هزینه های بسته بندی افزایش یافته است نه سیمان

تهران- ایرنا- دبیر انجمن صنفی كارفرمایان صنعت سیمان افزایش بهای این محصول را تكذیب كرد و گفت: تغییرها مربوط به هزینه های بسته بندی است كه روی قیمت تمام شده اثر می گذارد.

«عبدالرضا شیخان» امروز (شنبه) در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا افزود: اكنون هر تن سیمان فله با همان قیمت های قبل (134 هزار و 400 تومان) عرضه می شود.
به گفته وی، تغییر قیمت ها در نرخ پاكت های بسته بندی رخ داده است؛ به طوری كه قیمت هر عدد پاكت كه پیش از این 800 تومان بود، به 1700 تا 1900 تومان افزایش داشته است.
دبیر انجمن صنفی كارفرمایان صنعت سیمان ادامه داد: پیش از این هزینه پاكت هر تن سیمان كه 20 پاكت 50 كیلوگرمی را شامل می شد 16 هزار تومان بود اما از چند ماه پیش به سبب افزایش قیمت محصولات پتروشیمی، نرخ این تعداد پاكت حدود 34 هزار تومان تمام می شود.
«بنابراین قیمت هر تن سیمان پاكتی نزدیك به 17 هزار تومان رشد داشته است.»
وی یادآوری كرد: حدود 10 شركت پاكت ساز در كشور برای كارخانه های سیمان پاكت های پروپیلن اِی.دی.استار (AD *) را تولید می كنند.

** رشد صادرات سیمان
این مقام صنفی به تولید 37 میلیون و 288 هزار تن كلینكر و 32 میلیون و 223 هزار تن سیمان در هفت ماهه امسال اشاره كرد.
وی افزود: در این مدت، هفت میلیون و 655 هزار تن سیمان و كلینكر به سایر كشورها صادر شد كه در همسنجی با پارسال 10.2 درصد رشد كرد.
شیخان اضافه كرد: بیش از نیمی از صادرات سیمان به عراق و افغانستان آن هم به ریال انجام می شود اما دولت انتظار دارد در برابر این صادرات، ارز تحویل بدهیم و این موضوع به كاهش صادرات منجر شده است.
به گزارش ایرنا، بررسی آمارهای وزارت صنعت، معدن و تجارت در نیمه نخست امسال حاكی از تولید 27 میلیون و 836 هزار و 600 تن سیمان است كه در همسنجی با پارسال سه درصد كاهش نشان می دهد.

اقتصام*3065*1961*