اخلالگران كشور به بهانه مطالبات كارگران پیگرد قضایی می شوند

تهران- ایرنا- رئیس قوه قضاییه گفت: باید با كسانی كه می خواهند به بهانه پیگیری مطالبات كارگران عزیز، بهره برداری ابزاری كنند و نظم كشور را برهم بزنند، برخورد شود.

به گزارش ایرنا از قوه قضاییه، آیت الله صادق آملی لاریجانی روز دوشنبه در جلسه مسئولان عالی قضایی با تاكید بر ضرورت حل مشكلات معیشتی و صنفی كارگران با همكاری همه قوا گفت: دشمن در پی سوءاستفاده از برخی مطالبات است و كارگران نباید اجازه دهند كه مطالباتشان، بستر و بهانه ای برای استفاده ابزاری دشمنان و ایجاد بی نظمی در كشور شود.
وی با بیان اینكه مسئله اقتصاد و معیشت، محور اصلی نفوذ دشمن و ضربات او است، یادآور شد: هنوز تا حل كامل مشكلات فاصله داریم و دولت محترم نیز باید تدبیر خود را افزایش دهد. قوای دیگر هم باید همكاری كنند و در این میان مسائل و مشكلات قشرهای مختلف را باید مورد توجه جدی قرار داد.
رئیس قوه قضاییه به برخی مشكلات كارگران و مطالبات آنان اشاره كرد و گفت: امروز قشر كارگر تحت فشارهای معیشتی بسیار زیادی است. به هر حال، حقوق ثابتی داشته اند و یك باره قیمت ارزاق و اجناس بالا رفته است. ما باید به حل مشكلات آنها توجه داشته باشیم.
وی افزود: گاهی ماهها حقوق كارگران به تعویق می افتد؛ چگونه زندگی كنند؟ این مسائل، دو وجه دارد؛ یكی وجه اجرایی است كه دادگستری، سازمان بازرسی كل كشور و سایر نهادهای مسئول باید در جایی كه بحث حقوق عمومی مطرح است به موضوع ورود پیدا كنند و اگر مسئولی كوتاهی می كند، با او برخورد شود.
آملی لاریجانی اضافه كرد: وجه دیگر، سوء استفاده دشمن از برخی خلاءها و كاستی هاست و لذا باید با كسانی كه بخواهند از كارگران عزیز، در مسیر رسیدن به مطالباتشان بهره برداری ابزاری كنند و با ورود افراد بیگانه از محیط كارگری، به بهانه مطالبات كارگران نظم كشور را بر هم بزنند، برخورد شود. این قبیل مسائل، ابزار دشمن است و برخی در صدد بهره گیری از این ابزار هستند. هیچگاه با اغتشاش، بحران و اقدامات خلاف نظم عمومی، مطالبات به نتیجه نخواهد رسید.

* مطالبات كارگران با تفاهم های منطقی به نتیجه می رسد
رئیس قوه قضاییه تاكید كرد: مطالبات كارگران عزیز باید در یك فضای معقول، با تفاهم های منطقی با پیمانكاران و با ورود دولت و دستگاه قضایی به نتیجه برسد. اینكه عده ای این مطالبات را بخواهند و عده­ای بهانه كنند و نظم و انتظام كشور را به هم بریزند، قابل قبول نیست.
وی افزود: در عین حال تأكید می كنم كه دولت نیز باید مسئله معیشت كارگران را واقعاً مد نظر داشته باشد و در جاهایی كه مشكلاتی پدید می­آید فوراً رسیدگی كند. ما از زحمات دستگاه های اجرایی برای حل مشكلات، تشكر می كنیم اما در عین حال تاكیدمان این است كه مسائل سر وقت خود و به موقع حل و فصل شوند تا نتیجه بخش باشند.
رئیس دستگاه قضا با اشاره به مشكلات اقتصادی و معیشتی مردم، بر همكاری قوا برای حل این مشكلات تاكید كرد و گفت: بار اصلی مسئولیت برای حل مشكلات بر دوش قوه مجریه است، البته قوای دیگر نیز باید به دولت كمك كنند. بحمدالله با تشكیل شورای عالی هماهنگی اقتصادی قوا برخی از گره­ها در حال گشوده شدن است و به تدریج شاهد ثبات و وضعیت بهتری خواهیم بود.

