ایران از بزرگترین تمدن های خاورمیانه و از قدرت های منطقه است

لندن – ایرنا – وزیر امور خارجه انگلیس كه به‌تازگی از سفر به تهران بازگشته است روز یكشنبه در گفت‌وگو با شبكه تلویزیونی بی.بی.سی، ایران را یكی از بزرگ‌ترین تمدن‌های خاورمیانه و از قدرت های منطقه‌ خواند.

به گزارش ایرنا، جرمی هانت به ‌عنوان اولین وزیر امور خارجه یك كشور غربی پس از خروج آمریكا از برجام، دوشنبه گذشته به‌ منظور دیدار با محمد جواد ظریف همتای ایرانی خود و با دستور كار بررسی آینده برجام، مسائل منطقه‌ای و چندجانبه به تهران سفر كرد.
هانت در آستانه انجام این سفر، برجام را بخش مهمی از ثبات خاورمیانه خواند كه 'بقاء آن مستلزم پایبندی صددرصدی اعضاء به این توافق است.' وی تصریح كرد مادامی‌كه ایران به این توافق پایبند باشد، لندن نیز به تعهداتش وفادار خواهد بود.
در جریان دیدار وزیران امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و انگلیس كه دوشنبه در تهران برگزار شد، دو طرف جنبه‌های مختلف روابط و مناسبات دوجانبه ازجمله مسائل مرتبط با سازوكار مالی اروپا موسوم به ای پی وی (SPV) برای پیشبرد روابط اقتصادی و تجاری در چهارچوب برجام را مورد تبادل‌ نظر و گفت ‌ وگو قرار دادند.
هانت همچنین با علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران دیدار و با اشاره به مشكلات و موانعی كه دولت آمریكا در مسیر مبادلات مالی و روابط بابكی پس از برجام ایجاد كرده است، بر ضرورت پیگیری و حل‌ و فصل مسائل پیش رو تأكید كرد.
وی با ابراز خرسندی از سفر به جمهوری اسلامی ایران و دیدار و گفت‌وگو با مقامات عالی كشورمان، اظهار داشت: اروپا مایل به حفظ دستاوردهای برجام است و در این مسیر ایده‌هایی مانند تأسیس سامانه تبادل مالی مستقل از آمریكا و اقتصاد بدون دلار را با جدیت دنبال كرده و در تلاش مشترك برای عملیاتی كردن آن است.
همچنین، بازدید هانت از بازار تهران در جریان سفرش به ایران از سوی رسانه‌های انگلیسی موردتوجه قرار گرفت و عنوان شد كه این امر حاكی از ارزیابی مثبت او نسبت به امنیت داخلی كشور است.
با این حال، تجربه‌ی چهار ماه گذشته نشان داده است كه هانت برخلاف جانسون و وزرای خارجه اسبق انگلیس، احساسات را بیش‌ از اندازه چاشنی سیاست خارجی كرده تا جایی كه او اولین اظهارنظرش درباره ایران را با وعده دهی برای آزادی یكی از محكومان امنیتی دو تابعیتی در تهران آغاز كرد.
هانت كه تیرماه گذشته به‌عنوان وزیر خارجه جدید انگلیس منصوب شد وعده داد تمامی اقدامات ممكن را برای ضمانت آزادی نازنین زاغری شهروند ایرانی-انگلیسی كه در ایران به جرائم امنیتی محكوم‌شده، انجام دهد.
وزیر امور خارجه انگلیس امروز در همین رابطه به بی.بی.سی گفت كه در جریان سفرش به تهران موفق به دیدار زاغری نشده اما با دخترش گابریلا در تهران دیدار كرده است.
هانت با تكرار درخواست انگلیس برای آزادی زاغری ابراز اطمینان كرد كه ایران به درخواست لندن گوش می‌كند، اما افزود: اینكه آن‌ها به تقاضای ما جامه عمل بپوشانند مساله دیگری است.
سپاه ثارالله كرمان مدتی بعد در بیانیه‌ای درباره این دستگیری اعلام كرد: «طی اقدامات اطلاعاتی گسترده در فضای مجازی و حقیقی یكی از سر شبكه‌های اصلی وابسته به بیگانگان كه مأموریت‌های مختلفی در راستای تحقق اهداف شوم دشمنان نظام انجام داده بود، شناسایی و دستگیر شد.» پرونده وی سپس موردبررسی قرار گرفت و این متهم در دادگاه انقلاب به 5 سال حبس محكوم شد.
اروپام ** هـ ن **1211