سنایی: تجارت با ارزهای ملی بین ایران و روسیه اجرا می شود

مسكو -ایرنا - سفیر ایران در روسیه اعلام كرد: تجارت با ارزهای ملی بین ایران و روسیه اجرا و عملی می شود و در زمان حاضر 20 درصد تجارت دو كشور با ارزهای ملی است.

به گزارش روز چهار شنبه ایرنا، «مهدی سنایی» در گفت وگو با شبكه تلویزیونی روسیه24 كه به زبان روسی سخن می گفت، در واكنش به این پرسش كه آیا ایران و روسیه درخصوص استفاده از ارز ملی گفت وگو می كنند و این موضوع چه دورنمایی دارد؟این مطلب را بیان كرد.
پرسش: برنامه های ایران برای مقابله با تحریم های آمریكا چیست؟
سفیر ایران در روسیه پاسخ داد: خروج آمریكا از برجام نقض قوانین و نظم جهان بین الملل بود، با این وجود ایران آماده بود همه حالت ها را بررسی كند.
سنایی افزود: آنها به گونه ای تبلیغ كردند كه با خروج آنها از برجام، ایران دچار فاجعه خواهد شد اما پیش بینی آنها تحقق نیافت و انتظار آنها برای اینكه ریال ایران سقوط كند برآورده نشد و برعكس در ماه میلادی جاری شاهد تقویت نسبی ارز ملی ایران بودیم.
وی اظهار داشت: ایران 40 سال با تحریم های آمریكا مواجه بوده است و این نخستین بار نیست كه با تحریم های آمریكا مواجه می شود، نخستین تحریم ها علیه ایران در دوره نخست وزیری محمد مصدق وضع شد كه وی صنایع نفت ایران را ملی كرد.
سنایی ادامه داد: آمریكا در آن زمان در امور ایران مداخله كرد و در این كشور كودتا شد و در آن زمان شاهد اعمال تحریم ها علیه ایران بودیم.
سفیر ایران این را هم گفت كه تحریم ها واقعا ناخوشایند هستند اما در عین حال می توان اقتصاد ملی را در چنین شرایطی تقویت كرد.

پرسش: آمریكا تا كجا علیه ایران پیش خواهد رفت؟
سفیر ایران در واكنش به این پرسش گفت: آمریكا هشت كشور را از تحریم خرید نفت از ایران معاف كرده كه حاكی از آن است سیاست به صفر رساندن صادرات نفت ایران قابل اجرا نیست.
سفیر ایران افزود: بازار نفت ایران متنوع است و این كشور به كشورهای مختلف نفت می فروشد.

پرسش: چه دورنمایی در انتظار بازار نفت جهان است سیاست تحریم نفت ایران چه تاثیری بر بازار نفت می گذارد؟
سفیر ایران در واكنش به این پرسش هم گفت: ایران از مدتها پیش سیاست كاهش وابستگی به نفت را اجرا می كند و همینك وابستگی به درآمدهای نفتی در ایران به كمتر از 40 درصد رسیده است.

