دستمزد كارگران تنها 28 درصد هزينه هاي خانوار را تامين مي كند

ساوه - ايرنا - نايب رئيس كانون عالي شوراهاي اسلامي كار كشور گفت: دستمزدي كه اكنون بر پايه ماده 41 قانون كار تعيين شده است تنها 28 درصد از هزينه هاي يك خانوار را تامين مي كند.

به گزارش ايرنا،‌ «علي خدايي» شامگاه سه شنبه در همايشي كه به مناسبت سالروز تصويب قانون كار در حضور جامعه كارگري و بازنشستگان ساوه در تالار خانه كارگر،‌ افزود: اگر اين روزها موضوع افزايش دستمزد از سوي جوامع كارگري كشور مطرح مي شود به خاطر ايجاد زندگي مرفه براي كارگران نيست بلكه براي بازيابي و جبران بخش زيادي از افت قدرت خريد آنان و بهبود تامين معيشت شان است.
وي گفت: قانون كار در انظباق با قوانين بين المللي از نظر نوشتاري داراي بالاترين رتبه ها است و همه موارد قانوني مانند امنيت شغلي، معيشت و قابليت تشكل يابي به عنوان خواسته هاي اصلي كارگران در آن گنجانده شده است.
خدايي اظهار كرد: در گذر زمان اتفاقاتي مانند تصويب تبصره 2 ماده 7 قانون كار در سال 71 افتاد كه باعث رواج قراردادهاي موقت كارگري شد و اصل را بر موقت بودن قانون كار و بي اثر شدن ساير مفاد اين قانون گذاشت.
وي يادآور شد: كارگراني كه با همه وجود براي سازندگي و توليد كشور مي كوشند حقشاان است كه امنيت شغلي داشته باشند و قوانين قوي و محكمي از آنان حمايت كند.
نماينده كارگران در شوراي عالي كار گفت: در تبصره يك ماده 7 قانون كار به صراحت آمده كه حتي در كارهايي با جنبه غير مستمر، دولت موظف است كه حداكثر مدت را تعيين كند، بنابراين چگونه ممكن است كاري با ماهيت دائمي سقف نداشته باشد.
خدايي ادامه داد: قانون كار در سال هاي زيادي به عنوان عامل ضد توليد و اشتغال مورد هجمه واقع شد و از سوي ديگر با نام ايجاد اشتغال، اقداماتي مانند خارج كردن كارگاه هاي زير 10نفر و مناطق ويژه از شمول قانون كار انجام شد و بايد تمامي اين نواقص ترميم شود تا جامعه كارگري با آرامش براي توليد بكوشد.
خدايي اظهار داشت: آمادگي براي مبارزه با هجمه هاي اقتصادي كه از ناحيه دشمنان متوجه كشور است امري اجتناب ناپذير مي باشد و در اين راه نبايد به دنبال سودهاي كوتاه مدت بود بلكه لازم است كه منافع جامعه در كنارامنيت شغلي و معيشت كارگران ديده شود.
وي يادآور شد: مقام معظم رهبري در همه نشست هايي كه با كارگران داشته اند‌ همواره بر لزوم رسيدگي به معيشت كارگران و در نظر گرفتن سطح درآمد كارگران در سياستگذاري هاي كشور تاكيد كرده اند اما هنوز گام عملي آن كند است.
وي گفت: كارگران اگر اعتراضي دارند براي معيشت است و اگر خصوصي سازي واقعي در كشور اتفاق مي ‌افتاد مشكلات كنوني به وجود نمي‌آمد.
نماينده كارگران در شوراي عالي كار اضافه كرد: كارگران همواره مدافع نظام اسلامي و از بانيان آن بوده اند بنابراين حق آن هاست كه صدايشان شنيده شود و خواسته هاي صنفي و غيرسياسي آنان مد نظر قرار گيردو دشمنان نيز بدانند كه سوء استفاده از كارگر را به گور خواهند برد.
خدايي گفت: كارگران ضمن حمايت از كليات نظام و استقلال كشور، از حقوق به حق خود نيز كوتاه نخواهند آمد.
دبير هيات اجرايي خانه كارگر تشكيلات ساوه و اراك نيز در اين همايش گفت: جامعه كارگري به منزلت رزق حلال خود‌ افتخار مي كند.
«داود ميرزايي» اظهار كرد: خانه كارگر و جامعه كارگري شهرستان ساوه از مطالبات صنفي و معيشتي بر حق كارگران آق دره و نيشكر هفت تپه حمايت مي كندو كارگران همواره ثابت كرده اند كه از با وفاترين ياران نظام جمهوري اسلامي هستند و در حركت هاي صنفي خود اجازه سوء استفاده به دشمنان را نخواهند داد.
دبير خانه كارگر شهرستان ساوه اظهار داشت: جامعه كارگري شمار زيادي از شهدا، جانبازان و ايثارگران را تقديم نظام كرده است و هيچ گونه برچسب سياسي به آنان نمي چسبد.
شهرستان ساوه با بهره مندي از 550 كارخانه و واحد صنعتي ‌نيمي از كل اشتغال صنعتي استان مركزي را در خود جاي داده است.
9921/6539/6013/

سرخط اخبار استان‌ها