۴ آذر ۱۳۹۷،‏ ۱۸:۴۵
کد خبر: 83112080
۰ نفر
وزیر نفت: شركت چینی جایگزین «توتال» در پارس جنوبی شد

تهران- ایرنا- وزیر نفت با اشاره به خروج شركت توتال فرانسه از پروژه توسعه فاز 11 پارس جنوبی، گفت كه شركت «سی‌ان‌پی‌سی» چین به طور رسمی جایگزین توتال شده‌، اما شروع به كار نكرده است.

به گزارش یكشنبه ایرنا از خانه ملت، «بیژن نامدار زنگنه» افزود: باید با شركت چینی «سی‌ان‌پی‌سی» مذاكره كنیم تا مشخص شود فعالیت عملیاتی و اجرایی را از چه زمانی آغاز می‌كند.
با خروج شركت فرانسوی توتال از پروژه ۴.۸ میلیارد دلاری فاز ۱۱ پارس جنوبی، شركت ملی نفت چین، سی‌ان‌پی‌سی، جایگزین آن شد.
تیرماه سال گذشته، قرارداد توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی میان شركت‌های توتال با ۵۰.۱ درصد سهم، سی‌ان‌پی‌سی با ۳۰ درصد و شركت پتروپارس ایران با ۱۹.۹ درصد سهم امضا شد اما شركت توتال فرانسه بعد از اعلام خروج آمریكا از برجام گفت كه در صورت عدم دریافت معافیت از تحریم‌ها، این پروژه را ترك می‌كند.
ایران دو ماه به توتال فرصت داد كه از آمریكا معافیت بگیرد و سرانجام شركت توتال اعلام كرد كه آمریكا موافقت نكرده و از پروژه كنار رفت.
البته شركت «سی‌ان‌پی‌سی» چین به طور رسمی اعلام نكرده ‌كه آیا مایل به دریافت سهم توتال هست یا نه، اما بر اساس قرارداد، هر كدام از سهام‌داران می‌توانند سهم خود را به شركت همكار واگذار كنند.
جایگزین شدن شركت «سی‌ان‌پی‌سی» در پارس جنوبی به این معناست كه این شركت، اكنون سهمی 80٫1 درصدی در پروژه دارد و باید حدود 4 میلیارد دلار در پارس جنوبی سرمایه‌گذاری كند.
این پروژه به دو بخش تقسیم شده است؛ بخش اول مربوط به حفاری چاه‌ها، ساخت و نصب سكوهای تولید گاز و كشیدن خط لوله تا پالایشگاه‌های پارس جنوبی در عسلویه است و ارزش آن 2 میلیارد دلار تخمین زده می‌شود و هدف آن تولید روزانه 56 میلیون متر مكعب گاز و 80 هزار بشكه میعانات گازی است.
اما نكته مهم و مشكل كار، بخش دوم پروژه است كه برای پنج سال آینده برنامه‌ریزی شده بود و شامل ساخت یك سكوی عظیم 20 هزار تنی به همراه چندین كمپرسور برای حفظ میزان تولید گاز این فاز است.
پیش بینی می شود تا پنج سال آینده فشار میدان پارس جنوبی به شدت افت پیدا كند و سكوهای 1500 تا 2000 تنی موجود در این میدان باید با سكوهای 20 هزار تنی عوض شوند.
هزینه ساخت هر سكوی 20 هزار تنی به همراه كمپرسورها نیز حدود 2٫5 میلیارد دلار تخمین زده می‌شود كه نه ایران و نه شركت چینی فناوری ساخت آن را ندارند.
ایران امیدوار بود كه شركت توتال همراه با ساخت اولین سكوی عظیم، فناوری ساخت آن را نیز به ایران بیاورد؛ به گفته مقام‌های ایرانی، بعد از پنج سال، دست‌كم نیاز به 10 سكوی عظیم برای نصب در پارس جنوبی است تا میزان تولید میدان دچار افت نشود.
پارس جنوبی با تولید روزانه حدود 670 میلیون متر مكعب گاز، سهمی 70 درصدی در كل تولید گاز كشور دارد.
خبرگزاری رویترز ماه گذشته خبر داد كه این شركت چینی كه همزمان از مشتریان عمده نفت ایران نیز هست، به خاطر تحریم‌های آمریكا حاضر نشده‌ تا در ماه نوامبر نفتی از ایران خریداری كند.
هنوز معلوم نیست، این شركت كه برای خرید نفت ایران نیز رعایت تحریم‌های آمریكا را می‌كند، چگونه حاضر به سرمایه‌گذاری 4 میلیارد دلار در پارس جنوبی خواهد شد. البته این شركت سال‌هاست كه توسعه میدان آزادگان شمالی ایران را بر عهده دارد.
اكنون روزانه 80 هزار بشكه نفت از این میدان تولید می‌شود.
اقتصام **1070** 1055