نقش داروهای ضدافسردگی در مقاومت به آنتی بیوتیك

تهران – ایرنا - محققان دانشگاه كویینزلند استرالیا دریافتند داروی فلوكستین كه یكی از مهم ترین داروهای ضدافسردگی است، نقش موثری در ایجاد مقاومت نسبت به آنتی بیوتیك در بدن ایفا می كند.

به گزارش روز دوشنبه گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری ساینس دیلی، در این تحقیقات باكتری ای كولای درون بستری از مقادیر مختلف داروی فلوكستین در دمای طبیعی بدن قرار گرفت و این بستر به مدت 30 روز به طور روزانه تعویض شد.
سپس باكتری های جهش یافته به درون ظرف های حاوی آنتی بیوتیك منتقل شدند. در نتیجه این آزمایش مشخص شد مقاومت باكتری ها در برابر آنتی بیوتیك های كلرامفنیكل، آموكسی سیلین و تتراسایكلین تا 50 میلیون برابر افزایش یافته است.
بر اساس این تحقیقات با افزایش میزان فلوكستین در مرحله اول آزمایش، سرعت جهش یافتن باكتری نیز افزایش می یابد. به گفته محققان تا 11 درصد از فلوكستین مصرف شده توسط بیماران، بدون تغییر درون بدن حركت كرده و به همراه فضولات انسان به سیستم فاضلاب و در نهایت به طبیعت راه می یابد.
فلوكستین یك داروی پایدار در محیط است و می تواند منجر به جهش های ژنتیكی متعدد در میكروارگانیسم ها شود. با وجود این از آنجا كه این تحقیقات در محیط آزمایشگاه انجام گرفته است برای بررسی تاثیرات این دارو بر میكروارگانیسم های درون بدن، تحقیقات بیشتری لازم است.
مقاوت در برابر آنتی بیوتیك به یك معضل جهانی بدل شده است. درمان بسیاری از بیماری های كشنده مانند سل، فقط با آنتی بیوتیك امكان پذیر است و همین یك مورد نشان می دهد مقاومت در برابر این گروه درمانی تا چه اندازه می تواند خطرناك باشد.
بر اساس گزارش سازمان جهانی بهداشت، نسبت بالایی از باكتری های مقاوم به آنتی بیوتیك كه سبب عفونت های شایعی مانند عفونت های دستگاه ادراری، ذات الریه و عفونت های خون می شوند، وجود دارند. ناكارا بودن دارو نسبت به عفونت به معنای افزایش نرخ ناتوانی و مرگ و تحمیل هزینه های هنگفت در حوزه بهداشت است.
گزارش كامل این تحقیقات در نشریه Environment International منتشر شده است.
علمی (6)**9259**1440