ترامپ از آل سعود بی شرمانه دفاع كرد

نیویورك - ایرنا - رئیس جمهوری آمریكا روز سه شنبه با صدور بیانیه ای مطبوعاتی با دفاع بی شرمانه از آل سعود و رد دخالت شاه و ولیعهد عربستان در قتل جمال خاشقچی، ایران را به بی ثباتی در منطقه متهم كرد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، دونالد ترامپ با گذشت نزدیك به 50 روز از قتل این روزنامه نگار منتقد حاكمان فعلی سعودی در یك مكان دیپلماتیك و ارزیابی های سازمان جاسوسی آمریكا از دخالت بن سلمان، به تعریف و تمجید از حاكمان ریاض پرداخت.
رئیس جمهوری آمریكا، جهان را مكانی بسیار خطرناك! توصیف كرده و بدون توجه به میلیاردها دلار هزینه نظامی كشورش در سراسر جهان آورده است: ایران مسئول یك جنگ نیابتی خونین علیه عربستان سعودی در یمن است و برای تضعیف كوشش های شكننده عراق در برقراری دمكراسی تلاش می كند.
شروع بیانیه ترامپ با ایران نشان دهنده آن است كه مشاور امنیت ملی و وزیر خارجه ضد ایرانی وی در تهیه این بیانیه نقش فعالی داشته اند كه خود از گروهك های تروریستی همچون منافقین مشاوره می گیرند.
ترامپ حمایت از آنچه كه گروه تروریستی حزب الله در لبنان و دیكتاتوری بشار اسد در سوریه نامید را از دیگر اقدامات ایران برشمرده و مدعی شده است ایرانیان، بسیاری از آمریكایی ها و دیگر افراد بی گناه را در خاورمیانه كشته اند.
وی با طرح این مساله كه ایران به صورت آشكار و با قدرت تمام «مرگ بر آمریكا» و «مرگ بر اسرائیل!» سر می دهد، ایران را 'حامی تروریسم در جهان' معرفی كرد.
اما ترامپ وقتی به سعودی ها می رسد كه رسانه ها و برخی از سران دمكرات ها روابط مالی پنهانی وی با سعودی ها در انتخابات ریاست جمهوری و پس از آن را مطرح كرده اند، می گوید عربستان سعودی برای خروج از یمن بسیار خرسند است اگر ایرانی ها از آنجا خارج شوند.
رئیس جمهوری آمریكا بدون اشاره به آغازگر حملات به یمنی ها كه از سال 2015 تا كنون ادامه داشته است و بدون در نظر گرفتن میلیاردها دلار قرار داد تسلیحاتی كه خود با بن سلمان به امضا رسانده است، از ارسال كمك های اولیه زندگی به یمنی ها سخن می گوید و از موافقت سعودی ها برای صرف میلیاردها دلار علیه تروریسم افراط گرای اسلامی خبر می دهد.
اگرچه از ترامپی كه از دنیای سیاست و تاریخ چیزی نمی داند و حتی اسم مناطق كشورش را كه برای سركشی به آنجا رفته است هم اشتباه می گوید اما مشاورانش باید می گفتند كه وهابیسم سعودی، داعش و القاعده و سایر گروه های افراط گرا را به نام اسلام خلق كرده است.
ترامپ با اشاره به نخستین سفر خارجی خود پس از انتخابات پرحاشیه ای كه همچنان اتهامات وی در حال بررسی است، گفت پس از سفر سنگین سال گذشته به عربستان سعودی، این پادشاهی موافقت كرد كه 450 میلیارد دلار در ایالات متحده هزینه و سرمایه گذاری كند.
وی افزود: این ركوردی است كه باعث ایجاد صدها هزار شغل، رشد اقتصادی و ثروت بیشتری برای ایالات متحده خواهد شد. از 450 میلیارد دلار، 110 میلیارد دلار برای خرید تجهیزات نظامی از بوئینگ، لاكهید مارتین، رایتون و بسیاری دیگر از پیمانكاران دفاعی بزرگ آمریكا صرف خواهد شد.
رئیس جمهوری آمریكا كه رشد اقتصادی ادعایی خود را مرهون این پول ها می داند، حاضر نیست هیچ گونه خللی به این مناسبات وارد شود و با ساخت یك دشمن فرضی ادامه داد: اگر ما این قراردادها را به صورت احمقانه لغو كنیم، روسیه و چین از مزایای فراوانی برخوردار خواهند بود - و بسیار خوشحال می شوند كه همه این كسب و كار جدید را به دست آورند. این یك هدیه شگفت انگیز از ایالات متحده برای آنها خواهد بود!
