عدم تحویل سوخت به هواپیماهای ایرانی در اروپا از موضع سیاسی نیست

تهران- ایرنا- رئیس دفتر رئیس جمهوری گفت: تحویل ندادن سوخت توسط شركت های بین المللی به هواپیماهای ایرانی در فرودگاه های كشورهای اروپایی، «از موضع سیاسی نیست.»

«محمود واعظی » روز چهارشنبه در پایان جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران در پاسخ به خبرنگار ایرنا، افزود: این یك تصمیم مربوط به شركت های بین المللی است و چون با دلار معامله می كنند به هواپیماهای ایرانی سوخت نمی دهند.
وی با بیان اینكه دولت ها در عدم تحویل سوخت به هواپیماهای ایرانی در فرودگاه های اروپا و تركیه هیچ گونه دخالتی ندارند، گفت: شركت های سوخت رسان در این فرودگاه ها مربوط به بخش خصوصی هستند و با آمریكایی ها نیز مراوداتی دارند، بنابراین حاضر نیستند به هواپیماهای ایرانی سوخت تحویل دهند.
به گزارش ایرنا، بر اساس قوانین ایكائو- سازمان جهانی هواپیمائی كشوری (ICAO) - فرودگاه های كشورهای عضو این سازمان مكلف به ارایه خدمات مساوی و به ویژه سوختگیری هواپیماهای دیگر اعضا هستند و این اقدام در فرودگاه های اروپایی بر خلاف قوانین بین المللی است.
بر اساس تحریم های ظالمانه آمریكا برخی از شركت های اروپایی از تحویل سوخت به هواپیماهای ایرانی از روز 13 آبان ماه سال جاری خودداری می كنند كه این موضوع، مشكلاتی را برای شركت های ایرانی به وجود آورده است.
اقتصام**1108**2022*