هلال احمر به آموزش و ارتقاء نجاتگران توجه جدي دارد

رشت - ايرنا- مديرعامل هلال احمر استان گيلان با اشاره به اهميت برخورداري نجاتگران اين جمعيت از آموزش ها گفت: هلال احمر به آموزش و ارتقاء نجاتگران توجه جدي دارد و براي برگزاري دوره هاي آموزشي اقدام مي كند.

مهدي ولي پور روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا اظهار داشت: ارايه آموزش هاي لازم به نجاتگران و حضور به موقع آنها در عمليات نقش مهمي دارد بنابراين ارايه آموزش ها به منظور ارتقاء نجاتگران ضروري است.
وي با بيان اين كه در زمان حاضر دو هزار امدادگر و نجاتگر در سامانه ثبت نام كرده اند، افزود: امدادگران افرادي هستند كه دوره هاي اوليه امدادگري را گذرانده اند اما نجاتگران دوره هاي تخصصي را فرا گرفته اند.
ولي پور با اشاره به برگزاري دوره آموزشي نجات در ارتفاع و عمق در چاف لنگرود خاطر نشان كرد: 9 نفر از نجاتگران جمعيت هلال احمر استان گيلان به همراه ساير نجاتگران از هفت استان ديگر در اين دوره آموزشي حضور دارند كه از آموزش هاي لازم برخوردار مي شوند.
وي با بيان اين كه نجاتگران منتخب استان با شركت در اين دوره و پس از قبولي آزمون عملي در تيم هاي واكنش سريع و عملياتي حضور مي يابند، افزود: اين نجاتگران در كلاس هاي عملي جستجو و نجات در عمق و انتقال در ارتفاع، رها سازي در فضاي معلق، صعود، خود حمايتي، دگر حمايتي، كار با قرقره و سه پايه نجات، انتقال مصدوم محبوس در فضاي معلق، كارگاه هاي كشش فلاشينگ (افزايش نيروي نجاتگر براي انتقال مصدوم ) كارگاه تيرول (عبور به وسيله طناب از يك مانع به مانع ديگر ) و كارگاه هاي كشش حضور مي يابند.
وي با بيان اين كه نجاتگران در آخرين روز دوره در آزمون عملي شركت مي كنند، اظهار داشت: آنها پس از قبولي در آزمون عملي بعنوان اعضاي تيم هاي واكنش سريع، امداد كوهستان و عملياتي ويژه حضور خواهند يافته و قابليت حضور در حوادثي مانند زلزله و آوار شهري و كوهستان، فرود از بالگرد و انتقال مصدوم با بسكت را دارند.
دوره آموزشي پيشرفته نجات در عمق و ارتفاع ويژه نجاتگران جمعيت هلال احمر استان هاي اردبيل، زنجان، كردستان، البرز، زنجان، گيلان، آذربايجان شرقي و غربي از 24 آبان آغاز شده و تا فردا ادامه دارد.
در زمان حاضر، بيش از 14 هزار و 172 عضو جوان و بيش از هشت هزار و 633 داوطلب با جمعيت هلال احمر استان گيلان همكاري مي كنند.
7286 /6030

سرخط اخبار استان‌ها