برداشت بی رویه آب، رود اترك را تهدید می كند

بجنورد- ایرنا- مدیركل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی گفت: برداشت بی رویه آب در حوضه آبخیز رود اترك، پایداری این رود را در معرض تهدید قرار داده است.

سیداصغر مطهری روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: ایجاد چندین سد بر روی اترك و یا رودهای حوضه آبخیز آن و از سویی، برداشت آب در این حوضه، برای مصارف كشاورزی، ایجاد مزرعه پرورش ماهی و یا ایجاد استخرهای ذخیره آب موجب كاهش ورود رواناب ها در مسیل های منتهی به رودخانه اترك می شود.
وی با بیان اینكه چشمه های حوضه آبخیز رود اترك هم به علت خشكسالی های ممتد و برداشت های بی رویه خشك شده، افزود: خشكیدن چشمه ها تاثیرات منفی بر رود اترك گذاشته است.
مطهری خاطرنشان كرد: اگر رود اترك به پایداری مناسب نرسد، خطری جدی برای استان خراسان شمالی است و حتی ادامه این روند تأثیر شدید منفی بر تالاب های سه گانه آلاگل، آلماگل و آجی گل در استان گلستان خواهد داشت.
وی تصریح كرد: خشك شدن این تالاب ها می تواند منجر به ایجاد كانون گرد و غبار شده و با توجه به جریانات جوی غربی - شرقی این گرد و غبار برای مردم خراسان شمالی مشكلاتی را ایجاد كند.

* باید حقابه زیست محیطی رود اترك از سد داده شود
مطهری گفت: حقابه رود اترك به طور كامل تخصیص نمی یابد و یا آب، در زمان و یا فصول مناسب رهاسازی نمی شود.
مدیركل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی با بیان اینكه رودخانه اترك شرایط مناسبی ندارد، افزود: انتظار می رود شركت آب منطقه ای استان حقابه رود اترك را به طور كامل اختصاص دهد.
رود اترك منشاء تغذیه سه تالاب بین المللی آلاگل، آماگل و آجی گل در استان گلستان است و اگر این تالاب ها دچار مشكل خشكی شوند اثرات خشكسالی و پدیده گرد غبار، خراسان شمالی را تحت تاثیر قرار خواهد داد.
تالاب های آلاگل، آجی گل و آلما گل در استان گلستان نزدیكی مرز ایران و تركمنستان در فاصله نزدیكی نسبت به هم در بخش داشلی برون واقع شده اند.
به گزارش ایرنا در خراسان شمالی سه رود اصلی جریان دارد كه شامل اترك به طول 211 كیلومتر، كالشور به طول 195 كیلومتر و گرگان رود به طول 40 كیلومتر است.
حوزه آبخیز اترك به مساحت یك میلیون و 491 هزار و 324 هكتار است كه این رود از رشته كوه های هزارمسجد قوچان در خراسان رضوی سرچشمه گرفته و پس از گذر از دشت‌های قوچان، شیروان و بجنورد در ناحیه چات، مرز ایران و تركمنستان جاری شده و سپس با ورود به خاك جمهوری تركمنستان در خلیج حسنقلی به دریای خزر می‌ریزد.
اترك رودی خروشان و سیل گیر با بستر گلی است و با داشتن 669 كیلومتر طول، پنجمین رود بلند ایران و طولانی‌ترین رود تركمنستان است.
این رود حدود 27 هزار و 300 كیلومتر مربع را آبیاری می‌كند، اما به علت مصرف زیاد، آب آن فقط در مواقع سیل تا دریا ادامه می‌یابد.
7185/5132

سرخط اخبار استان‌ها