* نظارت دولت بر واگذاری بخش دولتی به خصوصی ضروری است
وی با تاكید بر ضرورت دقت در واگذاری ها و نظارت كامل دولت بر روند كار واحدهایی كه به بخش خصوصی واگذار می شوند، تصریح كرد: باید دقت شود كه بخش خصوصی دقیقا می خواهد به چه شكل عمل كند. نباید روند كار به گونه ای باشد كه عده ای بخواهند از منافع یك كارخانه سوء استفاده كنند و سپس معیشت كارگران را به خطر بیندازند.
آیت الله لاریجانی افزود: دولت باید در عین واگذاری بخش های دولتی به بخش خصوصی، نظارت تام داشته باشد و شرط اصلی و اساسی­اش نیز نگهداری كارگران در بستر كار كارخانه باشد؛ نه اینكه كارخانه را بفروشند و فردی هم كه خریدار است، از فضای فیزیكی كارخانه استفاده كند و زمین های آن را بفروشد! شرط اساسی این است كه كارخانه باید به قوت خود باقی باشد.
رئیس قوه قضاییه با تاكید بر حمایت دستگاه قضایی از سرمایه گذاری بخش خصوصی، واگذاری معقول و منطقی با نظارت تمام را از اركان یك واگذاری صحیح دانست و خاطرنشان كرد: همه قوا دست به دست هم بدهند و در جهت حل مشكلات كارگران و كارمندان كه اقشار ضعیف جامعه به لحاظ درآمدی هستند، گام بردارند.

* حمایت آمریكا ار ائتلاف های عجیب در منطقه به منظور بقای رژیم صهیونیستی
آیت الله آملی لاریجانی با تبریك میلاد نبی اكرم (ص) و امام جعفر صادق (ع) و همچنین هفته وحدت گفت: امروز وحدت در جهان اسلام برای دفع حملات و خطرات دشمنان و خنثی ساختن توطئه های آنان، یك ضرورت است.
وی افزود: قرن هاست كه كشورهای استعماری از طریق اختلاف افكنی میان كشورهای اسلامی به دنبال تحقق اهداف شوم خود هستند و این سیاست، امروز آشكارتر از گذشته در رفتار و گفتار سردمداران كشورهای سلطه به چشم می خورد؛ چنانكه می بینیم هیئت حاكمه آمریكا آشكارا از ائتلاف های عجیب در منطقه كه مبتنی بر تفرقه میان كشورهای اسلامی است، صرفا برای بقای رژیم صهیونیستی حمایت می كند.
رئیس دستگاه قضا اضافه كرد: استعمارگران در طول قرنهای متمادی همواره القاء كرده اند كه كشورهای اسلامی نمی توانند به صورت مستقل، سر پا بمانند و برای ادامه حیات خود نیازمند تكیه بر كشورهای غربی هستند و امروز رئیس جمهور نادان آمریكا، این تفكر كهنه و نخ نما را با صدای بلند اعلام می كند و خطاب به عربستان می گوید شما گاو شیرده هستید و بدون حمایت ما دو هفته هم نمی توانید دوام بیاورید.
وی افزود: چنین عبارات تحقیرآمیزی، در امتداد همان سیاستی است كه می خواهد القا كند، ادامه حیات كشورهای مسلمان، ارتباط مستقیمی با میزان تبعیت این كشورها از سلطه گران دارد ولی جمهوری اسلامی ایران 40 سال است كه در مقابل این تفكر ایستاده و همین مقاومت است كه باعث شده ملت بصیر ایران اسلامی طی همه این سال ها مورد شدیدترین هجمه ها و تحریم ها از سوی غرب خصوصا آمریكا قرار گیرند.

