آمار ابتلا به ایدز بین مردان و زنان ایرانی تقریبا برابر است

تهران-ایرنا-عضو كمیته كشوری ایدز و دبیر علمی هفتمین سمینار سراسری ایدز به افزایش بروز این بیماری در بین زنان اشاره كرد و گفت: برای نخستین بار در سال جاری بروز موارد جدید ابتلا به ایدز در بین مردان و زنان ایرانی در حال برابری است.

دكتر مسعود مردانی روز سه شنبه در گفت وگو با خبرنگار علمی ایرنا اظهار داشت: این در حالی است كه در 10 سال پیش حدود 90 درصد بیماران ایدز را مردان تشكیل می داد و فقط حدود 10 درصد مبتلایان زن بودند.
وی بیان داشت: در كشور موارد جدید بیماری ایدز در زنان تقریبا برابر مردان شده و این موضوع نشان می دهد كه زنان به خصوص دختران ما در معرض خطر ابتلا به این بیماری قرار دارند.
مردانی یكی از اهداف این سمینار را اطلاع رسانی به موقع و صحیح به مردم اعلام كرد و گفت: در این سمینار علاوه بر ارتقا آگاهی پزشكان و كادر پزشكی، در تلاش هستیم تا با آموزش عمومی، اطلاعات مردم به خصوص جوانان را نسبت به بیماری ایدز افزایش دهیم.
وی ادامه داد:انتقال بیماری از طریق تماس جنسی كمتر كار شده و امیدواریم با برگزاری این گونه سمینارها زمینه آموزش های عمومی صحیح در بین مردم به خصوص جوانان، فراهم شده و شاهد كاهش بیماری از این طریق در كشور باشیم .

** موارد جدید بیماری ایدز در كشور همچنان روبه افزایش است
وی اظهار داشت: موارد جدید بیماری ایدز در ایران همچنان روبه افزایش است و الگوی اپیدمیولوژیك بیماری ایدز در كشور ما از نوع تزریقی و استفاده از سرنگ آلوده مشترك به سمت تماس های جنسی تغییر پیدا كرده است.
مردانی با اشاره به اینكه گروه های در معرض خطر ابتلا به ایدز عمدتا جوانان هستند، گفت: راه های پیشگیری از بیماری و همچنین راه های محافظتی برای مقابله با این بیماری را باید به آنان آموزش داد.

** سن ابتلا به ایدز در كشور كاهش یافت
وی با اشاره به اینكه سن ابتلا به ایدز در كشور كاهش یافته است، گفت: شاهد كاهش سن مبتلایان ایدز در كشور هستیم و حتی در سنین 12 تا 14 سالگی هم مواردی از ابتلا به این بیماری گزارش شده است.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی اظهار داشت: متوسط سن ابتلا به بیماری ایدز در ایران نسبت به 10 سال پیش كاهش پیدا كرده كه این موضوع زنگ خطر جدی محسوب می شود.

