سیر نخستین قطار بر ریل راه آهن قزوین - رشت به صورت آزمایشی

تهران - ایرنا - سیر نخستین قطار مسافری به صورت آزمایشی در مسیر راه آهن قزوین - رشت صبح پنجشنبه با حضور محمدباقر نوبخت معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان برنامه و بودجه انجام شد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، خط آهن 165 كیلومتری قزوین - رشت به صورت یك خطه برای حمل بار و مسافر از ایستگاه سیاه چشمه در قزوین آغاز و با عبور از منطقه كوهین، لوشان، منجیل، رودبار و امامزاده هاشم به شهر رشت می‌رسد.
50 درصد این خط در دشت، 10 درصد آن در تپه ماهور و 40 درصد در مناطق كوهستانی قرار گرفته و 80 پل به طول 13 هزار متر و پنجاه و سه متر و تونل به طول 22 هزار متر از مشخصات فنی این پروژه ملی است.
عملیات ریل گذاری این محور از سال 91 آغاز شد و با تكمیل آن هم اكنون این مسیر ریلی كه مركز استان گیلان را به شبكه سراسری ریلی كشور متصل می كند، آماده بهره برداری است.
احداث این پروژه ملی به لحاظ حمل و نقل بار و مسافر و اتصال استان گیلان به شبكه ریلی و به دلیل ایجاد یك كریدور ریلی بین المللی در مسیر شمال به جنوب برای صادرات و ترانزیت كالا از خلیج فارس به طرف روسیه كشورهای آسیای میانه و اروپا از اهمیت زیادی برای جمهوری اسلامی ایران برخوردار است.
پل شاهرود در مسیر خط آهن قزوین - رشت به طول 600 متر با معماری قدیمی یكی از زیباترین ابنیه های این خط است كه با هزینه ای معادل 140 میلیارد ریال توسط شركت خدمات مهندسی خط و ابنیه راه آهن در كنار آزادراه قزویت - رشت احداث شده است.
در بازدید نوبخت از این خط ریلی و سیر آزمایشی اولین قطار مسافری در این مسیر مدیر عامل راه آهن، مدیر عامل شركت ساخت و توسعه زیر بناهای حمل و نقل، معاونین وزیران راه شهرسازی، تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی او را همراهی می‌كنند.
اقتصام