جوایز ادبی كه اولویت ترجمه را مشخص می‌كنند

تهران- ایرنا- هفته كتاب به پایان رسیده است اما جوایزی كه كتاب‌ها در جهان دریافت می‌كنند باقی مانده‌اند؛ یكی از آنها جوایز آمریكایی حوزه كتاب است كه اهمیت زیادی برای مترجمان در انتخاب اثر دارند.

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، جوایز آمریكایی در حوزه كتاب از آنجا كه در جهان اولویت ترجمه محسوب می‌شوند از اهمیت خاصی برخوردارند. مترجمان برای انتخاب اثر نخست به برندگان این جوایز نگاهی می‌اندازند.
معتبرترین جوایز آمریكایی در حوزه كتاب را در ادامه می‌خوانید.

** جایزه ملی كتاب آمریكا
جایزه كتاب ملی آمریكا (National Book Award) از سال 1950 از طرف بنیاد ملی كتاب آمریكا به بهترین كتاب‌ها در بخش‌های گوناگون و كارهای فرهنگی مربوط به كتاب داده می‌شود، كه در آمریكا چاپ شوند. از 1980 تاكنون در جایزه ملی كتاب آمریكا، 28 جایزه در 16 بخش به برندگان اعطا می‌شود كه دو جایزه یك عمر دستاورد هنری نیز در میان آن‌هاست، این جایزه در آمریكا اهمیت ویژه‌ای دارد.

** جایزه حلقه منتقدین كتاب آمریكا
حلقه منتقدین كتاب آمریكا (American book critics circle) به بهترین آثار منتشر شده به زبان انگلیسی كه توسط اعضا این حلقه انتخاب می‌شوند، جوایزی اهدا می‌كند. این جایزه از 1975 در بخش‌های گوناگون برگزار شده و به آثار برگزیده و معرفی شده اعتبار می‌بخشد.

** جوایز قلم
موسسه قلم (PEN International) به یادبود برخی نویسندگان با همكاری بنیاد شخصی آنها جوایزی به نویسندگان اهدا می‌كند.
** جایزه قلم فاكنر: جایزه قلم فاكنر (PEN/Faulkner Prize) از سال 1981، از سوی بنیاد ویلیام فاكنر (نویسنده برنده نوبل) به بهترین نویسنده سال كه آمریكایی باشد داده می‌شود.

** جایزه بنیاد قلم همینگوی: جایزه قلم همینگوی (pen hemingway awards)، از 1976 و از طرف ماری همینگوی، همسر ارنست همینگوی پایه‌گذاری شده است و به نخستین اثر بلند داستانی از نویسندگان آمریكایی تعلق می‌گیرد.

** جایزه گیلر اسكاتیا بانك
جایزه گیلر اسكاتیا بانك (Giller Scotiabank) جایزه گیلر بالاترین ارزش مالی را میان جایزه‌های ادبی كانادا دارد، نویسندگان شهروند كانادا كه كتابش نیز در این كشور منتشر شده باشد. این جایزه از سال 2005 برگزار می‌شود و ارزش مالی ان 75 هزار دلار است.

** جایزه فرمانداری كل كانادا برای ادبیات
برای ادبیات (governor general) این جایزه را شورای هنر كانادا با حمایت فرماندار كل كانادا كه نماینده پادشاهی كاناداست اهدا می‌كند. این جایزه 14 بخش دارد كه هفت بخش آن انگلیسی و هفت بخش آن فرانسه است.

** 14جایزه آكادمی هنر و ادبیات آمریكا
آكادمی هنر و ادبیات آمریكا (American academy of arts and letters)، كه از سال 1898 شكل گرفته است و در سال 1941 مجموعه جوایزی را در بیش از 50 شاخه مختلف در نظر می‌گیرد كه مجموع آن‌ها از 5000 دلار تا 100.000 دلار اعتبار دارد. این جایزه در بخش‌های شاخص‌تر به هنرمندان، نویسندگان، آهنگسازان، طراحان و معماران تعلق می‌گیرد.

** جایزه راجرز رایترز تراست
جایزه راجرز رایترز تراست (rogers writers trust award)، در شهر تورنتو برگزار می‌شود و از سال 1997 آغاز شده است. این جایزه نویسندگان كانادایی كه داستان‌شان را به زبان انگلیسی نوشته‌اند، داده می‌شود.

** جایزه‌ای ادبی است كه توسط انجمن نویسندگان كانادا موسوم به «راجرز رایترز تراست» بنیانگذاری شده است. این جایزه ٢٥ هزار دلاری (دلار كانادا) رمان كانادا كه از سال 199٧ راه‌اندازی شده است، هرسال به بهترین رمان یا داستان كوتاه نوشته شده توسط یك نویسنده كانادایی به زبان انگلیسی داده می‌شود.

** جایزه لنگوم
جایزه لنگوم (langum award) از سال 2001 در واشنگتن دی سی به داستان‌های عمومی تاریخی داده می‌شد كه امروز شاخه‌های مختلفی در زمینه ادبیات و رسانه‌های دیداری و شنیداری نیز به آن افزوده شده است.

** جایزه بهترین كتاب ترجمه شده آمریكا
جایزه بهترین كتاب ترجمه شده آمریكا (Best Translated Book)، هر سال به بهترین كتاب ترجمه شده در بخش‌های شعر و داستان داده می‌شود و مواردی چون اثر اصلی نویسنده، مترجم، ویراستار و ناشر در انتخاب اثرگذارند.

** جایزه بهترین نویسنده جدید بارنز اند نوبل
جایزه بهترین نویسنده جدید بارنز اند نوبل (Barnes & Noble Discover Great New Writers) توسط سایت مجموعه فروشگاه‌های بارنز اند نوبل در همه آمریكا برگزار می‌شود و به نویسندگان تازه‌كار برای كشف استعدادهای تازه تعلق ‌می‌گیرد.

** جایزه هارپر لی
جایزه هارپر لی (The Harper Lee Award for Alabama's Distinguished Writer) به یادبود هارپر لی، برنده جایزه پولیتزر از سال 1998، در منطقه آلاباما، زادگاه او به نویسنده برتر شهر داده می‌شود. داستان منتخب این جایزه معمولا قصه‌ای حقوقی نیز دارد.
فراهنگ**م.ز** 1055