روسیه و ایران همكاری های ریلی خود را سرعت می بخشند

مسكو - ایرنا - وزیر راه ‌و شهرسازی ایران ‌و نماینده ویژه رییس جمهوری روسیه در امور كشورهای حاشیه دریای خزر بر تسریع همكاری های ریلی و طرح های بر زمین مانده دو طرف تاكید كردند.

به گزارش خبرنگار ایرنا، «محمد اسلامی» و «رمضان عبداللطیف اف» عصر روز چهارشنبه در حضور مهدی سنایی سفیر ایران در روسیه در محل سفارت كشورمان در بلوار پاكروفسكی مسكو دیدار و رایزنی كردند.
وزیر راه و شهرسازی ایران در این دیدار بر عزم كشورمان برای توسعه هر چه بیشتر روابط تاكید كرد و گفت: در شرایط جدید كه هر دو طرف با تحریم های غیر قانونی و یك جانبه آمریكا مواجه هستند باید همكاری های خود را گسترش دهند ضمن اینكه زمینه های لازم در این خصوص فراهم است.
«رمضان عبداللطیف اف» نیز در این دیدار گفت: هر دو كشور با تحریم آمریكا مواجه هستند بنابراین باید همكاری های خود را سرعت بخشند و نگذارند زمینه ای بوجود آید كه گویا به صورت غیر مستقیم یكدیگر را تحریم كرده اند.
وی گفت: روسیه آماده گسترش همكاری ها در حوزه های مختلف است ‌و ما امیدواریم كه طرف ایرانی نیز به اندازه ما خواهان توسعه روابط مخصوصا در حوزه اقتصادی و حمل و نقل باشد تا هر چه زودتر شاهد تكمیل پروژه راهگذر شمال - جنوب باشیم.
گفتنی است، راهگذر آسیایی اروپایی شمال - جنوب از هند و ایران و جمهوری آذربایجان به روسیه و سپس به شمال اروپا و اسكاندیناوی كشیده می شود.
در صورت اجرای راهگذر شمال - جنوب، ایران، روسیه و جمهوری آذربایجان افزون بر بهره برداری های اقتصادی سه جانبه و همچنین منطقه ای در مبادلات، می توانند از مزیت های آن به عنوان پیوند دهنده دو قاره آسیا و اروپا بهره بگیرند.
با توجه به بازارهای گسترده و پرمصرف چند میلیارد نفری كشورهای مسیر راهگذر هلسینكی-بمبئی و نیازهای متفاوت، ایران، روسیه و جمهوری آذربایجان امكان پیوند فعال تر با اقتصاد بین المللی را پیدا می كنند و می توانند با استفاده از این فرصت ها، زمینه كاهش وابستگی به درآمدهای نفتی را فراهم كرده و از دیگر توانمندی های استفاده نشده بهره ببرند.
به عقیده كارشناسان، افزون بر مسیر 7200 كیلومتری اصلی، شاخه های انشعابی این گذرگاه بین قاره ای به طول هزاران كیلومتر دهها كشور دورتر را در آسیا و اروپا به هم پیوند خواهد داد و یكی از اقتصادی ترین مسیرهای جاده ای بین المللی می شود.
ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه پیشتر با اشاره به اهمیت طرح راهگذر شمال-جنوب اعلام كرد كه همكاری های چهارجانبه در این باره جریان دارد.
اروپام*1346*