۳۰ آبان ۱۳۹۷،‏ ۶:۵۴
کد خبر: 83107362
۰ نفر
وقاحت حامی برای بقای جانی

تهران- ایرنا- رئیس جمهوری آمریكا در ادامه موضع گیری های متناقض خود درباره پرونده قتل روزنامه نگار عربستانی، با نادیده گرفتن گزارش دستگاه اطلاعاتی ایالات متحده در مقصر بودن بن سلمان در این جنایت، دربست از حكومت آل سعود حمایت و ژست حقوق بشری كشورش را مقابل جهانیان خراب كرد.

دونالد ترامپ كه به عقیده بسیاری از صاحب نظران به دور از شم و تدبیر سیاسی بوده و همه چیز را تجارت صرف با پیش فرض درآمدزایی با شگرد توجیه امنیت اقتصادی آمریكا می نگرد، در آخرین بیانیه خود عربستان و حاكمان آن را از پرونده قتل جمال خاشقچی روزنامه گار سعودی با بی شرمی مبرا دانست و از آل سعود به عنوان شریكی استراتژیك برای مقابله با كشورهای مستقل و قدرتمند همچون ایران در منطقه یاد كرده است.
ترامپ همچنین برای خلاصی گاو شیرده آمریكا از باتلاق یمن و خروج آبرومندانه متجاوزان سعودی از این قائله، بازهم به دنبال دادن آدرس غلط برای پاك كردن صورت مساله این فضاحت بوده و ختم جنگ در فقیرترین كشور عربی (یمن) و پایان لشكركشی بی حاصل و حقارت بار عربستان را منوط به پایان دادن حمایت ایران از یمنی ها عنوان كرده است!
رئیس جمهوری آمریكا سه شنبه شب در بیانیه ای پیرامون قتل خاشقچی، به جای پرداختن به جنایات سعودی ها با رد دخالت شاه و ولیعهد عربستان در قتل این روزنامه نگار، به اتهام زنی علیه ایران پرداخت.
ترامپ همچنین با بیان اینكه ممكن است محمد بن سلمان ولیعهد سعودی از قتل خاشقچی باخبر بوده یا نبوده باشد، تاكید كرد كه روابط راهبردی واشنگتن و ریاض ادامه خواهد یافت.
وزیر خارجه ایران در واكنش به بیانیه ترامپ در تطهیر حاكمان سعودی از قتل روزنامه نگار منتقد، با شرم آور خواندن این موضعگیری نوشت: شاید مسئول آتش سوزی (جنگل) كالیفرنیا هم ما هستیم.
محمدجواد ظریف ادامه داد: ترامپ به شكلی عجیب و غریب بند اول بیانیه شرم آور خود درباره جنایات سعودی ها را به متهم كردن ایران به هرگونه شرارتی كه به فكرش می رسد، اختصاص می دهد.
وی افزود: چه بسا مسئول آتش سوزی (جنگل) كالیفرنیا هم ما باشیم، چون كمك نكردیم جنگل ها را با چنگك تمیز كنند، آنگونه كه فنلاندیها این كار را می كنند؟
همچنین تعدادی از اعضای دمكرات مجلس نمایندگان و سنای آمریكا با انتقاد از بیانیه ترامپ در حمایت از حاكمان سعودی، خواستار تحریم عربستان و قطع كمك های واشنگتن به این كشور شدند.
«آدام شیف» عضو دمكرات مجلس نمایندگان آمریكا كه در دوره جدید این مجلس ریاست كمیته اطلاعات آن را به عهده می گیرد، گفت: «باوركردنی نیست كه ولیعهد عربستان از قتل خاشقچی بی خبر بوده یا در آن دست نداشته باشد».
شیف خواستار قطع فوری حمایت های آمریكا از عملیات نظامی عربستان در یمن و همچنین تعلیق فروش تسلیحات به سعودی ها شد.
همچنین «مارك وارنر» معاون دمكرات كمیته اطلاعات سنای آمریكا در نامه ای از طرز واكنش ترامپ به قتل خاشقچی روزنامه نگار منتقد سعودی انتقاد كرد.
وارنر مسئول ندانستن عربستان در قتل خاشقچی را نمونه ای دیگر از عقب نشینی های كاخ سفید از پیشرو بودن در مسائل حقوق بشری و آزادی رسانه ها دانست.
سناتور «دایان فینستاین» هم گفت كه برای قطع حمایت های آمریكا از عربستان تلاش می كند و خواهان تحریم علیه سعودی ها شد.
فینستاین تاكید كرد: در رای گیری های سنا برای فروش تسلیحات به عربستان و یا تخصیص كمك به این كشور رای مخالف خواهد داد.
این سناتور ارشد دمكرات از بیانیه ترامپ در حمایت از حكام سعودی ابراز شگفتی كرد و گفت: از این موضوع كه رئیس جمهوری آمریكا نمی خواهد ولیعهد عربستان را در قتل خاشقچی مسئول بداند، شوكه شده است.
از سوی دیگر، «ران وایدن» سناتور دمكرات از ایالت اورگان افزود كه ترامپ با این بیانیه به روشنی گفت كه برای او مهم نیست چه كسی دستور قتل روزنامه نگار منتقد سعودی را صادر كرده است.
