عراق بار دیگر حضور نظامی آمریكا را رد كرد

بغداد - ایرنا - مشاور وزارت دفاع عراق بار دیگر بر موضع این كشور مبنی بر غیرقابل قبول بودن وجود پایگاه ها و نیروهای نظامی آمریكا در خاك عراق تاكید كرد.

به گزارش ایرنا، 'محمد العسكری' روز دوشنبه در اظهارنظری تاكید كرد: نه دولت و نه مردم عراق، استقرار پایگاه های نظامی آمریكا در خاك این كشور را نمی پذیرند.
وی افزود: عراق حاكمیت ملی خود را در سراسر سرزمین خود اعمال می كند و اجازه حضور پایگاه ها و نیروهای نظامی در خاك خود را نخواهد داد.
مشاور وزیر دفاع عراق یادآور شد كه كشورش تاكنون از هیچ نیروی آمریكایی یا عربی در مبارزه با گروهك تكفیری تروریستی داعش كمك نگرفته است اگر چه این امر - به گفته او - منافاتی ندارد كه بغداد و واشنگتن توافقنامه های راهبردی با هم داشته باشند.
العسكری گفت: حضور مستشاران نظامی در پایگاه نظامی عراق باید در حد ارائه مشاوره و آموزش و در چارچوب ناتو بعنوان كشورهای سازنده تسلیحات خریداری شده از سوی عراق باشد.
پیشتر 'عادل عبدالمهدی' نخست وزیر جدید و فرمانده كل نیروهای مسلح عراق در اظهاراتی به صراحت از مخالفت با رفتارهای دستوری و آمرانه مقامات آمریكا با كشورش خبر داد و حضور نیروهای خارجی را غیرقابل قبول و مخالف قانون اساسی این كشور عنوان كرده بود.
آمریكایی ها كه از سال 2003 عراق را به بهانه دروغین داشتن سلاح های كشتار جمعی اشغال كردند در سال 2011 بدلیل شكست ها و ناكامی های مكرر در برابر نیروهای مقاومت، مجبور به ترك عراق شدند با این حال سه سال بعد به بهانه مبارزه با داعش و در راس یك ائتلاف خودخوانده بین المللی بار دیگر وارد این كشور شدند.
پس از اعلام پایان نظامی گروهك تروریستی داعش در عراق در اوایل آذرماه 96، بسیاری از احزاب، شخصیت ها و رسانه های عراقی با اشاره به منتفی شدن بهانه حضور نظامیان خارجی تحت پوشش ائتلاف بین المللی مبارزه با داعش در كشورشان، بیش از پیش خواستار خروج این نظامیان كه عمدتا نیروهای آمریكایی هستند، شده اند.
با استمرار مطالبات برای خروج نظامیان خارجی (آمریكا) پارلمان ملی عراق نیز اسفندماه 96 در مصوبه ای از دولت خواست جدول زمانبندی برای خروج نیروهای نظامی خارجی از این كشور تعیین كند اما تاكنون خبری مبنی بر اقدام احتمالی دولت عراق در این خصوص منتشر نشده است.
این درحالی است كه طی این مدت و بویژه در ماههای اخیر گزارش های مختلفی از سوی منابع محلی و اطلاعات میدانی از افزایش مداوم و گسترده نیروهای نظامی آمریكا در عراق و گسترش چشم گیر تحركات آنها بویژه در خط مرزی عراق با سوریه حكایت دارد.
بسیاری از ناظران و شخصیت های عراق در هفته های اخیر نسبت به احتمال جدی طرح جدید آمریكا برای ناامن كردن عراق از طریق نفوذ دادن دوباره داعش از سوریه به این كشور هشدار داده اند.
خاورم*4**380**