پرسش: سیاست اروپا در برابر تحریم ها را چگونه می بینید؟
سفیر ایران گفت: تحریم های كنونی علیه ایران با تحریم های اعمال شده در سالهای 2011 تا 2014 متفاوت است چرا كه تحریم های كنونی آمریكا علیه ایران یكجانبه است و تحریمی نیست كه از سوی شورای امنیت وضع شده باشد و كشورهای دیگر از آن پیروی كنند.
سنایی خاطرنشان كرد: خروج آمریكا از برجام كاملا غیرقانونی است و نقض آشكار قطعنامه 2231 شورای امنیت به حساب می آید.
سفیر ایران گفت: اتحادیه اروپا با حمایت سیاسی خود از برجام و اجرای سیاست مستقل نشان داد كه می خواهد برجام را حفظ كند.
به گفته وی، آنها در حال ایجاد مكانیسم ویژه ای برای ادامه همكاری اقتصادی با ایران هستند و معامله با یورو را در دستور كار خود قرار داده اند، این ساز و كار اروپایی از یك سو از تجارت با ایران حمایت می كند و از طرف دیگر امكان تجارت با ارزهای ملی را بوجود می آورد.
سفیر ایران ادامه داد: ایران انتظار گام های واقعی از اروپا دارد و آنها نیز می گویند بزودی ساز و كاری كه طراحی كرده اند كار می كند؛ وزیر خارجه انگلیس اخیرا در تهران با همتای ایرانی خود دیدار كرد و مكانیسم اروپا برای ادامه همكاری اقتصادی با ایران از جمله مباحثی بود كه بین دو طرف مطرح شد.
سنایی ادامه داد: وزیر امور خارجه ایران و معاون وی تاكید كردند كه ایران نمی تواند تا بی نهایت منتظر اروپا بماند و وضعیت باید هر چه زودتر روشن شود.
سفیر ایران اظهار داشت: در شرایط كنونی ایجاد این مكانیسم نه فقط برای حفظ برجام مهم است بلكه برای كشورهای اروپایی به منظور كاهش وابستگی به آمریكا اهمیت دارد.
به گفته وی، برای ادامه برجام گام های عملی اتحادیه اروپا بسیار مهم است، زیرا ایران تا زمانی در برجام خواهد ماند كه ببیند از آن منفعت می برد و بقیه كشورهای عضو برجام به تعهدات خود عمل می كنند.
سنایی گفت: هنوز هیچ سخن قطعی در این باره گفته نشده است اما سناریوهای مختلف ممكن است مورد بررسی قرار گیرد.
وی ادامه داد: همینك مسئولیت برعهده سایر اعضای برجام در وهله اول اتحادیه اروپا است؛ در اینجا نقش روسیه و چین هم كمتر نیست زیرا مسكو در حفظ برجام نقش بسیار مهمی ایفا كرد.
به گفته سفیر ایران، رییس جمهوری روسیه همواره از برجام حمایت كرده و روسیه همیشه موضع خود در حمایت از این توافق بین المللی را آشكار اعلام كرده است.
وی افزود: ایران همیشه قدردان روسیه است و مسكو در روابط دوجانبه با تهران و در برجام نقش بسیار خوبی را ایفاء می كند.
سنایی خاطرنشان كرد: روسیه، چین و اتحادیه اروپا در عرصه حفظ برجام می توانند همكاری كنند.

پرسش: آیا ایران و روسیه درخصوص استفاده از ارز ملی گفت وگو كرده اند و دورنمای این همكاری چیست؟
سفیر ایران در پاسخ به این پرسش گفت: استفاده از ارزهای ملی در تجارت بین ایران و روسیه قابل اجراست و هم اكنون هم چنین تجارتی بین دو كشور صورت می گیرد.
به گفته سنایی، اكنون بیش از 20 درصد از تجارت ما با ارزهای ملی صورت می گیرد و گفت وگوها بین بانك های مركزی دو كشور برای استفاده از ارز ملی جریان دارد. سفیر ایران خاطرنشان كرد: ایران با برخی كشورها ازجمله عراق و چین با ارز ملی تجارت می كند و در واقع در شرایطی كه آمریكا شرایط خود را با دلار به سایر كشورها تحمیل می كند، راه دیگری جز معامله با ارز ملی وجود ندارد.

پرسش: ایران و روسیه چگونه می توانند روابط خود را گسترش دهند؟
سنایی گفت: ما مانع بزرگی در مسیر گسترش روابط داریم و آن مانع این است كه دو كشور صادركننده حامل های انرژی هستند اما این حاكی از آن نیست كه پتانسیل (برای همكاری) نداریم.
وی افزود: برعكس پتانسیل بزرگی وجود دارد و روسای جمهوری و وزیران دو كشور بر روی این مساله كار می كنند و توافقنامه ها و اسناد لازم برای روابط تجاری خوب و گسترده بین دو كشور امضا شده است.
سفیر ایران در روسیه ادامه داد: یكی از آخرین گام ها، امضای توافقنامه ایجاد محدوده آزاد تجاری بین ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا است، این توافقنامه مراحل تصویب را در ایران می گذراند و با اجرای آن روابط اقتصادی بیش از پیش گسترش می یابد.
وی افزود: طرح های جدی بین دو كشور وجود دارد كه از آن جمله احداث واحدهای دوم و سوم نیروگاه هسته ای بوشهر، است كه از برنامه زمانی اجرای آن عقب نمی مانیم.
سنایی ایجاد چهار بلوك نیروگاه برق حرارتی در بندرعباس و برقی كردن خطوط آهن در ایران را از دیگر طرح های مشترك میان ایران و روسیه خواند و گفت: ماهیت روابط ایران و روسیه همه جانبه است و در مسائل مهم دوجانبه و مسائل منطقه ای و بین المللی با یكدیگر همكاری می كنیم.
سفیر ایران اظهار داشت: روابط دو كشور در عرصه تجاری برغم دشواری ها گسترش می یابد هر چند كه آنطور كه روسای جمهوری دو كشور می خواهند پیش نمی رود.

