عضو شورای كار: كارگران اجرای كامل قانون كار را خواستارند

تهران- ایرنا- برخی كارگران كارخانه ها در حالی امروز (سه شنبه) همزمان با سالروز تصویب قانون كار روبروی خانه كارگر گرد هم آمدند كه به گفته عضو شورای كار، مهمترین خواسته آنان اجرای «كامل» این قانون مصوب سال 1369 است.

به گزارش ایرنا، قانون كار در مجلس سوم تصویب شد اما شورای نگهبان برخی بخش‌هایی این قانون را مغایر با احكام شرعی دانست.
سرانجام مجمع تشخیص مصلحت نظام بیست و نهم آبان ۱۳۶۹ بررسی این قانون را به پایان رساند.
امروز در سالروز تصویب قانون كار برخی كارگران در خانه كارگر گرد هم آمدند و خواسته های خود را مطرح كردند.
در همین پیوند، نماینده كارگری در شورای عالی كار گفت: كارگران به اجرای ناقص قانون كار در كشور اعتراض دارند و تجمع امروز برای گرامیداشت سالروز تصویب قانون كار و و ارایه نظرها درباره این قانون بود.
«علی خدایی» در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا افزود: متاسفانه از قانون كار سوء استفاده های بسیاری شده و هیچگاه قوانین مربوط به حوزه كار به شكل كامل به اجرا در نیامده است. به همین دلیل همواره شاهد تضییع حقوق كارگران بوده ایم.
نماینده بخش كارگری در شورای عالی كار یادآوری كرد: در ماده 7 قانون كار تاكید شده است قرارداد كاری باید پیوسته و سالیانه باشد اما كارفرمایان با سوء استفاده از تبصره 2 ماده 7 نسبت به انعقاد قرارداد موقت اقدام می‌كنند.
به گفته وی، مهمترین خواسته كارگران اجرای صحیح و كامل قانون كار است.
شماری از نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز در جلسه علنی امروز– سه شنبه– در تذكری كتبی به مسوولان پرداخت حقوق معوقه كارگران كشت و صنعت هفته تپه را خواستار شدند.
2 هفته از اعتراض های كارگران كشت و صنعت نیشكر هفت تپه می گذرد. مهمترین اعتراض كارگران به حقوق های پرداخت نشده آنها بازمی گردد و فعالان كارگری ریشه مشكلات ادامه دار این شركت را منوط به سال 1394 می دانند؛ زمانی كه صددرصد سهام این شركت به بخش خصوصی واگذار شد.
البته امروز مدیركل حمایت از مشاغل پایدار و بیمه بیكاری وزارت تعاون كار و رفاه اجتماعی گفت: حقوق معوق كارگران هفت تپه و گروه فولادی اهواز تا پایان هفته آینده پرداخت می شود.
«كریم یاوری» در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا، افزود: فردا به نمایندگی از طرف وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی عازم اهواز می شوم تا در كار گروهی با حضور استاندار و مقامات استانی مشكلات كارگران این دو كارخانه رسیدگی و برطرف شود.
وی ادامه داد: مهمترین اقدام ما برای این 2 واحد تولیدی شامل پرداخت حقوق و مزایای معوق، راه اندازی دوباره خطوط تولید و ایجاد فرصت های شغلی پایدار است.

اقتصام*9454*6984*1961*

سرخط اخبار اقتصاد