشانی https://www.farhang.gov.ir قابل مشاده است.
به گزارش ایرنا، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در دوره جدید در دولت دوازدهم توجه و اهتمام به كسب و كارهای فرهنگی و هنری را برای رشد و رونق اقتصاد فرهنگ وهنر در كشور و در سطح بین المللی را در اولویت دستور كار خود قرار داده و تاكنون نیز گامهای مهم و خوبی برداشته است.
از طرفی نیز تقویت كسب و كارهای دیجیتال با همكاری سایر نهادها و دستگاه ها در دستور كار این وزارتخانه قرارگرفته كه با هماهنگی مركز فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال این وزارتخانه با جدیت درحال پیگیری وانجام است.
معاونت كسب و كارهای دیجیتال این مركز با به كارگیری همه توان خود با تاكید بر تقویت آموزش به فعالان كسب و كارهای دیجیتال همچنین تلاش برای محتواسازی در این حوزه توانسته است بستر فنی جهت آموزش مجازی در این حوزه را ایجاد كند.
مجموعه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی معتقد است امروز باید با استفاده از ظرفیت های داخلی كشور و برنامه ریزی دراین زمینه از طریق كسب كارهای فرهنگی هنری در بازار كشورهای همسایه نفوذ كرده و ضمن كارآفرینی در جهت رونق اقتصاد فرهنگ و هنر نیز تلاش كرد.
فراهنگ ** 1355 ** 1418