پرسش: چه راهكاری برای خروج از فشار آمریكا وجود دارد؟
سفیر ایران گفت: سیاست های یكجانبه و مداخله در امور كشورهای دیگر برای آمریكا نتیجه مطلوب نداشته است، ما در افغانستان شاهد این وضعیت هستیم چرا كه پس از سال ها جنگ، از عهده برقراری صلح در این كشور برنمی آیند و در عراق هم چنین وضعیتی وجود دارد.
وی افزود: آمریكا وقتی از اقدامات خود نتیجه نمی گیرد به دنبال مسئول و مقصر خارجی می رود حال آنكه فعالیت های ایران در منطقه برای مبارزه با تروریسم متمركز است و حضور ایران در هر نقطه ای قانونی است و با دعوت كشور مقابل صورت می گیرد.
سنایی ادامه داد: نتیجه همكاری ایران و روسیه در سوریه منجر به این شده است كه پس از سال ها شاهد هستیم كه صلح و آرامش نسبی در این كشور برقرار شده است.
سنایی با انتقاد از سیاست جهان تك قطبی اظهار داشت: ناآرامی های جهان امروز پیامد رویكردهای یكجانبه آمریكاست، غربی ها اگر چه به نتیجه ندادن این سیاست اذعان می كنند اما شاهد هستیم كه باز هم تحریم ها اجرا می شود.
وی گفت: در مجموع می توان گفت كه سیاست اعمال تحریم حاكی از آن است كه نمی توان با آمریكا مذاكره كرد چرا كه این كشور علیه همه تحریم وضع می كند.

پرسش: در این شرایط ایران چه خواهد كرد؟
سفیر ایران در روسیه در واكنش به این پرسش نیز گفـت: در ایران اقتصاد مقاومتی اجرا می شود تا كشور هر چه بیشتر بر امكانات داخلی خود تكیه كند و وابستگی به نفت كاهش یابد.
به گفته وی، اقتصاد ایران پیشتر 80 درصد به نفت وابسته بود اما همینك این وابستگی به كمتر از 40 درصد رسیده است.
سنایی ادامه داد: سیاست دیگر ما گسترش همكاریها با كشورهای همسایه و مشرق زمین است و در این راستا همكاری با سازمان همكاری شانگهای و اتحادیه اقتصادی اوراسیا توسعه می یابد.
سفیر ایران ادامه داد: در مجموع سیاست ایران بر توسعه همكاری ها با كشورهای منطقه و تحكیم موقعیت در منطقه استوار شده است.
گفتنی است، «دونالد ترامپ» رییس جمهوری آمریكا 18 اردیبهشت ماه امسال، خروج آمریكا از برجام را اعلام كرد اما بلافاصله دیگر كشورهای امضا كننده این توافق یعنی انگلیس، فرانسه، آلمان، چین و روسیه ضمن محكوم كردن خروج این كشور از این توافق چندجانبه بین المللی، تاكید كردند كه به برجام پایبند مانده و از تجارت شركت هایشان با ایران حمایت می كنند.
ترامپ با حربه تروریسم اقتصادی و تحریم های یك جانبه غیرقانونی و فشار به جامعه جهانی به دنبال ایجاد جنگ روانی و القای انزوای ایران است، ولی تجربه ماه های اخیر و همراهی نكردن جهان با آمریكا نشان داد كه این كشور هیچگاه به هدف خود دست نخواهد یافت.
تحریم هایی كه آمریكا یكجانبه علیه ملت ایران اعلام می كند، از مدت ها قبل شروع شده و جامعه جهانی با آنها همراهی نكرده تا جائی كه ترامپ مجبور شده است از برخی از آنها عقب نشینی كند.
مقامات ایران نیز اعلام كرده اند كه تحریم های جدید آمریكا بیشتر یك موضوع كاملا تبلیغی و روانی است، بطوری كه «عبدالناصر همتی» رییس بانك مركزی نیز با اشاره به عقب نشینی دولت آمریكا از ادعای خود برای به صفر رساندن فروش نفت ایران، گفت: دولت آمریكا هر كاری كه می خواست انجام داد و پس از چهارم نوامبر (13 آبان ماه) اتفاق خاصی نخواهد افتاد.
اروپام*391*1346**