* 40 سال است كه در مسیر مقابله با سلطه حركت می كنیم
آملی لاریجانی گفت: رئیس جمهوری شیرین عقل و نادان ایالات متحده آمریكا ادعا كرده كه ملت ایران تروریست است. اینكه كسی یك ملت رشید، بصیر و دارای پشتوانه چند هزار ساله تمدنی را «تروریست» بخواند، بسیار تعجب آور و گزاف است. نمی توان پذیرفت كه میراث دار گاوچران های طپانچه به دست با آن سابقه كثیف اخلاقی اش، ملتی بزرگ را متهم به تروریست بودن كند.
وی افزود: جمهوری اسلامی در طول 40 سال گذشته، یك سخن واحد در یك مسیر واحد داشته و آن، «مقابله با سلطه» بوده كه بخشی از فرایند سلطه گری نیز بهره مندی از تروریسم است. جمهوری اسلامی، خود قربانی تروریسم است و افكار عمومی جهان شاهد است تروریست هایی كه روزگاری در ایران جولان می دادند و مردم بی گناه را به خاك و خون می كشیدند، امروز در دامان غربی ها مشغول استراحت هستند و هر از گاهی به عنوان یك ابزار مورد استفاده قرار می گیرند.

* آمریكا می گوید «از ما اسلحه بخر و با خیال آسوده جنایت كن»
رئیس قوه قضاییه با اشاره به پدید آوردن «داعش» توسط آمریكا به اذعان شخص ترامپ در جریان رقابت های انتخاباتی، تصریح كرد: عجیب است كه آمریكا پدیدآورنده و حامی داعش بوده اما جمهوری اسلامی كه در برابر داعش و گروه های تروریستی مقاومت كرده و توانسته بساط آنها را در سوریه و عراق برچیند، متهم به تروریست بودن می شود.
وی با اشاره به حملات شیمیایی اخیر به شهر حلب در سوریه توسط تروریست ها گفت: كشورهای سلطه، روزگاری به بهانه مقابله با سلاح های كشتار جمعی به عراق حمله كردند در حالی كه خودشان زرادخانه های صدام را از این سلاح ها پر كرده بودند.
آملی لاریجانی اضافه كرد: امروز هم در حلب، حملات شیمیایی صورت می گیرد اما چون از جانب تروریست هاست، هیچ صدایی از حامیان آنها به گوش نمی رسد. این دقیقا همان ارزش های آمریكایی مورد تاكید سردمداران این كشور است كه صراحتا می گویند «از ما اسلحه بخر و با خیال آسوده جنایت كن».

* پول برای آمریكا از جان انسان ها مهمتر است
آیت الله آملی لاریجانی خطاب به مدافعان دروغین حقوق بشر در غرب به ویژه آمریكا گفت: ننگتان باد با این ارزش ها و حقوق بشری كه از آن دم می زنید.
وی افزود: امروز در یمن با بمب های شما مردم بی گناه سلاخی می شوند اما به خاطر آنكه با عربستان قرارداد دارید و مدعی هستید كه سرمایه سعودی ها برایتان ایجاد شغل كرده است، هیچ سخنی از این جنایات به زبان نمی آورید. آن خبرنگار سعودی را به فجیع ترین شكل ممكن به قتل رساندند و در حالی كه طبق گزارش های سازمان های اطلاعاتی و امنیتی خودتان برای شما محرز شده است كه بن سلمان در این جنایت نقش داشته، می گویید ما نمی توانیم كاری كنیم چون پول آنها برای ما مهم است.
رئیس دستگاه قضا افزود: البته حكام سابق آمریكا نیز همین طور بودند اما وقاحت آنها اكنون آشكارتر و عریان تر شده و تصریح می كنند ما حقوق بشر را زیر پا می گذاریم چون قرارداد تسلیحاتی400 میلیارد دلاری بسته ایم و پول عربستان در كشور ما شغل ایجاد كرده است.
وی اضافه كرد: در واقع همان گونه كه برخی مسئولان غربی نیز به این معنا اشاره كرده اند، آمریكا می گوید اگر طرف قرارداد ما باشید و به ما سود برسانید، می توانید هر كاری خواستید انجام دهید و هر ارزشی را زیر پا بگذارید.

