بی نیازی از واردات سرنگ جراحی آنژیوپلاستی با ساخت نمونه داخلی

تهران- ایرنا- گروهی از محققان دانشگاه علم و صنعت موفق به تولید سرنگ «اینفلیتور» برای استفاده در جراحی آنژیوپلاستی شده اند كه ضمن صرفه جویی ارزی مزایایی از جهت فنی و استفاده راحت تر نیز دارد.

سرنگ اینفلیتور (inflator syringe) از تجهیزات یكبارمصرف حوزه قلب و عروق است كه در بادكردن بالن در عمل آنژیوپلاستی و استنت/stent ‌گذاری (فنرگذاری) در درمان انسداد عروق كرنری بیماران قلبی كاربرد دارد. این محصول سالانه به میزان حدود 300 هزار عدد در كشور مصرف می شود و كاملا وارداتی است؛ طوری كه به واسطه آن با احتساب میانگین قیمت هر سرنگ حدود 15 یورو، سالانه معادل چهار میلیون و 500 هزار یورو ارز از كشور خارج می ‌شود.
بنابراین، تولید این محصول در داخل كشور می ‌تواند به صرفه‌جویی ارزی قابل توجهی منجر شود. از سوی دیگر، با توجه به كیفیت بالای آن در بازار بین ‌المللی نیز قابلیت رقابت با نمونه ‌های خارجی را دارد.
یكی از اعضای گروه تحقیق و توسعه این گروه از محققان حوزه مكانیك دانشگاه علم و صنعت روز شنبه در گفت وگو با خبرنگار علمی ایرنا در مورد این سرنگ توضیح داد: این محصول در شركت دانش بنیان فناوران پزشكی «رایبد» دانشگاه علم و صنعت بعد از حدود 2 سال كار به مرحله صنعتی رسیده است؛ مرحله تحقیق و توسعه حدود یك سال و فرآیند تولید و اخذ مجوزات لازم نیز حدود یكسال به طول انجامید.
محمدجواد مربوبی در مورد مجوزهای لازم برای تولید این محصول نیز اظهار داشت: این سرنگ در چند بیمارستان مراحل بالینی را گذرانده و استانداردهایی همچون بار میكروبی و زیست سازگاری و ایزوهای (استانداردهای) مختلف را از آزمایشگاه های معتبر تهران دریافت كرده است.

***محصول ایرانی با ارز آزاد و نصف قیمت محصول خارجی
وی با اشاره به دشواری واردات این محصول به ویژه با وجود تحریم های اخیر گفت: قیمت تمام شده این محصول بر اساس برآوردهای ما نسبت به مشابه خارجی و نمونه فرانسوی به طور خاص نصف است و در صورت تولید انبوه و تامین نیاز بازار چهار و نیم میلیون یورو صرفه جویی ارزی برای كشور دارد.
این دانش آموخته مقطع كارشناسی ارشد رشته مكانیك در مورد مزایای فنی این محصول نسبت به نمونه های خارجی گفت: در فرایند طراحی و توسعه این محصول مواردی را در نظر گرفته ایم، از جمله به طراحی مناسب جهت كاربرپسندبودن و روان بودن فرآیند افزایش و كاهش و تنظیم دقیق میزان فشار داخل بالن و رگ می توان اشاره كرد.
مربوبی در مورد سرمایه گذاری برای این طرح گفت: بعد از اخذ مجوزهای لازم تولید انبوه این محصول با سرمایه گذاری یك و نیم میلیارد تومانی در كارخانه ای در مهرشهر كرج آغاز شد.
وی در مورد تولید این كارخانه در شرایط فعلی گفت: این كارخانه می تواند حدود 7 هزار قطعه سرنگ را در ماه (سالیانه 80 هزار عدد) تولید كند كه البته پاسخگوی نیازهای بازار به طور كامل نیست؛ ولی در صورت افزایش سرمایه توان تولید 150 هزار قطعه در سال را هم دارد كه یك دوم از نیاز بازار خواهد بود.
مربوبی در مورد قیمت این محصول نیز اظهار داشت: قیمت محصول باید توسط اداره كل تجهیزات پزشكی وزارت بهداشت تعیین شود و این كار هنوز صورت نگرفته است، اما در مجموع حدود نصف قیمت محصول فرانسوی خواهد بود، از طرف دیگر نمونه محصولات خارجی این سرنگ نیز با ارز دولتی وارد بازار می شود ولی ما برای تامین قطعات باید از ارز سامانه نیما استفاده كنیم كه در صورت تامین ارز دولتی قیمت كمتر هم می شود.
وی اظهار داشت: همچنین برای بازاریابی این محصول نیاز به اقدامات زیادی هست زیرا پزشكان به استفاده از محصولات خارجی عادت كرده اند و به آسانی نمی توان محصول تولید داخل را جایگزین كرد.
اعضای این گروه از محققان دانشگاه علم و صنعت شامل مهندس محمد سكادفكر، مهندس هادی افشاری، مهندس محمدمهدی اختری، مهندس مجید باقرپور و دكتر مهدی خدادادی است.
علمی**9157**1440