وایدن همچنین هشدار داد كه اگر سازمان مركزی اطلاعات آمریكا (سیا) ارزیابی خود درباره قتل خاشقچی را به صورت علنی منتشر نكند، هفته آینده قانونی را برای اجبار این سازمان برای علنی كردن این گزارش به كنگره معرفی می كند.
به گفته سناتورهای آمریكایی، مقام های سیا در جلسات استماع محرمانه در كنگره آمریكا گفته اند كه ارزیابی های آن ها نشان می دهد بن سلمان آمر قتل خاشقچی بوده است.
یك سناتور ارشد آمریكایی و هم حزبی ترامپ هم گفت كه واشنگتن نباید از قتل خاشقچی توسط سعودی ها چشم پوشی كند.
«لیندزی گراهام» افزود: یك چیز كه من از زمان اوباما (رئیس جمهوری پیشین آمریكا) یاد گرفتم این است كه اگر از مشكلات موجود در خاورمیانه چشم پوشی كنیم، به ندرت جواب می گیریم.
گراهام با بیان اینكه اكنون نیز در جهت منافع ملی آمریكا نیست كه از قتل خاشقچی روزنامه نگار سعودی چشم پوشی كند، تاكید كرد: تحریم های جدی علیه خاندان حاكم سعودی از جمله افراد خاص آن، حمایت هر دو حزب را در پی خواهد داشت.
دیگر سناتور هم حزبی رئیس جمهوری آمریكا نیز با طعنه به سیاست «اول آمریكا»، بیانیه ترامپ در حمایت از حاكمان سعودی را حاكی از سیاست «اول سعودی» دانست و خواستار تحریم عربستان شد.
«رند پال» سناتور جمهوریخواه آمریكا از بیانیه رئیس جمهوری این كشور در حمایت از حاكمان سعودی پس از قتل خاشقچی روزنامه نگار منتقد، انتقاد كرد.
پال افزود كه رئیس جمهوری (ترامپ) می گوید كه عربستان سعودی كمتر شرور است پس آمریكا قصد ندارد این كشور را به خاطر كشتن وحشیانه و مثله كردن یك روزنامه نگار منتقد مجازات كند.
این سناتور آمریكایی با این تفكر ترامپ مخالفت كرد و ادامه داد: ما باید دستكم با تسلیحات پیشرفته خود كه عربستان از آن ها برای بمباران غیرنظامیان استفاده می كند، به سعودی ها پاداش ندهیم.
پال همچنین در اظهاراتی طعنه آمیز به سیاست «اول آمریكا» ترامپ اشاره كرد و توضیح داد: كاملا مطمئنم این بیانیه «اول عربستان سعودی» است نه «اول آمریكا». همچنین كاملا مطمئنم این بیانیه را جان بولتون نوشته است.
سناتور هم حزبی ترامپ وعده داد كه به تلاش های خود برای وضع قانونی برای توقف فروش سلاح به عربستان و پایان دادن به جنگ یمن ادامه می دهد.
وی پیشتر از هر دو حزب جمهوریخواه و دمكرات دعوت كرد برای این كار تلاش كنند و تاكید كرد: آمریكا نباید از كسانی كه حقوق بشر را نقض و از تروریسم حمایت مالی می كنند، حمایت كند.
همچنین برخی ناظران بین المللی فرافكنی ترامپ در موضوع مربوط به قتل هولناك روزنامه نگار عربستانی از سوی حاكمان ریاض از سویی و اظهارات نامربوط وی درخصوص ربط دادن این مساله به مباحث منطقه ای و نقش ایران در آن را تعجب برانگیز عنوان كردند.
وزیر خارجه كانادا نیز با بیان اینكه پرونده خاشقچی بسته نشده، اعلام كرد كه كشورش این موضوع را در نشست آینده گروه 20 مطرح می كند.
«كریستیا فریلند» وزیر امور خارجه كانادا گفت كه كشورش موضوع قتل روزنامه نگار منتقد سعودی را پرونده ای مختومه در نظر نمی گیرد.
فریلند همچنین تاكید كرد كه كانادا قتل خاشقچی را در نشست آینده سران گروه 20 در آرژانتین مطرح و بر انجام یك تحقیقات شفاف بین المللی در این زمینه اصرار می كند.
وزیر خارجه كانادا تصریح كرد كه موضع بسیار روشن اوتاوا برخورد با مسئولان قتل خاشقچی است.
فریلند همچنین پیشتر گفته كه كانادا در حال بررسی اعمال تحریم هایی علیه عربستان در رابطه با قتل خاشقچی است.
سخنان فریلند در حالی است كه ترامپ رئیس جمهوری آمریكا ضمن حمایت از حاكمان سعودی گفت كه ممكن است جزئیات قتل خاشقچی هرگز آشكار نشود.
عربستان سعودی یكی از اعضای گروه 20 است كه شامل 19 كشور و اتحادیه اروپا بوده و در مجموع 85 درصد از اقتصاد جهان را در اختیار دارند.
نشست سران گروه آذرماه در بوئنوس آیرس پایتخت آرژانتین برگزار می شود.
به هر سوی تلاش ترامپ برای رهایی حكومت آل سعود از پرونده قتل روزنامه نگار عربستانی و ربط دادن به دیگر مسائل به قصد انحراف اذعان جهانی و پاك كردن صورت مساله، حركتی مذبوحانه و محكوم به شكست برای حامی و جانی است.
شبد**1010**1953**