* دفاع كشورهای غربی از حقوق بشر كذب محض است
آملی لاریجانی با بیان اینكه جمهوری اسلامی با چنین روندی مخالف است، خاطرنشان كرد: اگر جمهوری اسلامی صدمات و لطمات و تحریم های چهل ساله را از ناحیه دشمن تحمل كرده، بر اساس پایه­های محكم ارزشی و ایمانی بوده است و می داند كه دفاع كشورهای غربی از حقوق بشر، كذب محض است و گرنه چگونه می توان بین مردم یمن و یك آمریكایی كه در جایی كشته می شود، تفاوت قائل شد؟
وی افزود: امروز صدها و هزاران یمنی از كودك و بزرگ، این گونه به نحو فجیع تحت فشار و محاصره هستند و به قتل می رسند اما چون آمریكا با عربستان قرارداد دارد، می گوید بمب می فروشیم تا بر سر شما بریزند! امروز جبهه مقاومت با محوریت جمهوری اسلامی، پناه ملت های مظلوم است و ما مطمئنیم این جبهه به فضل و عنایات خاصه الهی، ان شاءالله پیروز میدان خواهد بود.

* روحیه جهادی در بسیج را حفظ كنید
رئیس قوه قضاییه با گرامیداشت هفته بسیج، این شجره طیبه را كه به ابتكار امام راحل (ره) پایه گذاری شد، نعمتی عظیم برای ملت ایران وصف كرد و گفت: بسیج در واقع تبلور ورود به صحنه مقاومت، دفاع، حفظ امنیت و سازندگی است. امروز، روحیه جهادی در بسیج حلال بسیاری از مشكلات است و ما امیدواریم كه این روحیه همچنان حفظ شود.
وی با اشاره به الگوبرداری كشورهای منطقه از ساختار «بسیج» گفت: الگویی كه عراق و سوریه از بسیج گرفتند، موجب عقب راندن دشمن شد و ما خوشحالیم كه جمهوری اسلامی توانسته است با این الگوی موفق، بسیاری از مشكلات را پشت سر بگذارد. امروز هم امیدواریم بسیج در صحنه اقتصاد كشور با اقتدار ورود یابد و به مردم كمك كند زیرا كمك به مردم، یك اصل است.

* نقش بسیج در كاهش آسیب های اجتماعی
رئیس دستگاه قضا گفت: امروز بسیج در بحث پیشگیری از جرایم و كاهش آسیب های اجتماعی نیز كمك قابل توجهی به قوه قضاییه می كند و برنامه های خوبی را در این زمینه طراحی كرده اند. امیداوریم هم بسیج حقوقدانها و هم كل بسیج بتوانند در زمینه حل مشكلات حقوقی – قضایی، اجتماعی و دفع آسیب ها به جامعه كمك كنند.

* مقام های قضایی و انتظامی در حفظ امنیت مناطق حادثه دیده از هیچ تلاشی دریغ نكنند
رئیس دستگاه قضا با اشاره به زلزله شامگاه یكشنبه در كرمانشاه، از پیگیری های خود در تماس با استاندار كرمانشاه و رئیس كل دادگستری این استان خبر داد و گفت: حسب گزارش هایی كه دریافت كردم، این زمین لرزه تلفات جانی نداشته و عمده مصدومان نیز به صورت سرپایی مداوا شده اند.
وی افزود: ما ضمن ابراز همدردی با هموطنان عزیزی كه در این شرایط آب و هوایی با مشكل روبه رو شده اند، از دولت می خواهیم كه تمام تلاش خود را برای حل مشكلات این عزیزان به كار ببندد و از مقامات قضایی و انتظامی استان نیز می خواهیم كه در بحث حفظ امنیت مناطق حادثه دیده از هیچ تلاشی فروگذار نكنند.
براساس این گزارش، ادامه بحث و بررسی پیرامون «دستور العمل نظارت و پیگیری احیای حقوق عامه» در دستور كار امروز مسئولان عالی قضایی قرار داشت و مواد دیگری از آن به تصویب رئیس قوه قضاییه رسید.
اجتمام*1003* 3063