گلایه‌های رخشان بنی‌اعتماد از نوع اكران مستند توران خانم

تهران- ایرنا- كارگردان مستند «توران خانم» با گلایه از نوع اكران این اثر در ایران، گفت: البته اكنون نمایش فیلم در دانشگاه‌های مختلف دنیا ادامه دارد و خوشبختانه خوب هم دیده شده است.

رخشان بنی‌اعتماد روز شنبه در گفت‌وگو با خبرنگار سینمایی ایرنا درمورد سختی‌های ساخت مستندی درباره توران میرهادی، اظهار داشت: تولید مستند درباره خانم میرهادی یك موقعیت فوق‌العاده بود و در واقع مهم‌ترین نكته اینكه خود او ابدا جزء كسانی نبود كه بخواهد دیده و مشهور شود و به همین دلیل جلب رضایتش برای ساخت فیلم اصلا كار راحتی نبود.
وی افزود: میرهادی، این تصمیم را به مشورت با خانواده و دوستان‌شان در شورای كتاب واگذار كرده بود و خوشبختانه این موافقت از طرف خانواده اعلام شد و خانم میرهادی هم پذیرفت.
كارگردان فیلم سینمایی «قصه‌ها» درباره اهمیت این شخصیت فرهنگی گفت: كتاب‌های زیادی درباره تفكر خانم میرهادی نوشته شده و خود او نیز كتاب‌های زیادی به رشته تحریر درآورده كه هر كدام مثل شعاعی از خورشید وجود اوست ولی ساخت فیلم و همراهی یك دوربین، می‌توانست خصلت‌های فردی و ویژگی‌های منحصر به فرد او را بهتر و بیشتر منعكس كند.
بنی‌اعتماد تاكید كرد: یكی از نكات منحصر به فرد شخصیتی توران میرهادی، شیوه مدیریتی اوست كه توانست یك جمع فرهیخته را سال‌های سال در ابعاد گسترده دور هم جمع كند و حتی پس از رفتن خودش این راه ادامه یابد بنابراین نقش ما در تولید مستند زندگی او می‌توانست در ماندگاری خانم میرهادی موثر باشد.
وی درباره انتشار آثار میرهادی نیز توضیح داد: كتاب‌های خانم میرهادی از طرف شورای كتاب كودك و ناشرانی كه به صورت داوطلبانه كمك می‌كنند، در حال نشر و پخش است؛ كتاب‌هایی كه بخش زیادی از آن درباره دیدگاهش به علم و تعلیم و تربیت و تجربه او در مدرسه «فرهاد» است.
بنی اعتماد كتاب زندگی‌نامه توران میرهادی را اثری متفاوت و با تمركز بر زندگی مادرش عنوان كرد و افزود: این كتاب فقط یك زندگی‌نامه نیست و حاوی بسیاری از نكات آموزشی و اصول پرورشی بی‌نظیری‌ست كه مادر او داشته است.
كارگردان فیلم مستند «توران خانم» با تاكید بر اینكه كتاب زندگی نامه خانم میرهادی با تمركز بر شخصیت مادرش ولی درباره خود توران میرهادی است، ادامه داد: مادر توران میرهادی، زنی آلمانی بوده كه پس از ازدواج به ایران می‌آید و با علاقه زیاد، خودش را با فرهنگ ایران و زبان فارسی وفق می‌دهد و بچه‌ها را به یادگیری آن تشویق ‌كرده است.
بنی اعتماد درباره نحوه اكران این مستند نیز گفت: غم‌بار است كه درباره شخصیتی مثل توران میرهادی فیلم بسازی و آن‌ را مثل عزیزی دستت بگیری و پیش متولیانی كه هر كدام به‌نوعی به حیطه آموزش و كودكان مرتبط هستند، ببری و بگویی خوب است كه اگر مربیان این فیلم را ببینند و همه بگویند دستتان درد نكند و همین. یعنی متاسفانه هیچ حمایتی از اكران این فیلم صورت نگرفت.
كارگردان فیلم سینمایی «گیلانه» از اكران اینترنتی «توران خانم» نیز ابراز رضایت كرد و گفت: این مستند را برای اولین بار به‌صورت اینترنتی اكران كردیم و بازخورد خیلی خوبی گرفتیم، تعداد مخاطبان به مراتب خیلی بیشتر از اكران‌های محدود در جشنواره‌های مختلف است.
به گزارش ایرنا، سیده توران میرهادی، متولد 1306 استاد ادبیات كودك، نویسنده و كارشناس آموزش و پرورش و شخصیت برجسته فرهنگی بود كه بیش از شصت سال در حوزه آموزش و پرورش و فرهنگ و ادبیات كودكان فعالیت كرد و یكی از چهره‌های تأثیرگذار سده كنونی ایران بود كه در آبان ماه 1395 دار فانی را وداع گفت.
رخشان بنی‌اعتماد و مجتبی میرتهماسب از مهرماه ۱۳۹۱ تا آبان‌ماه ۱۳۹۵ و در سال‌های آخر زندگی توران میرهادی، با او همراه شدند تا زندگی و تلاش‌های او برای انتشار فرهنگنامه كودكان و نوجوانان را ثبت كنند.
فیلم «توران خانم» كه به دلیل نداشتن امكان پخش در تلویزیون و اكران محدود در سینمای هنر و تجربه، اكنون به‌صورت اینترنتی اكران شده است.
فراهنگ**9246** 1055