** ما با رفتارهای پرخطر به سراغ ایدز می رویم
وی اظهار داشت: ایدز بیماری نیست كه به سراغ كسی بیایید، بلكه ما هستیم كه با رفتارهای پرخطر آن را انتخاب می كنیم و به سراغ این بیماری می رویم. فردی كه از رفتار پرخطر استقبال می كند خودش را در معرض ابتلا به بیماری قرار می دهد.
دبیر علمی هفتمین سمینار سراسری ایدز با اشاره به اینكه جوانان در معرض خطر ایدز قرار دارند، بیان داشت: آموزش عمومی به مردم به خصوص جوانان، بسیار كمك می كند تا آنان اقدامات موثر پیشگیری برای ابتلا نشدن به بیماری ایدز را انجام دهند.
مردانی، یكی دیگر از راه های انتقال بیماری را از مادر مبتلا به ایدز در زمان بارداری به جنین اعلام كرد و گفت: در سال های اخیر كارهای خوبی در این زمینه خیلی انجام شده و بسیاری از زنان قبل از اقدام به بارداری آزمایش ایدز انجام می دهند.
وی گفت: اگر هم مادران مبتلا به ایدز باشند، می توانند با مصرف داروها هم بیماری خود را كنترل كنند و هم صاحب فرزند سالم شوند. این داروها برای زنان باردار عوارضی ایجاد نمی كند و ضمن فراهم آوردن بهبودی مادران، سبب عدم انتقال بیماری به جنین می شود.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی اظهار داشت: در این زمینه با اقدامات انجام شده موفقیت های خوبی به دست آوردیم و این راه انتقال، كاهش چشمگیری در كشور یافته است.
وی، خون و فرآوردها های خونی را عامل دیگر انتقال این بیماری اعلام كرد و گفت: خون و فرآورده های خونی می تواند عامل انتقال بیماری هایی مانند هپاتیت بی، سی و ایدز باشد كه در سال های اخیر با انجام روش های جدید مولكولی از انتقال این بیماری جلوگیری شده است.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی اظهار داشت:افتخار ما این است كه یكی از سالم ترین خون های موجود در دنیا را به مردم خود تزریق می كنیم.

** حدود 59 درصد بیماران بالغ ایدزدر دنیا تحت درمان هستند
مشاور عالی سازمان بهداشت جهانی در مقاومت میكروبی گفت:در حال حاضر در دنیا حدود 59 درصد بالغین و 52 درصد كودكانی كه بیماری ایدز دارند، تحت درمان هستند و این موضوع نشان می دهد كه نسبت به 10 سال پیش كسانی كه تحت درمان هستند، بسیار افزایش یافته اند.
وی گفت: موارد جدید عفونت ایدز از سال 2000 تا 2017 میلادی در دنیا 36 درصد كاهش یافته است، این موضوع نشان می دهد در این مدت، شاهد موفقیت برنامه های كنترل ایدز در دنیا بودیم.
مردانی با اشاره به اینكه مرگ و میر ناشی از بیماری 38 درصد در این مدت كمتر شده است، گفت: در این 17 سال 11.4 میلیون نفر به علت شروع درمان بیماری ایدز و مراقبت های بهداشتی و درمانی از مرگ نجات یافتند و این موفقیت بسیار چشمگیری در كنترل این بیماری محسوب می شود.
وی بیان داشت: خیلی از كشورها مانند استرالیا، كشورهای اسكاندیناوی و كانادا اعلام كردند كه بیماری ایدز مشكل ما نبوده و دیگر معضلی به نام ایدز ندارند.
مردانی ادامه داد كه در سال های گذشته داروهای مقابله با ایدز گران بود و همه نمی توانستند از این دارو بهره مند شوند اما در حال حاضر خیلی از داروهای ایدز با قیمت های مناسب در اختیار بیماران قرار می گیرد.
وی بیان داشت كه در ایران كلیه داروهای موثر بر درمان بیماری ایدز به صورت رایگان از طریق مراكز مشوره بیماری های رفتار در اختیار این افراد قرار می گیرد.
دبیر علمی هفتمین سمینار سراسری ایدز افزود: علیرغم كاهش بیماری در برخی از كشورها، در آسیای میانه از جمله آذربایجان ، قرقیزستان ، گرجستان و كشورهای خاورمیانه موارد جدید بیماری روبه افزایش است. این موضوع نشان می دهد كه اقدامات پیشگیرانه در این كشورها از مشكلات اساسی است.
هفتمین سمینار سراسری ایدز برای ارتقا آگاهی پزشكان و پرسنل پزشكی در مورد آخرین یافته های و اطلاعات علمی و بالینی در خصوص درمان و پیشگیری بیماری ایدز برگزار می شود.
این سمینار توسط مركز تحقیقات بیماری های عفونی و گرمسیری دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی با همكاری مركز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت و دانشگاه های سراسر كشور از 30 آبان تا 2 آذر در سالن همایش های دانشكده پزشكی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی برگزار می شود.
علمی ** 1201 **1440