پنجم آذر 57 گرگان، رشادت و شهادتی كه در تقویم ثبت نیست

گرگان - ایرنا - پیشتازی مردم گرگان در صحنه های مختلف انقلاب اسلامی با قیام مردم این شهر در پنجم آذر سال 57 سرآغاز گرفت هرچند این جان فشانی بی بدیل هنوز در تقویم ملی كشورمان ثبت نشده است.

مردم گرگان با هدایت و حضور هوشمندانه و تاثیرگذار بزرگان و علمای دین همراه با درك صحیح از رخدادهای پیرامونی پا به پای مردم دیگر شهرهای ایران نهال انقلاب را با خون خود آبیاری كردند اما تاریخ پر فراز و نشیب مردم این شهر و نقش آفرینی آنها برای ظهور انقلاب اسلامی در 5 آذرماه سال 1357 به اوج خود رسید.
در این روز كه مصادف با هفتمین روز به خاك و خون كشیده شدن زائران حرم امن رضوی در 29 آبان بود، گرگانی ها با پیروی از پیام امام خمینی در عزای عمومی كردن این روز و قیام برای سقوط حكومت پهلوی به خیابان ها آمدند تا همصدا با بت شكن زمانه كه پیامش به سختی و پس از 2 روز از پاریس به گرگان رسیده بود، آماده اعتراض علیه طاغوت شوند.
در نبود وسایل ارتباط جمعی و برغم فضای پر از خفقان آن روزها خبر قیام سراسری مردم گرگان دهان به دهان گشت تا نتیجه آن سیل جمعت به راه افتاده در خیابان ها و شكل گیری راهپیمایی اعتراض آمیز علیه حكومت جور و ظلم پهلوی باشد.
حاضرین در این اجتماع آرام آرام به دریای خروشان از معترضین تبدیل شدند كه با سر دادن شعارهای 'مرگ بر شاه - درود بر خمینی ، قبر امام هشتم گلوله باران شده - روز و شب شیعیان شام غریبان شده'، پایه های حكومت را به لرزه در آوردند.
دیگر طاقت مقامات به سر آمده بود كه دستور شلیك صادر شد و رگبار گلوله، پیكرها را یكی پس از دیگری به خاك انداخت و لشكر بی دفاع و تجهیزات مردم در برابر ماموران تا بُن دندان مسلح پهلوی چاره ای جز تماشای پرپر شدن همرزمان خود و كشته و مجروح شدن صدها نفر نداشتند.
اینگونه بود كه پنجم آذر تا همیشه تاریخ برای مردم گرگان روزی سراسر افتخار و شادی و غرور و البته غم و تلخی بی پایان از به خاك افتادن 14 مبارز دلاور شد.
آنچه شاید اكنون به این ماجرا اندكی تلخی بخشیده جای اندك آن در تاریخ انقلاب اسلامی ایران است.
یكی از دلایل اصلی مهجوریت این روز همزمانی آن با اعتصاب 60 روزه مطبوعات آن وقت كشور بود كه موجب ناشناخته ماندن 5 آذر در كشور و انعكاس نیافتن ابعاد آن حتی در كتاب های عبرت آموز تاریخی است.
موضوعی كه با گذشت 4 دهه از آن روز بزرگ هنوز آنطور كه شایسته و بایسته است در كشور معرفی نشده و بزرگداشت آن فقط در برگزاری برنامه های محلی و منطقه ای محدود شده و می شود.
معاون فرهنگی بنیاد شهید و امور ایثارگران گلستان با اشاره به ضرورت معرفی بیشتر روز تاریخی 5 آذر گفت: مردم ایران هنوز اطلاع درستی از این واقعه ندارند و از نقش آفرینی آن در تكمیل جریان پیروزی انقلاب اسلامی بی خبرند.
به گفته علی طالع زاری؛ گرگانی ها به عنوان اولین شهرهای پیوسته به جریان انقلاب اسلامی به ندای امام خمینی پاسخ گفتند و با وجود جریان پر از خفقان و امنیتی سال 57، به خیابان ها ریخته و علیه حكومت پهلوی شعار دادند.
وی بیان كرد: تاكنون و در جلسات مختلف ابعاد این قیام مورد بررسی قرار گرفته اما هنوز جای این روز در تقویم كشور خالی است.
معاون فرهنگی بنیاد شهید و امور ایثارگران گلستان افزود: نسل جوان و آینده ساز كشور به موشكافی این روز و بررسی دقیق اتفاقات رخ داده در 5 آذر 57 احتیاج دارد تا با شناسایی كامل و الگو برداری از این قیام تاریخی، به فهم درستی از وقایع منجر به پیروزی انقلاب اسلامی برسد.
رییس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی گلستان نیز با اشاره به این كه پنجم آذر پیوست قیام 15 خرداد است، گفت: حادثه پنجم آذر سال 57، ترسیم گر نقش مردم گرگان در انقلاب اسلامی است و نباید به فراموشی سپرده شود.
به گفته حجت الاسلام احمد رضا احمدی؛ فراموش كردن واقعه پنجم آذر گرگان در واقع فراموش كردن اصل نظام است.
یك پژوهشگر تاریخ هم در این خصوص گفت: تشكیل ستاد دائمی بزرگداشت پنجم آذر گرگان با هدف تبیین این روز بزرگ و برنامه ریزی برای انتقال ارزش های آن به نسل آینده ضروری است.
علی محمدی معتقد است: این ستاد باید ضمن برنامه ریزی برای دیدار همه ساله مردم گرگان با مقام معظم رهبری به مناسبت پنجم آذر از طریق شورای عالی انقلاب فرهنگی برای ثبت واقعه پنجم آذر گرگان در تقویم رسمی كشور تلاش كند.
شهردار گرگان در خصوص اقدامات برنامه ‌ریزی شده برای روز ملی گرگان در تاریخ پنجم آذر گفت: این روز یك واقعه تاریخی در استان گلستان است و آنگونه كه باید و شاید به آن پرداخته نشد.
عبدالرضا دادبود اظهار داشت: شهرداری برای گرامیداشت این روز به عنوان روز ملی گرگان برنامه ‌های ویژه‌ ای دارد كه نصب المان ‌های مرتبط با این واقعه در خیابان پنجم آذر یكی از این برنامه ‌ها است.
وی خاطرنشان كرد: بازسازی این واقعه تاریخی در قالب نقاشی بزرگ دیواری در خیابانی كه نام آن روز را نیز با خود دارد، نصب پنج سقاخانه و نصب تصاویر شهدای پنجم آذر در مسیر خیابان پنجم آذر، دیگر برنامه ‌های در دست اقدام شهرداری گرگان برای این روز بزرگ است.
در حادثه پنجم آذر ماه سال 1357 گرگان حسین امیرلطیفی، صدیقه پروانه، سیداسماعیل حسینی، عباس خالداران، احمد سبطی، حجت الله عباسی، ابوالقاسم (جعفر) علاء الدین، نرگس قصابان، حسین محبی راد، حسین مقصودلو، سید نظام الدین نبوی، حسینعلی نصیری، فرامرز ویزواری و ابوالحسن هادی به شهادت رسیدند.
3014/1860/2729

سرخط اخبار استان‌ها