۲ آذر ۱۳۹۷،‏ ۱۳:۱۹
کد خبر: 83109954
۰ نفر
تولید صنعتی گیاه دارویی 'گالگا' برای افزایش شیردهی دام

تهران– ایرنا– یك شركت دارویی كشورمان موفق به بومی سازی و تولید عصاره خشك شده یك گیاه دارویی برای خوراك دام شده است، آنها می گویند مصرف این گیاه شیردهی گاو را 2 تا 7 كیلوگرم افزایش می دهد.

علی اصغر ساعدی یكی از مدیران این شركت دارویی كه از سال 1372 كار خود را با كشت گیاهان دارویی با بذرهای انتخاب شده در روستای زردبند لواسان آغاز كرده است، روز جمعه به خبرنگار گروه علمی ایرنا گفت:این شركت در طول سال های گذشته با توجه به ظرفیت های موجود در كشور ضمن تهیه بذر گونه های اصلاح شده گیاهان دارویی از منابع معتبر بین المللی اقدام به تكثیر و تطبیق آنها با شرایط اقلیمی كشور كرده است.
وی تولید عصاره خشك پودر گیاه خارجی 'گالگا' را كه بومی ایران نیست، به عنوان تازه ترین محصولی نام برد كه اخیرا كار بالینی روی آن به اتمام رسیده است.
گالگا از جمله گیاهان دارویی است كه در طب سنتی اروپا برای درمان دیابت مورد استفاده قرار می گیرد. نام علمی آن از دو واژه 'Gala' به معنای شیر و'Ageiin' به معنای تولید گرفته‌شده كه به مفهوم تولیدكننده شیر است و اثر این گیاه در كاهش قند خون به اثبات رسیده است.
ساعدی افزود: ما داخل ایران در سطح وسیعی از مزارع زردبند كشت گیاه گالكا را انجام دادیم و با همكاری سازمان پژوهش های علمی و صنعتی مطالعات بالینی روی آن انجام گرفت. به طوری كه نمونه خشك این محصول در اختیار آن سازمان قرار گرفت و اقدامات مطالعاتی بالینی و آزمایشی از سوی محققان این سازمان انجام شد.
به گفته این فعال حوزه گیاهان دارویی، استفاده از دوز مشخصی از این گیاه افزایش شیر بین دو الی 7 كیلوگرم در روز را برای گاوها بدنبال داشته است.
وی خاطرنشان كرد: البته محصولات انسانی گالگا پیش از این برای دیابت، كاهش وزن و همچنین افزایش شیردهی مادران تولید و به بازار عرضه شده است.
ساعدی با تاكید بر این كه پودر گالگا یكی از محصولات گیاهی است كه از ظرفیت بسیار زیادی برای تولید صنعتی برخوردار است و این كه گیاه در صنعت دام و طیور كشور می تواند بسیار موثر باشد، از برنامه این شركت به منظور صنعتی سازی پودرگیاهی شیرافزا گالكا با همكاری شركت های دام و طیور خبر داد.
به گفته وی، شركت با دریافت بیش از 70 پروانه دارویی از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی در زمینه انواع اسانس های طبیعی، عصاره ها و روغن های گیاهی از جمله بزرگترین تولیدكنندگان مواد اولیه گیاهی كشور برای استفاده در صنایع مختلف غذایی، دارویی، آرایشی، بهداشتی محسوب می شود.
ساعدی اظهاركرد: بواسطه كشت گیاهان دارویی و ظرفیت كشورمان به لحاظ اقلیمی، كار این شركت گسترش یافته و در حال حاضر كارخانه تولید اسانس و عصاره احداث شده در شهر یاسوج در حال فعالیت است به طوری كه گیاهان كشت شده در آن به اسانس و عصاره تبدیل شده و در ادامه برای استفاده در صنایع مخلتف توزیع می شود.
وی با اشاره به اینكه این شركت دارویی تا اوائل دهه 80 تنها به تولید اسانس و عصاره گیاهی پرداخته است افزود: پس از آن تولید داروهای گیاهی را شروع كردیم كه در حال حاضر 48 محصول در بازار داریم كه در داروخانه ها كشور توزیع می شود.
ساعدی در ادامه، استفاده از گونه ها و ارقام اصلاح شده گیاهی حاوی بیشترین میزان ماده موثره و بالاترین راندمان در هكتار، حفظ اصول به زراعی، عدم استفاده از سموم شیمیایی در راستای مهار آفات و بیماری های گیاهی و رعایت اصول زیست محیطی همسو با كشاورزی پایدار در بخش تولید مواد خام گیاهی و همچنین توجه ویژه در رعایت استانداردهای بین المللی كیفی در بخش فرآوری و تولید مواد اولیه را از جمله دلائل موفقیت این شركت نام برد.
وی پرفروش ترین محصول این شركت را داروگیاهی برای دفع سنگ كلیه عنوان كرد كه از عصاره چندگیاه از جمله گیاه گزنه برای تولید آن استفاده شده است.
ساعدی با بیان اینكه، این شركت دارویی در حوزه تولید مواد اولیه وارداتی نیز فعالیت خود را گسترش داده است گفت: حجم بالای واردات شركت های دارویی و آرایشی و بهداشتی از محصولات گیاهی خارجی ما را برآن داشت كه بخشی از این ارقام گیاهی را در داخل بومی سازی و پرورش دهیم.
وی در ادامه، عصاره گیری از پوست انار برای ساخت كرم و شامپو و همچنین ساخت عصاره استاندارد از موم اطراف كندو عسل كه ازخاصیت مناسب برای مجاری تنفسی و آنتی باكتریالی برخوردار است و بعنوان شربت سرماخوردگی استفاده می شود را از جدیدترین محصولات این شركت نام برد.
این فعال حوزه گیاهان دارویی تاكید كرد: در واقع تلاش ما این بوده است كه محصولاتی را بعنوان فراورده گیاهی تولید كنیم كه از قابلیت جایگزینی مواد شیمیایی برخوردار باشد.
علمی ** 1836 **2017