قیمت داروهای بیماران خاص افزایش نیافته است

زنجان - ایرنا - رئیس مركز مدیریت پیوند و امور بیماری های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی گفت: هم اكنون قیمت داروهای بیماران خاص افزایش نیافته و كماكان با نرخ پیشین به گروه های هدف عرضه می شود.

دكتر مهدی شاد نوش روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: در ماه های گذشته و به دلیل نوسانات قیمت ارز ،مشكلاتی در عرضه و افزایش قیمت داروهای بیماران خاص به وقوع پیوسته بود، كه با مدیریت و اتخاذ تدبیر هم اكنون وضعیت مناسبی در این بخش حاكم است.
وی اظهار داشت: یكی از سیاست های اصلی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی حمایت مالی از بیماران خاص بوده كه با چتر بیمه ای و صرفه جویی بودجه ای این امر مهم تا حدود زیادی محقق شده است.
این مسئول ادامه داد: در زمان حاضر 125 هزار بیمار خاص در كشور وجود دارند كه زیر پوشش بیمه بوده و تحت حمایت های مشخص درمانی و مالی در حوزه های مختلف قرار دارند.
وی اضافه كرد: هدفمند كردن یارانه داروهای بیماران خاص نیز از دیگر سیاست های مهم وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی است كه بر این مبنا عرضه داروها به این نوع بیماران از طریق سامانه طراحی شده و با ارائه كارت ملی انجام می شود.
شادنوش با اشاره به ثبت بیماری ها در این سامانه اظهار داشت: با امكان اتصال این سامانه به سازمان ثبت احوال هم می توان هر بیماری خاص در هر نقطه ای از كشور را كه درصدد دریافت خدمات مورد نیاز است، شناسایی كرد.
وی گفت: این وزارتخانه به سمت ایجاد شبكه شفاف و قابل اعتماد در امور بیماری ها حركت می كند و تلاش دارد یارانه ای را كه دولت به انواع داروها پرداخت می كند بصورت هدفمند بدست نیازمندان برساند.
این مسئول خاطر نشان كرد: برای غلبه بر مشكلات كنونی حاكم بر كشور به ویژه اعمال تحریم های ظالمانه از سوی دشمنان و اختلاف قیمت داروهایی كه با كشورهای همسایه وجود دارد، همكاری بیماران خاص در تحقق برنامه های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی بسیار تاثیر گذار است.
شادنوش افزود: وزارت بهداشت، تلاش دارد در كنار شناسایی بیماریهای غیرواگیر، بیماری های خاص و صعب العلاج؛ سیاستگذاری مناسبی را انجام دهد.
به گفته این مسئول، بیماران خاص در صورت مشاهده افزایش قیمت انواع دارو می توانند موارد را به معاونت های غذا و داروی دانشگاه های علوم پزشكی سراسر كشور اطلاع دهند.
8068 /9646