۳ آذر ۱۳۹۷،‏ ۱۴:۲۳
کد خبر: 83111075
T T
۰ نفر
مالچ پاشی به منطقه حفاظت شده میشداغ نرسید

اهواز - ایرنا - رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان دشت آزادگان انجام عملیات مالچ پاشی در منطقه حفاظت شده میشداغ را رد كرد و گفت: برای آهوان كمیاب میشداغ نیز «منطقه امن»در دست طراحی است.

علیرضا ری شهری شنبه در گفت وگو با ایرنا اظهار داشت: منطقه حفاظت شده میشداغ (مشداخ) بسیار وسیع است و بخشی از كانون های گرد و غبار منطقه در آن قرار دارد، كه منابع طبیعی درصدد مالچ پاشی و نهالكاری این منطقه بود.
وی افزود: پیمانكاران اداره كل منابع طبیعی برای انجام مالچ پاشی وارد منطقه شده بودند، كه با ارائه نقشه های منطقه حفاظت شده از ورود آنها جلوگیری شده و در حال حاضر عملیات به خارج از منطقه حفاظت شده، محدود شده است.
در روزهای اخیر یكی از محیط بان های منطقه حفاظت شده میشداغ با انتشار تصاویر مالچ پاشی در منطقه حفاظت شده میشداغ، در صفحه اینستاگرام خود، نسبت به تهدید گونه آهوی كمیاب این منطقه هشدار داده بود. در پی انتشار وسیع این تصاویر در شبكه های اجتماعی، ظهرابی معاون سازمان حفاظت محیط زیست دستور بررسی این موضوع را به مدیركل حفاظت محیط زیست خوزستان داد.
ری شهری اضافه كرد: عملیات مالچ پاشی با هدف مهار كانون های گرد و غبار هم اكنون در جنوب و شرق منطقه حفاظت شده میشداغ و خارج از حوزه مدیریت محیط زیست، در حال انجام است.
وی با بیان اینكه زیستگاه جانوران را نمی توان به مناطق حفاظت شده محدود دانست افزود: جانوران در هر نقطه كه احساس آرامش داشته باشند زندگی می كنند به طوری كه دیده شده جانورانی كه پیش از این خارج از منطقه حفاظت شده بودند، این منطقه را برای زیست انتخاب كرده اند.
ری شهری هر نوع فعالیت انسانی در اطراف مناطق حفاظت شده را تهدیدی برای حیات وحش و زیستمندان آن دانست و اظهار داشت: برای برقراری آرامش در منطقه حفاظت شده میشداغ باید همه فعالیت های انسانی را متوقف كرد، به طور مثال جاده مرزی و ترانزیتی چذابه كه جنب منطقه حفاظت شده قرار دارد، محل تردد خودروهای متعدد است، به ویژه در ایام اربعین حسینی تعداد زیادی از زوار و خودروها و حتی خودروهای نظامی از این محل تردد می كنند، همچنین صنایع نفت و طرح آبرسانی غدیر و روستایی كه در منطقه قرار دارد نیز هر كدام به نوعی تهدیدی برای این منطقه به شمار می آیند.
به گفته وی، منطقه حفاظت شده میشداغ از لحاظ تنوع زیستی بسیار غنی است و علاوه بر آهوی كمیاب، زیستگاه قوچ و میش، هوبره و دراج است و برخی خزندگان خاص نیز در آنجا زندگی می كنند.
ری شهری خاطرنشان كرد: طراحی «منطقه امن» برای آهوهای كمیاب میشداغ در حال انجام است، این منطقه فراتر از منطقه حفاظت شده است و نباید هیچ فعالیت انسانی در آن صورت گیرد.
وی در ادامه، استفاده از مالچ نفتی را راهكار مناسبی برای مهار كانون های گرد و غبار ندانست و گفت: بهترین راهكار این است كه وزارت نیرو (سازمان آب و برق) حقابه تالاب هورالعظیم را كه در نزدیكی این منطقه قرار دارد، تامین كند، زیرا با پرآب شدن تالاب و بالا رفتن رطوبت در منطقه، این منطقه نیز متاثر می شود و كانون های گرد و غبار نیز تثبیت می شوند.
میشداغ (به زبان محلی مشداخ) یكی از مناطق كویری منحصربفرد با وسعت 60 هزار هكتار در غرب خوزستان بین شهرهای بستان و عبدالخان در شهرستان دشت آزادگان (منطقه مرزی فكه) قرار دارد كه از سال 90 به منطقه حفاظت شده ارتقا یافت.
آهو یا غزال میشداغ از جمله گونه های خاص و در معرض انقراض خوزستان و تنها گونه آهویی است كه در زیستگاه خود به صورت طبیعی و آزاد زندگی می كند. این گونه آبان ماه امسال در بانك ژن جهانی ثبت شده و برای نخستین بار به عنوان یك زیرگونه جدید از گونه های آهو قرار گرفته است.
نماد این غزال 2 حفره بزرگ روی صورت یا اصطلاحا «چال روی گونه» است. این آهو بومی منطقه بین النهرین است. قلمروش از میشداغ و بستان تا دشت عباس و عراق است و این شاخص ها باعث شده حمایت شود.
جنگ تحمیلی هشت ساله و طرح های توسعه در منطقه اعم از احداث كانال پای پل، اراضی كشاورزی و اخیرا طرح های عظیمی مثل طرح خط لوله آب غدیر و ایجاد بازارچه مرزی چذابه كه محور ترانزیتی ایران و عراق مهمترین تهدیدات آهوی میشداغ به شمار می آیند.

9754/6002