فروش نفت به سوریه بهانه جدید آمریكا برای فشار به جبهه مقاومت

نیویورك- ایرنا- خزانه داری آمریكا كه این روزها به اتاق جنگ تبدیل شده است، با نزدیك شدن به رونمایی طرح آمریكایی-صهیونیستی «معامله قرن»، به بهانه فروش نفت به سوریه و تحریم چند فرد و سه شركت كوشیده است تا فشار بر جبهه مقاومت را افزایش دهد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، شنیدن خبر تحریم فرد یا شركت از سوی خزانه داری آمریكا دیگر به یك خبر عادی در جهان تبدیل شده است و بسیاری از كارشناسان اقتصادی معتقدند ادامه این روند، به اقتصاد آمریكا و ارزش دلار در معاملات جهانی ضربه خواهد زد.
با این حال، مسئولان صهیونیستی خزانه داری آمریكا كه فقط اهداف كوتاه مدت خود و دوستان صهیونیست خود را می بینند، روز سه شنبه تحریم جدیدی را به این بهانه كه نفت ایران را از راه یك شركت روسی به سوریه می فروختند، وضع كرد.
دفتر كنترل دارایی های خارجی وزارت خزانه داری آمریكا، نه هدف را به عنوان یك شبكه بین المللی معرفی كرد و مدعی شده اند ایران از آن طریق ، میلیون ها بشكه نفت را به شركت های روسی می فروشد و آنچه كه آنها رژیم اسد معرفی كرده اند هم موجب حركت صدها میلیون دلار آمریكا به نیروی سپاه قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی برای انتقال به حماس و حزب الله می شود.
در بیانیه اوفك یادآوری شده است تحریم های آمریكا مانع حمایت مادی از دولت سوریه، از جمله حمل و نقل نفت به بنادر كنترل شده توسط دولت سوریه و حمایت مادی از آنچه گروه های تروریستی نامیده اند، تعیین شده است.
استیون منوچین وزیر خزانه داری می گوید: امروز ما علیه طرح پیچیده ای عمل می كنیم كه ایران و روسیه با تقویت رژیم اسد و تولید پول برای فعالیت بدخواهانه ایران استفاده می كنند.
مقامات آمریكا در حالی كه بارها مدعی شده اند شركت های مربوط به نیازهای اولیه زندگی همچون غذا و دارو تحت تحریم قرار نخواهند گرفت، این بار شركتی را هدف گرفته اند كه در این كار فعالیت داشته است.
وزیر خزانه داری آمریكا هم بر این مساله اعتراف كرده اما كوشیده است با متهم كردن به فریبكاری، اقدام ضد بشری خود را توجیه كند به گونه ای كه مدعی شده است مقامات بانك مركزی ایران همچنان از سیستم مالی بین المللی سوءاستفاده می كنند و در این مورد حتی از شركتی استفاده می كنند كه نام آن برای تجارت كالاهای زندگی ثبت شده است.
منوچین همچنین از تهیه مشاوره خطرات عمیق حمل نفت به دولت سوریه برای حمل و نقل دریایی و از تعهد آمریكا برای تحمیل هزینه به ایران، روسیه و هر كشوری كه بخواهد به دولت اسد كمك كند خبر داده اما نگفته است این تعهد به چه كسانی یا كشورهایی بوده است.
بر این اساس، شركت گلوبال ویژن و شركت پرومیسری‌ایمپورت مستقر در روسیه، شركت دارویی و پزشكی تدبیر كیش ایران، محمد قاسم البزال تبعه لبنان، محمد عامر الشویكی تبعه سوریه، آندره دوگائف معاون شركت پرومیسری‌ایمپورت و تبعه روسیه، رسول سجاد و حسین یعقوبی از ایران و حاجی عبدالنصیر اهل عراق به جمع هزاران فرد و شركت تحریم شده خزانه داری آمریكا پیوستند.
اروپام*1429

سرخط اخبار جهان