تیم فوتبال ایران، قدرتی كه تعادل غرب و شرق آسیا را برهم زد

تهران- ایرنا- پس از اینكه كره جنوبی در 2 دوره نخست جام ملت های آسیا عنوان قهرمانی را به خانه برد، تیم های غرب آسیا تعادل را به این تورنمنت بازگرداندند، تعادلی كه البته در سال 1968 به دست قدرتی مقتدرتر یعنی ایران به هم خورد.

تارنمای رسمی كنفدراسیون فوتبال آسیا (ای اف سی) در فاصله كمتر از 50 روز تا آغاز جام ملت های 2019 آسیا، در گزارشی ضمن اشاره به قهرمان های پیشین این بازی ها، به عصر جدید تیم ملی ایران كه از سال 1968 آغاز شد، پرداخت.
به گزارش ایرنا، ای اف سی روز چهارشنبه نوشت: تیم ملی فوتبال ایران در سه دوره نخست جام ملت های آسیا جواز حضور را به دست نیاورد، این در حالی است كه این تیم پس از كسب مدال نقره اولین دوره بازی های آسیایی در دهلی نو در سال 1951، در سطح قاره ای رد پایی نسبتا پر رنگ از خود بر جای گذاشته بودند.
با این وجود، موفقیت در بازی های آسیایی دهلی نو در مقایسه با دوران سلطه این كشور بر جام ملت های آسیا كه از سال 1968 آغاز شد، قطره ای در برابر دریا است.
بدنبال افزایش تیم ها از 4 به 5 تیم، این مسابقات به میزبانی ایران در ورزشگاه شیرودی (امجدیه سابق) تهران برگزار شد.
رابطه عاشقانه و جدایی ناپذیر ایران با جام ملت های آسیا از پیروزی 2 بر صفر مقابل هنگ كونگ كه هر دو گل این بازی هم در 20 دقیقه پایانی به ثمر رسید، آغاز شد و سه پیروزی متوالی بعدی، نخستین عنوان قهرمانی آسیایی را با ثبت ركورد چهار پیروزی از چهار بازی، برای شاگردان «محمود بیاتی» تضمین كرد.
چهار سال بعد، ایران بار دیگر قهرمان شد. در این دوره شركت كنندگان به 6 تیم افرایش یافته بود و قالب رقابت ها از حالت دوره ای كه در 4 دوره نخست این بازی ها مورد استفاده قرار گرفته بود، به قالب گروهی و حذفی تغییر شكل داد.
در این رقابت ها، ایران بالاتر از تایلند و عراق در رتبه نخست گروه ایستاد. در حالی كه كره جنوبی قهرمان 2 دوره این رقابت ها در رده سوم و كامبوج و كویت رتبه های چهارم و پنجم را به خود اختصاص دادند.
پس از اینكه ایرانی ها در نیمه نهایی كامبوج را با نتیجه 2 بر یك شكست داده و در سوی دیگر كره ای ها در ضربات پنالتی از سد تایلند گذشتند، جدال دو كشوری كه مجموع 3 عنوان قهرمانی را در 4 دوره برگزاری این رقابت ها به خود اختصاص داده بودند، آغاز شد.
گل نخست بازی را كه «علی جباری» برای ایرانی ها به ثمر رساند، با گل «پارك لی چون» كره ای خنثی شد تا بازی به وقت های اضافه كشیده شود، جایی كه «حسین كلانی» در نیمه دوم زمان های اضافه گل پیروزی بخش ایران را وارد دروازه حریف كرد تا دومین قهرمانی متوالی آن ها رقم بخورد.
تیم ملی ایران 4 سال بعد قدرتمند تر از گذشته بازگشت و با هدف ظهوری پیروزمندانه در جریان این دوره، ركوردی را از خود به یادگار گذاشت كه همچنان پس از گذشت سالیان سال دست نخورده باقی مانده است.
6 كشور شركت كننده در تهران گرد هم آمدند و ایران، بار دیگر بدون دردسر و پس از قرار گرفتن بالاتر از عراق و یمن جنوبی در گروه (B)، به نیمه نهایی راه یافت؛ كویت به عنوان تیم تازه وارد تورنمنت صدرنشین گروه (A) شد و چین و مالزی رتبه های بعدی را به خود اختصاص دادند.
پس از اینكه ایران، چینی ها را در زمان های اضافی مقهور قدرت خود كرد و در سوی دیگر كویت هم برای گذشتن از سد عراق، جدای از زمان های معمول بازی به 30 دقیقه اضافی نیز احتیاج پیدا كرد؛ پایه های فینال مشخص شدند.
نبردی حماسی در ورزشگاه آزادی تهران در برابر 100 هزار هوادار مشتاق بین دو تیم درگرفت و در نهایت ایران موفق شد تا برای سومین دوره پیاپی جام قهرمانی جام ملت های آسیا را بالای سر ببرد.
در این بازی، «علی پروین» اسطوره فوتبال ایران كه تك گل بازی را به ثمر رساند، در مورد این مسابقه اظهار داشت: كویت در آن روزها بسیار قدرتمند بود، تیمی قوی كه خود را پا به پای ایران به فینال جام ملت های آسیا رسانده بود.
وی ادامه داد: بازی نفس گیری بود. در محوطه جریمه كویت، یك نفر اشتباهی مرتكب شد و توپ جلوی پای من افتاد و خدا را شكر توانستم به توپ ضربه بزنم و گل پیروزی بخش بازی را به ثمر برسانم.
ورزشی**3991**1584