۲ آذر ۱۳۹۷،‏ ۲۲:۱۳
کد خبر: 83110318
۰ نفر
چین خرید نفت ایران را از سر می گیرد

تهران - ایرنا - تارنمای خبری بلومبرگ گزارش داد كه چین پس از یك ماه توقف، خرید نفت ایران را از سر می گیرد.

به گزارش جمعه شب ایرنا، بلومبرگ به نقل از چند منبع آگاه خبر داد: چین به عنوان بزرگترین خریدار نفت ایران، پس از وقفه ای یك ماهه واردات نفت از این كشور را در ماه جاری میلادی از سر می گیرد.
به گفته این منابع، چین كه یكی از هشت كشور معاف شده از تحریم های نفتی آمریكا علیه ملت ایران است، براساس معافیتی كه دریافت كرده تا شش ماه آینده روزانه 360 هزار بشكه نفت از ایران خریداری می كند.
دولت چین پیشتر از توقف خرید نفت ایران از سوی دست كم دو شركت نفتی خود خبر داده بود.
از سرگیری واردات نفت ایران از سوی پكن در حالی است كه شی جین پینگ و دونالد ترامپ رئیسان جمهوری چین و آمریكا قرار است هفته آینده در نشست گروه 20 در آرژانتین با هم دیدار كنند.
مذاكرات پكن با واشنگتن پیرامون واردات نفت از ایران با تنش های تجاری میان دو كشور همزمان شده بود.
با وجود آنكه چین خرید نفت از ایران را به زودی آغاز خواهد كرد، مسائل مربوط به پرداخت بهای نفت خریداری شده كمی پس از آن در مذاكرات دو جانبه برطرف می شود.
كره جنوبی و هند دو كشور دیگر آسیایی هستند كه از تحریم های نفتی واشنگتن علیه ملت ایران معاف شده اند.
كره جنوبی مجاز به خرید روزانه 200 هزار بشكه نفت است. هند نیز قصد دارد تا پایان ماه جاری میلادی 1.25 میلیون تن نفت از ایران خریداری كند.
ترامپ در اردیبهشت ماه سال جاری با اعلام خروج كشورش از برجام، دستور بازگرداندن تحریم های رفع شده به مدد برجام علیه ایران را صادر كرد.
دور دوم تحریم های آمریكا علیه ملت ایران كه شامل تحریم های نفتی نیز بود از 14 آبان اجرایی شد، اما واشنگتن در سیاست به صفر رساندن صادرات نفت ایران شكست خورده و مجبور شد به هشت كشور معافیت دهد.
شبد**9416**1379