۳۰ آبان ۱۳۹۷،‏ ۱۷:۴۰
کد خبر: 83108418
۰ نفر
عبدالفتاح سلطانی آزاد شد

تهران- ایرنا- عبدالفتاح سلطانی، وكیل دادگستری به صورت مشروط از زندان آزاد شد.

سعید دهقان، وكیل مدافع عبدالفتاح سلطانی با اعلام این خبر به خبرنگار قضایی ایرنا گفت: مرجع ذی صلاح روز گذشته با آزادی مشروط موكلم موافقت كردند.
به گفته دهقان، پیرو موافقت صورت گرفته با آزادی مشروط موكلش، سلطانی دقایقی پیش از زندان اوین آزاد شد.
او پیشتر گفته بود كه مقامات و مسئولان عالی قضایی و امنیتی برای موافقت با آزادی مشروط سلطانی قول مساعد داده اند.
دهقانی گفت: پرونده از سه شنبه هفته پیش به شعبه 54 دادگاه تجدیدنظر مستقر در دادگاه انقلاب رفته بود و چون دادستان با آزادی مشروط موافقت كرده بود، نهایتاً رسیدگی و دستور آزادی سلطانی با آزادی مشروط داده شد.
عبدالفتاح سلطانی وكیل دادگستری، عضو سابق هیأت مدیره كانون وكلای دادگستری از شهریور سال 90 به اتهام تبلیغ علیه نظام و مشاركت در تأسیس كانون مدافعان حقوق بشر در زندان است.
این وكیل دادگستری از پیگیری ها و حمایت های علیرضا آوایی، وزیر دادگستری قدردانی كرد و گفت: وزیر دادگستری در كسانی بود كه به این پرونده اشراف كامل داشت در زمان مسئولیتش در دادگستری استان تهران نیز معتقد بود، حكم این پرونده خلاف بیّن شرع است و در جلب نظر مسئولان مربوطه برای آزادی مشروط سلطانی، بیشترین همكاری را داشت.
وی به 13 سال حبس تعزیری و 20 سال محرومیت از وكالت محكوم شد كه با اعمال ماده 134، این محكومیت به 10سال زندان و دو سال محرومیت از وكالت كاهش یافت.
17 تیر امسال سعید دهقان، وكیل مدافع او در گفت‌وگو با ایرنا از مخالفت دادستانی تهران با درخواست آزادی مشروط موكلش خبر داد.
به گفته او، «با توجه به اینكه عبدالفتاح سلطانی، هفت سال از 10 سال محكومیت حبس خود را سپری كرده است مشمول ماده 58 قانون مجازات اسلامی است و می‌تواند از آزادی مشروط برخوردار شود».
13مرداد امسال عبدالفتاح سلطانی، پس از مرگ ناهنگام دخترش، (هما سلطانی) به مرخصی آمد و پس از 40 روز دوباره به زندان بازگشت.
اجتمام*ع.ی* 3063