ترامپ به مساله قتل فجیع جمال خاشقچی روزنامه نگار منتقد و حامل اسرار زیاد از پشت پرده حاكمان ریاض هم اشاره كرد و گفت: جنایت علیه جمال خاشقچی وحشتناك بود و كشور ما از آن چشم پوشی نمی كند. در واقع، ما اقدام جدی علیه كسانی كه پیش از این به عنوان مشاركت كنندگان در قتل شناخته شدند، انجام دادیم.
رئیس جمهوری آمریكا اضافه كرد: پس از تحقیقات مستقل، اكنون جزئیات زیادی از این جنایات وحشتناك را می دانیم. ما پیش از این 17 سعودی كه قصد كشتن خاشقچی را داشتند و همچنین بدنش را ناپدید كرده اند، تحریم كردیم.
ترامپ با اشاره به اظهارات نمایندگان سعودی درباره خاشقچی ادامه داد: نمایندگان سعودی می گویند جمال خاشقچی یك 'دشمن دولت' و یك عضو اخوان المسلمین بوده است، اما تصمیم من به هیچ وجه بر اساس آن نیست؛ این یك جنایت ناپذیرفتنی و وحشتناك است.
وی اضافه كرد: پادشاه سلمان و شاهزاده محمد بن سلمان قویا هرگونه آگاهی از برنامه ریزی یا قتل خاشقچی را انكار می كنند؛ آژانس های اطلاعات ما همچنان به ارزیابی تمام داده ها ادامه می دهند، اما می تواند اینگونه باشد كه شاهزاده از این رویداد غم انگیز آگاه بود و شاید هم نبود!.
رئیس جمهوری آمریكا با ادعای عجیب از اینكه «ممكن است هیچ‌گاه از تمامی حقایق اطراف قتل خاشقچی مطلع نشویم»، اظهار كرد: در هر صورت، رابطه ما با عربستان سعودی برقرار است. آنها متحدی بزرگ در مبارزه بسیار مهم ما علیه ایران بوده‌اند.
ترامپ از نقش عربستان در طرح معامله قرن هم رونمایی می كند و می افزاید: ایالات متحده می خواهد به منظور تضمین منافع كشورمان، اسرائیل و تمامی دیگر شركای ما، شریك ثابت قدمی برای عربستان سعودی باقی بماند.
وی با بیان اینكه «هدف مبرم ما حذف كامل تهدید تروریسم در سراسر دنیا است»، به مخالفت های برخی اعضای كنگره در همراهی با سعودی ها به خصوص در جنگ یمن و لزوم توقف فروش سلاح به این رژیم اشاره كرد و گفت: می‌دانم برخی اعضای كنگره به دلایل سیاسی یا دلایل دیگر مایلند در مسیری دیگر حركت كنند؛ آنها آزاد هستند این كار را انجام دهند.
رئیس جمهوری آمریكا افزود: هر ایده‌ای كه به من پیشنهاد شود در صورتی كه با امنیت و ایمنی آمریكا همسویی كامل داشته باشد، مورد توجه قرار می دهم.
ترامپ با تاكید بر اینكه سعودی ها پس از آمریكا بزرگترین تولید كننده نفت در جهان هستند، ادامه داد: آنها با ما همكاری كرده اند و به درخواست های من برای حفظ قیمت های نفت در سطوح معقول - كه برای جهان مهم است پاسخ می دهند.
وی اضافه كرد: من به عنوان رئیس جمهور ایالات متحده قصد دارم اطمینان دهم كه آمریكا در یك دنیای بسیار خطرناك ، منافع ملی خود را دنبال می كند و به شدت با كشورهایی كه خواهان آسیب رساندن به آنها هستند، مخالفت می كنم.
ترامپ این استراتژی خود را به «زبان ساده»، «آمریكا اول!» نامید.
جمال خاشقچی دهم مهرماه سال جاری وارد كنسولگری سعودی در استانبول تركیه شد اما پس از 18 روز مقامات سعودی اعتراف كردند كه او در همان دقایق ابتدایی كشته شده است.
ارزیابی های سازمان جاسوسی سیا گویای آن است كه محمد بن سلمان ولیعهد سعودی آمر این جنایت بوده است اما رئیس جمهوری آمریكا كه نشان داده است به ارزیابی های دستگاه های اطلاعاتی خود وقعی نمی نهد، قراردادهای میلیارد دلاری و تلاطم بازار نفت را بر هرگونه تصمیم گیری دیگری ترجیح می دهد.
اروپام*1429