مقام‌های كاخ سفید برای توضیح درباره خاشچقی احضار شدند

تهران- ایرنا- تارنمای خبری هیل روز شنبه به نقل از منابع آگاه گزارش داد كه مقام‌های دولت آمریكا این هفته برای ادای توضیحات درخصوص قتل «جمال خاشقچی» روزنامه‌نگار سعودی، در مجلس سنا حضور خواهند یافت.

به گزارش ایرنا به نقل از این رسانه، هنوز مشخص نیست كه چه افرادی به نمایندگی از دولت در این جلسه كه احتمالا با حضور همه نمایندگان سنای آمریكا تشكیل خواهد شد، حضور خواهند یافت.
با این وجود، برخی منابع خبری از برنامه‌ریزی برای حضور «مایك پمپئو» و «جیمز متیس» به ترتیب وزیران آمریكا و دفاع خبر می‌دهند.
به گفته منابع هیل، دستوركار رسمی این جلسه، موضوع جنگ یمن است، اما قتل خاشقچی و روابط آمریكا و عربستان نیز در خلال آن مطرح خواهد شد.
سیاست آمریكا در قبال روسیه نیز از دیگر محورهای احتمالی این جلسه خواهد بود.
به نوشته این رسانه، انتظار می‌رود پس از این جلسه درخصوص وضع تحریم‌های احتمالی عربستان سعودی تصمیم‌گیری شود.
این در شرایطی است كه تركیب سنای آمریكا از دو ماه دیگر دستخوش تغییر خواهد شد و مطابق با نتایج انتخابات اخیر، تعدادی از نمایندگان فعلی جای خود را به افراد دیگری می‌دهند.
به همین جهت دور از انتظار است كه مجلس فعلی این كشور با وجود مخالفت شدید دولت، فرصت كافی برای اقدام علیه ریاض داشته باشد.
«دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریكا با وجود مدارك آشكار، از نقش مستقیم «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی در قتل خاشچقی چشم‌پوشی كرده است.
این اقدام كه با هدف حفظ قراردادهای هنگفت تسلیحاتی و تداوم همكاری‌های سیاسی دو كشور صورت گرفته، انتقاد تند دیگر سیاستمداران و همچنین نهادهای حقوق بشری را به دنبال داشته است.
خاشقچی كه با روزنامه واشنگتن پست همكاری می‌كرد، چند هفته پیش برای كارهای اداری به كنسولگری عربستان در تركیه مراجعه كرد و در آنجا به قتل رسید.
پیشتر22 سناتور آمریكایی در نامه‌ای به دولت، خواستار تحقیق درخصوص سرنوشت خاشقچی ظرف 120 روز و وضع تحریم شده بودند.
شبس ** 9386 **1917