شرایط خروج فرش از تحریم ایجاد شود

تبریز - ایرنا - رئیس مركز ملی فرش ایران با اشاره به تحریم فرش دستباف از سوی آمریكا گفت: باید از طریق دادگاه لاهه و كنوانسیون های بین المللی شرایط خروج فرش دستباف از تحریم به وجود بیاید.

به گزارش ایرنا، فرشته دستپاك روز چهارشنبه در همایش ملی فرش و نیازهای معاصر در دانشگاه هنر اسلامی تبریز افزود: فرش دستباف نماد فرهنگ گردشگری، هنری و تمدن ایران است و مانند دانشگاه ها باید از تحریم مستثنی باشد.
وی اظهار داشت: انجمن های علمی، سازمان های مردم نهاد و دانشگاه ها باید با حساسیت نسبت به تحریم فرش دستباف كشورمان، تاثیر فرش دستباف بر روابط اجتماعی كشورمان را نشان می دادند و شرایط را برای خروج آن از تحریم ایجاد می كردند.
دستپاك با بیان اینكه فرش دستباف ایرانی ترین كالا است، یادآوری كرد: ما با وجود داشتن ظرفیت های بالای دانشگاهی و بازار در این حوزه نتوانسته ایم از كالای ارزشمند فرهنگی و هنری تولید ثروت كنیم.
وی با تاكید بر لزوم ایجاد ارتباط بین دانشگاه و بازار برای رونق و توسعه فرش دستباف در كشور گفت: در كنار حفظ اصالت فرش دستباف باید به تولید ثروت از فرش و اشتغال آفرینی و توسعه اقتصادی آن توجه شود.
رئیس مركز ملی فرش ایران اظهار داشت: نمی توانیم بگوییم فرش دستباف صرفا در فرهنگ، هنر و تمدن ما ایرانی ها نقش دارد و به آن نگاه موزه ای داشته باشیم بلكه باید به فكر تولید ثروت از آن نیز باشیم.
دستپاك با بیان اینكه اگر داشته ای منجر به تولید ثروت نشود، محكوم به نیستی است، افزود: فرش دستباف به دلیل داشتن پویایی و زایش در طول سالیان توانسته خودش را حفظ كند و ما نتوانسته ایم در این زمینه كاری انجام دهیم.
وی گفت: چینی ها با وجود تلاش گسترده در حوزه فرش، اعلام كردند كه قادر به رقابت با فرش دستباف ایران نیستند و به همین دلیل نیز سفارش خرید 500 هزار یورو فرش را به سازمان «ایدرو» (سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران) داده اند تا در قبال آن واگن مترو تحویل دهند.
رئیس مركز ملی فرش ایران اظهار داشت: پارسال 482 میلیون دلار فرش در فضای غیرتحریم صادر كردیم، اما از شهریور امسال به بعد وضعیت صادرات با توجه به شرایط تحریم مناسب نخواهد شد و باید چاره اندیشی شود.
وی از دانشگاه هنر اسلامی تبریز خواست فضای بین دانشگاه، صنعت و تولید ثروت در حوزه فرش دستباف را ایجاد كند.
دستپاك با انتقاد از نبود هیچ «استارت آپی» در حوزه فرش دستباف در كشور گفت: اتحادیه های فرش دستباف نیز در مقابل ورود فرش دستباف به فضای مجازی و فروش آن در این فضا مقاومت نشان می دهند و دانشگاه باید در این زمینه ها ورود پیدا و راه را هموار كند.
رئیس دانشگاه هنر اسلامی تبریز نیز در این همایش گفت: حضور دانش آموخته ها در بازار فرش موجب تحول در این صنعت می شود و با هماهنگی بین پژوهش های كاربردی اساتید دانشگاهی و تجربه بارارزش بازار، مسیر رشد و بالندگی در این حوزه طی می شود.
محمدعلی كی نژاد افزود: فاصله بین سرمایه انسانی بازار و جامعه علمی فرش با افزایش دانش آموختگان با استعداد و علاقه مند هنر فرش كاهش می یابد.
وی با اشاره به هویت فرهنگی فرش ایران و سرمایه انسانی، هنری و فنی آن اظهار داشت: بافندگان، رنگرزان، طراحان، چله كشان، رفوگران و مرمت كاران و پرداخت كنندگان و دهها صنف دیگر در كشور به ویژه در تبریز نعمت الهی در این حوزه هستند.
رئیس دانشگاه هنر اسلامی تبریز یادآوری كرد: صادرات متكی به نفت روزی به میرایی خواهد رفت، اما فرش با سرمایه و قدمت خود هر روز می تواند با مدیریت جدید و نوآوری برای كشور ارز آوری داشته باشد.
كی نژاد ادامه داد: كمك دانشگاه در ارتقای تولید و صادرات و مدیریت علمی و نوآوری می تواند ظریب اشتغال و تنوع مشاغل را افزایش دهد.
مدیركل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی نیز در این همایش با بیان اینكه هنر تحریم شدنی نیست و مرز و محدوده ای ندارد، گفت: هنر در جغرافیا نمی گنجد و به راه خود چه در سایه تحریم و چه در غیر آن ادامه می دهد.
مرتضی آبدار افزود: فرش و تبریز مانند روح و جان پیوندی دیرینه با هم دارند و فرش ایران با نام تبریز و هنرمندان آن گره خورده است.
وی اظهار داشت: پژوهش های انجام شده نشان می دهد چه از منظر تكنیك و خلاقیت و چه از منظر اقتصادی، فرش تبریز همواره پیشتاز و ممتاز بوده است.
مدیركل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی یادآوری كرد: در فراز و نشیب های تاریخی، قالی بافان تبریز با عشق و خلاقیت و تجار تبریز و آذربایجان با مهارت و درایت خود رونق و اعتبار را به این هنر صنعت اصیل ایرانی بازگردانده اند.
آبدار ادامه داد: فعالان این حوزه در برهه هایی از تاریخ این هنر را احیا و از زوال كامل نجات داده اند.
عبداله میرزایی دبیر علمی این همایش نیز گفت: از بین 63 مقاله ارسال شده به این همایش یك روزه 31 عنوان مقاله پذیرش شده و از این تعداد 8 مقاله به صورت شفاهی ارایه می شود.
8023/518